Oslovili jsme společnost Profimed, aby nám zprostředkovala odpovědi na čtenářské dotazy v souvislosti s péčí o zuby. Na dotazy odpovídal MUDr. Jan Jeřábek.

MUDr. Jan Jeřábek, stomatologii studoval na 1. lékařské fakultě UK v Praze. Pracuje jako praktický stomatolog v soukromé zubní ordinaci v Praze. Se společností PROFIMED spolupracuje jako školitel v oblasti stomatologie a dentální hygieny a jako člen týmu internetové poradny péče o zuby.

 

zubarMému synovi (8 let) budou zanedlouho nasazovat rovnátka, budou sundávací, ale přesto mám strach, že se mu kvůli nim budou kazit zuby - syn se bohužel totiž přes veškerou moji snahu vyhýbá čištění zubů, jak jen může, a když už se mi ho k tomu podaří donutit, „vyčistí“ si je během několika vteřin. Vím, že rovnátka mít musí, tomu se nevyhneme, ale jak se mi podaří ho k čištění zubů, které určitě bude muset být pečlivější, přinutit? Děkuji.
Tak jako je každý člověk jedinečný, tak i děti potřebují různý přístup a otázka motivace k řádné ústní hygieně je úkolem výhradně pro rodiče a bohužel neexistuje univerzální recept k úspěchu. Jedna věc je ale důležitá - a sice, aby se z důkladného čištění zubů stal pravidelný návyk. Pokud musíte dítě pokaždé přemlouvat, jakmile s přemlouvaním přestanete, bude konec i čištění zubů. Teptve když se Vám podaří vypěstovat v dětech automatismus, že tehdy a tehdy se zkrátka pořádně čistí zuby a že jinudy „vlak nejede“, budete si moci odpočinout od opakovaného přemlouvaní. Dále je dobré pojmout čištění zubů jako zajímavou, třeba i společnou aktivitu, neboť pokud by bylo dítě k něčemu pouze nuceno, pravděpodobně by se návyk samostatné pravidelnosti rovněž nevytvořil. Nikde také není psáno, že se zuby musí čistit v koupelně u umyvadla. Např. takový večerníček je k pravidelnému čištění jako stvořený. Stačí dát jen malé množství pasty, jednou či dvakrát odplivnout do umyvydla a pak už je možné se k důkladnému dočištění přesunout kamkoli jinam po bytě.

Je pravda, že si máme zuby čistit po každém jídle? Je lepší čistit si obyčejným, nebo elektrickým kartáčkem?
Zuby bychom si měli čistit minimálně dvakrát denně. Pokud máte po jídle nepříjemný pocit v ústech, je další vyčištění vhodné. Obvykle ale během dne postačí použít žvýkačku či dentální nit na pročištění mezizubních prostor - hlavně po masitém jídle. Jinak ale čištění ráno a večer postačuje. V otázce klasických a elektrických kartáčků není jednoho vítěze. Oběma typy kartáčku je možné vyčistit zuby perfektně. Je ale pravdou, že s elektrickým kartáčkem to může být o něco pohodlnější, neboť vlastní technika použití EK je jednodušší.

Slyšela jsem, že vůbec nezáleží na tom, jakou pastou si zuby čistíme, že záleží na tom, jak si je čistíme. Je to pravda?
V zásadě ano. Mechanické odstranění zubního plaku je tou hlavní podmínkou pro prevenci zubního kazu a parodontitidy. Používáním vhodných zubních past si můžeme ještě více pomoci, ale žádná pasta vlastní čištění sama o sobě nenahradí, neboť tam, kde je ponechaný plak, se pasta stejně k povrchu zubu nedostane. Pasty mají řadu blahodárných účinků, podle toho, na co jsou určeny (prevence kazu, parodontitidy, bělicí...), ale ten správný efekt se dostaví pouze v kombinaci s efektivním čištěním.

Hezký den, ráda bych si koupila od značky Panasonic ústní sprchu. Můžete poradit, jestli je to vhodná investice a zda sprcha v mezizubních prostorách je efektivnější než mezizubní kartáčky? Díky.
V některých místech ústní sprcha mezizubní kartáček nenahradí, ale stejně tak se ani mezizubním kartáčkem nedá dostat úplně všude. Ústní sprcha je jedním z kroků, které posunou ústní hygienu zase o stupínek výše. Neměla by ale být náhradou za mezizubní kartáčky. Nejlepší je vyčistit si zuby (včetně mezizubních prostor) a pak teprve použít ústní sprchu. Člověk se pak nestačí divit, kolik drobných nečistot je ještě ústní sprcha schopna z mezizubí vyplavit.

Dobrý den, je mi 30 let a zatím nemám ani jednu plombu, zuby mám úplně zdravé. Nechci na to hřešit, ale zatím mi stačilo si zuby vyčistit dvakrát denně, někdy i jen jednou, večer, ale důkladněji. Mé okolí se ale děsí, že to je málo a že se určitě dopracuju časem ke zkaženým zubům. Je to pravda?
Bylo prokázáno, že takový plak (z hlediska množství a vnitřního složení), který je schopen způsobit zubní kaz, se vytvoří v průměru skutečně až po 24 hodinách. Teoreticky by tedy asi stačilo si zuby čistit pouze 1x denně. Jelikož ale v čištění nebudeme nikdy dokonalí, je mnohem bezpečnější čistit zuby 2x denně, a to nejen kvůli zubům, ale i např. kvůli dechu apod. Z hlediska prevence zubního kazu je důležitější čištění večerní, neboť v noci jsou zuby mnohem méně omývány slinou. Slina sama o sobě má také veliký preventivní význam. Proto se obvykle doporučuje čistit zuby ráno pouze kartáčkem a večer pak skutečně důkladně, včetně pomůcek na hygienu mezizubí.

Je lepší používat nit nebo mezizubní kartáček? Slyšela jsem názory, že nit nevyčistí tak dobře jako kartáček.
Každá z těchto pomůcek je určená na jiná místa. Zubní nit je nenahraditelná z hlediska prevence mezizubního kazu, který se rozvíjí nejčastěji těsně pod bodem, kde se o sebe sousední zuby opírají. Mezizubní kartáček je naopak lepší proti parodontitidě, na krčkovou oblast v blízkosti dásní, kde jsou na kořenech některých zubů vklesliny, jež jsou čistitelné prakticky pouze mezizubním kartáčkem. Proto lze, vzhledem k anatomii jednotlivých zubů, doporučit čištění nití ve všech mezizubích a k tomu mezizubními kartáčky v okolí stoliček a horních čtyřek. Pokud je ale pro mezizubní kartáčky prostor i v dalších mezizubích, je i tam jejich používání vhodné.

Proč je nutné chodit na dentální hygienu, když chodím pravidelně na kontroly k zubaři?
Zubní lékař je zde především proto, aby řešil následky zanedbané prevence a léčil ústní choroby. Samozřejmě, že i stomatolog se prevenci, instruktážím správné hygieny atd. věnuje, ale jeho kapacity jsou v této oblasti omezené a léčba akutních stavů má logicky přednost. Naproti tomu dentální hygiena je rychle se rozvíjející obor, se zaměřením především na prevenci a tedy udržení maximálního orálního zdraví do budoucna.

Jak je možné, že se mi dělá zubní kámen, když navštěvuji hygienistu, čistím si zuby pravidelně a i používám mezizubní kartáček? Zejména na spodních zubech vepředu.
Na dentální hygieně lze zubní kámen odstranit a naučit pacienta správné technice čištění. Zbytek úspěchu má již každý ve svých rukou. Je sice pravda, že někomu se tvoří zubní kámen rychleji, někomu pomaleji, ovšem je zcela jednoznačně prokázáno, že kde není zubní plak, tam se ani zubní kámen nevytvoří. Bohužel stačí v čištění zubů na chvilku polevit, a jakmile trocha kamene jednou vznikne, na jeho hrubý povrch se kumuluje další a pak se tento rozvoj brzdí již velmi obtížně. Jinými slovy máte někde přes veškerou snahu stále ještě rezervy - ať již v technice, či v časových intervalech. Přednostní místa tvorby zubního kamene (dolní řezáky a horní stoličky) nejsou dány zhoršenou hygienou v dané oblasti, ale ústím slinných žlaz a tedy zvýšenou nabídkou sliny a iontů v ní obsažených.

Děti s prvními zuby si je mají čistit kvůli návyku, nebo to má vliv na kvalitu druhých zubů?
Oba uvedené důvody jsou velmi důležité. Návyk správného čištění je základem do budoucna. Neméně důležité je však zdraví dočasného chrupu. Zubní kaz je infekční onemocnění a množství bakterií, které jej způsobují je přímo závislý na stavu chrupu. Pokud by se tedy dočasné zuby nečistily, stálé by prořezaly do vysoce rizikového prostředí a jejich postižení zubním kazem by bylo mnohem pravděpodobnější. To už ani nehovořím o významu mléčného chrupu z hlediska udržení místa pro stálé nástupce a prevence ortodontických anomálií.

Prosím řekněte mi, jaký kartáček je nejlepší. V obchodech je jich velké množství, tvrdé, střední měkké a různé velikosti a každá značka tvrdí, že jejich kartáček je nejlepší. Kdo se pak má v tom vyznat?
Existují různé typy kartáčků. Nekteré mohou být určeny na specifické techniky čištění, jiné je možno naopak používat univerzálně. Jako univerzální kartáček se doporučuje takový, který má malou hlavičku, aby se s ní dalo v ústech dobře manipulovat, vlákna jsou měkká a rovně (případně do obloučku při pohledu zpředu) zastřižená. Ke správnému vyčištění zubů není třeba násilí a tvrdých kartáčků. Měkké kartáčky jsou naopak šetrnější k dásním a při správné technice je s nimi možno plak odstranit stejně dobře.

Dobrý den, mám velmi citlivé zuby. Jakou péči byste mi doporučili?
Záleží na tom, čím je Vaše zvýšená citlivost vyvolána. Nejčastěji se jedná o obnažené zubní krčky. V takovém případě je vhodné používat měkký kartáček a správnou (netraumatizující) techniku čištění. Používejte pasty s fluorem či jinými ionty na snižování citlivosti zubů a vyvarujte se agresivních vysoce abrazivních přípravků, které by naopak mohly citlivost zvýšit. Stejně tak je třeba omezit konzumaci kyselých potravin a nápojů, nebo jejich konzumaci alespoň zúžit do krátkého časového intervalu, aby nedocházelo k odvápňování povrchu zubů, které rovněž citlivost zvyšuje.

Dobrý den, mám problém si nacpat mezizubní kartáček k zadním zubům, nit tam nedostanu už vůbec. Jakmile kartáček zahnu, aby se tam lépe dostal, brzy se zničí. Je možné si koupit již zahnuté kartáčky? Nedělají se na to třeba nástavce? Díky moc.
Nejlepší by bylo navštívit některou ze specializovaných prodejen pomůcek pro dentální péči a nechat si různá dostupná řešení předvést. Existují mezizubní kartáčky, které se upínají do držáků s různým úhlem odstupu od rukojeti, kartáčky s pružným pogumováním v místě nejčastějšího ohýbání, nebo dokonce mezizubní kartáčky, které je možno posunem jezdce narovnat do osy rukojeti, či přecvaknout kolmo. Pak již záleží pouze na Vás, který z dostupných systémů bude nejlépe splňovat Vaše požadavky.

Prosím poraďte mi kvalitní a vyzkoušenou bělicí pastu. Raději si připlatím, ale chci vědět, že bude fungovat. Díky.
Při výběru bělicí pasty se zaměrte zejména na to, aby neměla příliš vysokou abrazivitu. Tento údaj bývá na obalu uveden jako tzv. RDA index. Čím je toto číslo menší, tím je pasta abrazivní méně. Některé kvalitní bělicí pasty s nízkou abrazivitou využívají další mechanismy účinku, jako např. enzymatické rozpouštění pigmentů a podobně. Zároveň se ale ještě poraďte se svým stomatologem, neboť některé typy barevných změn nelze bělicími pastami odstranit. Bělicí pasty vykazují nejlepší účinnost v kombinaci s dalšími bělicími technikami, kdy potom slouží spíše jako prevence recidivy - tedy k udržení dosaženého výsledku bělení. I jejich samostatné používání je však možné.

Je mi 20 let a čeká mě nasazení rovnátek, trvalých, tedy „nesundavacích“. Kamarádka je má, a když ji vidím, jak s nimi „bojuje“, mám z toho strach. Hlavně jde o jejich čištění. Ona stráví po každém jídle v koupelně hodinu, než to, jak říká, dá do pořádku. Vím, že nebudu schopná tomu obětovat tolik času a mám strach, že se mi budou zuby kazit. Je možné to alespoň přes den zachránit třeba jen výplachem ústní dutiny ústní vodou? Abych s sebou nemusela všude vláčet milion kartáčků. Děkuji za odpověď.
Výplachem ústní vodou si pouze prospějete, ale jako náhrada kvalitního čištění to bohužel nestačí. Je skutečně třeba počítat s tím, že po nasazení fixních rovnátek bude ústní hygiena výrazně náročnější. Neváhejte se tedy v okamžiku hygienické instruktáže u ortodontisty na cokoli ptát, protože čištění rovnátek nesmí být v žádném případě podceněno. Někdy, zejména při laxnějším přístupu pacienta, může být nedostatečná ústní hygiena i důvodem k přerušení ortodontické léčby. Pořád lepší mít zuby natěsnané než zkažené. Na druhou stranu ale při určité snaze a zájmu není čištění rovnátek nějakým nadlidským úkolem. Také je to dobrá průprava do budoucna, protože když zvládnete čistit chrup s rovnátky, po jejich sejmutí nebudete mít již s klasickou hygienou sebemenší obtíže.

Dobrý den, mému příteli často smrdí z pusy, i když si pravidelně čistí zuby. Je na to nějaká ústní voda nebo sprej??? Zdravotně je v pořádku, ptal se lékaře. Doporučil mu pravidelnou péči a čištění, ale problém to nevyřešilo.
Pokud pomineme pátrání po příčinách zápachu z úst (kam nepatří pouze nedostatečná ústní hygiena, ale i dostatečný pitný režim, zažívací obtíže, stravovací návyky a řada dalších faktorů), pak existují v jádru dvě skupiny přípravků, které můžete použít. Jednak jsou to preparáty s antimikrobielním účinkem, které ovlivní množství a složení mikroorganismů v ústech, a jsou to stejné přípravky, které je možno používat i proti parodontitidě. Druhou skupinou jsou ústní desodoranty, které překrývají pach, nebo jej i neutralizují rozkládáním pachových molekul. Přípravky z výše uvedených skupin jsou dostupné jak ve formě ústní vody, tak ve formě spreje.

Za odpovědi panu doktorovi a firmě Profimed děkujeme.

Reklama