vztah

Jen milovat je málo. Okřídlený citát v sobě skrývá i fakt, že o každý vztah je potřeba pečovat. Přinášíme slíbené rady, jak se starat o své protějšky a přitom neztratit samu sebe.

1. Dejte mu prostor

Jak jednoduché, že. Přesto to řada žen nedokáže. Když jsme zamilované, máme tendenci trávit se svým miláčkem každou volnou chvíli. Plánujeme do detailu společně strávený čas, který přece ke vztahu patří a mělo by ho být co nejvíce. Ovšem, ale všeho s mírou. Každý potřebuje čas pro sebe. Bude-li chtít váš protějšek navštívit restaurační zařízení se svými kamarády, místo toho, aby s vámi sledoval další, už stou, romantickou komedii v pořadí, nevztekejte se. Tu komedii si pusťte sama, dejte si k tomu skleničku vína, nalakujte si nehty a relaxujte. Uvidíte, že čas strávený takto odděleně vašemu vztahu prospěje více, než čas strávený společně jen z donucení. Dejte svému partnerovi dostatečný prostor na jeho koníčky a zájmy a on se vám pak odmění.

2. Nevyptávejte se na příliš mnoho

Nic nedokáže chlapa vytočit víc, než žena, která ho vyslýchá hned po příchodu domů. Kde jsi byl, s kým, co jsi tam dělal? Návod na zaručenou hádku. Chápu, že zvědavost je mnohdy silnější než zdravý rozum, ale nic se nemá přehánět. Samozřejmě jako jeho partnerka máte právo vědět, kde a jak váš partner tráví čas, když není zrovna s vámi, ale i v tomto je potřeba znát hranice. Už nepotřebujete vědět, s kým přesně na obědě byl, co měl dotyčný/á na sobě, co řekl, co jedl, atd. On vám to stejně partner poví sám, když ho necháte chvíli vydechnout. Člověk je společenský tvor a proto se rád dělí s ostatními o své zážitky a zkušenosti.

3. Komunikujte otevřeně a nezapomínejte ho ocenit

Ano, otevřená komunikace je taky často kamenem úrazu. My ženy máme tendenci očekávat od partnera podobné jednání a chování jako máme my samy. Přeci musí vidět, že jsme unavené z práce a tak se pro jednou půjde projít se psem on. Vy byste to pro něj přeci udělala automaticky. A chyba. Partner sedí u televize na gauči a nevypadá to, že by se někam chystal. K výbuchu hněvu není daleko. Bohužel je třeba si uvědomit, že myšlenky neumíme číst nikdo a každý jsme ve své individualitě odlišný. Proto pokud něco od partnera očekáváte, řekněte mu to. Není nic jednoduššího než si o své potřeby a tužby říct. Když už se mu pak něco povede, nezapomínejte ho pochválit. I za maličkosti. Je to totiž signál pro partnera, že si ho stále vážíte a dokážete ocenit jeho přítomnost ve svém životě.

4. Věnujte pozornost jeho potřebám

Obdobný bod, jako výše. Pokud vás partner o něco požádá, svěří se, nebagatelizujte jeho tužby a přání. Máte-li být rovnocennými partnery, máte oba dva právo na to, aby vztah uspokojoval vaše potřeby rovným dílem.

5. Milujte ho a nebuďte nevěrné

Nic světoborného, říkáte si. Bohužel často porušované pravidlo. Nevěra už dávno není doménou jen mužů. I my ženy máme za ušima. Jen se k nevěře uchylujeme z jiných důvodů. Doma nám to zrovna moc neklape. Ten náš sedí pořád v práci, když přijde domů, nemá na nic náladu, je unavený. Ani vás už nedokáže ocenit za maličkosti, které pro něj každý den děláte. A o tom, že by si měl všimnout vaší nové barvy na vlasech, ani nemluvím. A pak se objeví on. Kolega v práci, průvodčí ve vlaku, prodavač v obchodě, který ocení to, jak se krásně smějete, pochválí vám nový účes, popovídá si s vámi o všem, jen ne o tom, co bude k večeři. A je hotovo. Věřte, že tohle vše umí i váš muž, jen je potřeba mu to připomenout. Zase se opakuji, ale říct mu, že od něj potřebujete více pozornosti, náklonosti. Věřte, že k nevěře pak nemusí ani dojít. Bohužel, když už k ní dojde a váš partner se to dozví, často to znamená konec pro váš vztah.

Muži jsou ješitní, a proto jen malá hrstka z nich dokáže nevěru odpustit.

Toto je jen pár rad, které dopomohou ke spokojenému vztahu. Téma mezilidských vztahů je tak obsáhlé, že by zasloužilo celou knihu, a to ne jednu. Samozřejmě často se stává, že vztah se nachází na bodě, kdy veškeré snahy obou partnerů selhávají. Tehdy nezbývá než se obrátit na pomoc odborníka, který se na vaše problémy podívá nezaujatě, z objektivní perspektivy.

Autorka článku je psycholog portálu Mojra.cz  Mgr. Michaela Miechová

Michaela Miechová

Mgr. Michaela Miechová pracuje jako psycholožka a specializuje se na partnerské poradenství. Kontaktovat ji můžete pomocí webových stránek Mojra.cz či Facebooku. Konzultace mohou probíhat i online po Skype.

mojra