Plíseň nehtů, odborně onychomykóza, vzniká působením houbovitých mikroorganismů na nehtové lůžko a nehet. Velmi často je důsledkem špatného prokrvení a nedokonalé péče o nohy, na kterých se nejprve objevuje kožní plíseň, která pak napadá zdravé nehty.

feet

V případě plísně nehtů platí pravidlo – čím dříve se s léčbou začne, tím je účinnější. Pokud nemoc zasáhne většinu dosud zdravých nehtů, je už velmi obtížně léčitelná a doba léčby se adekvátně prodlužuje.

Víte určitě, že se tento problém netýká také vás? Plíseň nehtů je zpočátku špatně poznatelná. Protože se tímto tématem zabýváme, připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor.

Na naše otázky odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková.

Proč jsou nehty na nohou náchylné pro uchycení plísně nehtů?
Nohám obecně a nehtům na nich věnujeme málo potřebné péče. Proto také mykózu zjistíme většinou v pokročilejším stadiu. Navíc jsou nehty namáhané teplem, vlhkem, otlaky a proto náchylnost k mykózám je relativně velká. Nehty na rukou mohou být také postiženy při práci na zahrádce - infikujeme se plísněmi z půdy.

Jak ji poznáme?
Plíseň nehtů poznáte podle změny barvy nehtu, změny jeho tloušťky, podle třepení nehtu – plíseň nehtů není k přehlédnutí. Jen možná netušíte, že se jedná právě o mykotické změny.

Jde o stejnou plíseň, jako plíseň, která napadá pokožku nohou?
Někdy jde o shodný typ plísně, někdy je plíseň nehtu způsobena jiným původcem.

Pokud se na nehtu objeví nějaké nerovnosti, nehet zmatní, začne se lámat, je křehký, musí jít o plíseň nebo je možné ji zaměnit s jiným onemocněním?
Až 50% je opravdu onemocnění nehtů mykotického původu, zbylá procenta pak tvoří nemykotické postižení: např. psoriáza, lichen planus, kontaktní dermatitida,

poruchy růstu nehtu, traumatická poškození nehtů nebo ne zcela běžné bakteriální infekce

Mohou mít plíseň nehtů i děti?
Bohužel, plísní se mohou infikovat i děti.

Jak bychom měli plíseň léčit a jak dlouho trvá léčba?
Léčba plísně nehtů je dlouhodobá a na ošetřovací proces mnohem náročnější než léčba  mykózy nohou. Většinou je potřeba kombinovat účinnou látku proti plísním s látkou, která naleptává strukturu nehtu a umožnuje tak rychlejší odstranění nehtu a urychluje tím celou dobu léčby. Léčba nehtů je dvoufázová – v 1. fázi je vhodné používat kombinovaný přípravek – např. Canespor 1x denně nehtová sada – po dobu 2 týdnů, poté 4-6týdnů aplikovat roztok, aby se rostoucí nehet zcela doléčil. Někdy se celková doby léčby pohybuje i v řádu měsíců.

Jakým způsobem se můžeme plísni nehtů vyvarovat? (existuje nějaká prevence)?
Při dodržování 10 zásad se můžete vzniku mykózy nehtů vyhnout.

1.    Hlavní zásada – v cizím prostředí nechoďte naboso. Také si nepůjčujte cizí obuv.

2.    Každý člen rodiny by měl mít vlastní ručníky – jeden na tělo a druhý na nohy.

3.    V koupelnách a toaletách odstraňte „chlupaté“ dekorační koberce a nahraďte je vhodnou, nejlépe gumovou podložkou, kterou pravidelně aspoň jednou týdně omyjete dezinfekčním prostředkem.

4.    Na koupaliště, do sprch hotelů a sportovišť noste vždy svoji obuv, ideálně gumové pantofle. S nimi choďte až k okraji bazénu, nešlapte naboso na odtokové kanálky.

5.    Jste-li k plísním náchylní, po návratu z bazénu ponořte nohy na pár minut do vody s hypermanganem nebo octem – potenciální plísně by měly být zničené.

6.    Noste ponožky z přírodních vláken, denně je měňte a na jejich praní používejte kvalitní prací prášek – teplotu minimálně 60 °C.

7.    Jednou za týden vystříkejte obuv (zvláště sportovní) dezinfekčním sprejem.

8.    Noste prodyšné a v létě i otevřené boty a udržujte své nohy čisté a v suchu.

9.    Zjištíte-li první známky kožní mykózy mezi prsty či na nehtech, okamžitě zahajte léčbu lokálními volně prodejnými antimykotiky.

Canespor10. Při zahájení léčby Canespor 1x denně sadou na nehty dodržujte doporučený postup ošetření a také délku léčby dle příbalového letáku – předejdete tím opětovnému návratu mykózy.

Mohou vzniku plísní napomoci i laky na nehty - pokud si žena často lakuje nehty na nohou?
Pokud jsou nehty zcela zdravé, časté lakování neškodí. Někdy může plísním nehtů „napomoci“ nalepení umělých nehtů.

Jde se plísně nehtů na nohou úplně zbavit?
Ano, je to možné. Dlouhodobou správnou preventivní péčí a případně dostatečně dlouhou dobou vhodné léčby.

CanesporMůže se plíseň nehtů objevit i na rukou?
Ano, plíseň může postihnout i nehty na rukou. S přicházející zahrádkovou sezónou si, lidé pracující v hlíně bez rukavic, mohou toto onemocnění způsobit kmeny plísní žijícími v půdě. Je samozřejmé, že je-li v blízké lokalitě nehtu na kůži plíseň, může zasáhnout i ten.

Pokud ano, poznáme ji stejně jako na nohou? Přece jen jsou nehty na rukou jsou jemnější.

Projevy onemocnění  nehtů na rukou i nohou jsou naprosto srovnatelné, jen léčba mykózy na rukou trvá většinou kratší dobu. Nehty na rukou nejsou tak pevné a tlusté a účinné antimykotikum jimi lépe proniká.

Za odpovědi lékařky MUDr. Kotalíkové děkujeme

Čtěte další články, které se týkají tohoto problému:

Reklama