shutterstock-2142504635.jpg

Foto: Shutterstock

„Kůže je největším orgánem lidského těla a plní řadu důležitých funkcí. Je bariérou, která brání vstupu škodlivých mikroorganismů, podílí se na regulaci tělesné teploty a je zásobárnou bílkovin, cukrů a tělesné vody. Podílí se na tvorbě vitamínu D a díky obrovskému množství nervových zakončení je také významným smyslovým orgánem,” vysvětluje Kateřina Vacková, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Proto je nutné se o kůži náležitě starat. I ona může totiž onemocnět,” dodává.
 
Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzémy, akné či záněty. Na kůži se však může vyskytnout také rakovina. Nemelanomové nádory kůže jsou nejčastějšími nádory vůbec. V Česku jimi ročně onemocní 28 tisíc lidí. Melanomy jsou pak méně časté, nicméně o to zákeřnější. Jak takový melanom vypadá? „Obvykle jako podivně se měnící mateřské znaménko, které se zvětšuje nebo mění barvu a tvar. Vyskytuje se převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo v oku. Hlídat je potřeba i vlasovou část hlavy, kde se může melanom rovněž vyskytnout,” odpovídá Kateřina Vacková. Nemelanomové nádory pak obvykle vypadají jako nehojící se vřídek či výrůstek na kůži.
 
Mezi rizikové faktory rakoviny kůže patří nadměrné a nechráněné vystavování se slunečnímu záření, výskyt melanomu v rodině, větší množství mateřských znamének, světlá pokožka, oslabený imunitní systém i věk, kdy riziko stoupá po padesátém roce života. O kůži by se ale měly starat také mladší ročníky, jelikož se melanom objevuje poměrně často také u nich.

Katerina-Vackova-Autor-Oldrich-Hrb-3.jpg

Foto: Oldřich Hrb, se souhlasem Kateřiny Vackové


A jak tedy zajistit, aby kůže zůstala zdravá? „Omezte pobyt na slunci mezi 11. až 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření nejvyšší. V poledne je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo 16 hodin,” radí Loono. Zapomínat by lidé neměli ani na širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50 a více. Krémem by se měli mazat také na horách. Opakovat aplikaci krému se doporučuje po dvou hodinách, případně po koupání a osušení.
 
Klíčové je používání ochranných prostředků, jako je vhodný oděv s delšími rukávy, pokrývka hlavy a sluneční brýle, protože melanom se může vyskytnout i v oku. „Nezapomínejte ani na mladší členy rodiny, protože časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a do tří let by měly být na slunci jen minimálně,” pokračuje Vacková. „Vyhněte se také soláriím. Hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které způsobuje mimo jiné stárnutí kůře,” dodává.
 
Stejně jako prsa či varlata by si měli všichni pravidelně vyšetřovat také svá znaménka. Při tom by se měli zaměřit na pět bodů. K jejich zapamatování pomůže jednoduchá pomůcka ABCDE.
 
A - Asymmetry - Je znaménko symetrické?
B - Border - Má jasné hranice?
C - Color - Jaká je jeho barva? Pozor zejména na modrou nebo černou barvu či na měnící se barvu po celém znaménku.
D - Diameter - Jaký je jeho průměr? Přesahovat by neměl 6 mm.
E - Evolution - Mění se nějak v čase?
 
„Pokud zaznamenáte u svého znaménka nějaké z výše zmíněných signálů, nepanikařte, nehledejte rady na internetu, ale zavolejte svému praktickému lékaři nebo rovnou dermatologovi,” říká Kateřina Vacková. „Dermatologa byste měli navštěvovat jedenkrát ročně, aby sledoval vaše znaménka v čase. Také u nádorů kůže je totiž naprosto klíčová prevence.”
 shutterstock-679340971.jpg

Foto: Shutterstock
 

Zdroje: MUDr. Kateřina Vacková, tiskové materiály neziskové organizace Loono