Co způsobuje vznik suché pokožky?

Příčin suché pleti může být více – jedna z těch důležitých je snížená produkce mazových žlázek. Okamžitě tím utrpí kvalita kožního ochranného filmu. Kůže j nedostatečně ochráněná a začíná nadměrně ztrácet hydrataci. Objevují se suchá, šupící se ložiska. Kůže pne, může svědit, objevují se okem neviditelné trhlinky, které umožnují vstup nežádoucích látek do kožní bariéry a případně s tím spojené podráždění až zánět.
5a4b96b3aeb6fobrazek.png

Co ovlivňuje suchost pokožky?

Nedostatečný pitný režim, nevyvážená strava, nadměrné umývání, klimatické podmínky, klimatizace, kožní i celková onemocnění a také kouření. Také špatně zvolená péče může někdy pokožce spíše škodit.

Kde nejčastěji vzniká? Na jakých místech?

Většinou tam, kde je pokožka tenká a vystavena působení negativních vlivů. Tváře, okolo úst a očí, víčka, ruce – hlavně oblast nad klouby, brada, loketní ohbí, kolena a podkolenní jamky,…

Proč pokožka trpí v chladném počasí?

V zimě je snížena vlhkost vzduchu, při chladu dochází k omezenému průtoku krve – zvláště v oblastech vystavených chladu. Snižuje se také produkce mazových žláz a tím j i částečně narušen ochranný kožní plášť.

Co se děje s kožní bariérou?

Kožní bariéra ztrácí zevní ochranu a také hydrataci. Je oslabena a proto obzvláště v chladu pokožka žádá kvalitní a pravidelnou péči.
 
Jak nejlépe ošetřit popraskanou pokožku?

Na suchou a praskající pokožku jsou vhodné krémy s hojivými přísadami (dexpanthenol), hydratačními složkami a ideálně také vyhovující mastový základ. Někdo má rád hutnější, někdo krémovější. Každý má možnost najít ten svůj ideální přípravek.

Může se do prasklinek dostat infekce?

Ano, praskliny (někdy nejsou ani dobře pouhým okem vidět) jsou vstupní bránou možné infekce. Proto je potřeba praskliny ošetřovat a infekci tím předcházet.
 
Jaká je nejlepší prevence proti suché kůži?

Vraťme se na samý začátek rozhovoru…v rámci prevence můžeme přemýšlet nad vhodným stravováním, životním stylem obecně, nad hygienou, nad působením klimatu,…včas řešíme závažnější onemocnění, která mohou mít projevy i na kůži. V zimě si raději dopřejte příjemnou sprchu než dlouho voňavou koupel (při delší koupeli se narušuje ochranný film a v zimě pak kůže trpí o to více). A mazat a mazat a mazat - minimálně 1x, lépe 2x denně.

Jak často by se měla pokožka promazávat a jaké složky by měla ideálně obsahovat mast či krém, aby byla pokožka dobře ochráněná?

O pokožku bychom se měli starat denně, někomu stačí promazat 1x, někdo potřebuje častěji. Většinou naše kůže potřebuje trochu jiné přípravky, něž které používáme v létě. Nicméně každý se pohybujeme v jiných podmínkách, jak pracovních tak klimatických a tak si také každý hledáme to své. Je s výhodou, když přípravek obsahuje hojící a hydratační složky a vyhovuje nám texturou. V každém případě i nejideálnější přípravek nenahradí pitný režim, který je pro pokožku také velmi zásadní.

Je rozdíl čím plet ošetřím před odchodem ven v zimě a po příchodu zpět?

Ano, do zimy se většinou hodí hutnější textury, aby dobře chránily před klimatickými vlivy. A po příchodu, když cítíme, že plet potřebuje pomoci, volíme přípravky lehčí, hydratační s hojivými složkami.
 
Na naše dotazy odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková. Děkujeme jí za odpovědi.

Také řešíte problém se suchou pokožkou? Čtěte naše články:

Reklama