Každá rostlina, kterou doma máme, vyžaduje určitou péči. Na to, jak se správně starat o orchideje, které jsou v současné době dostupné v každém květinářství, jsme se zeptali odborníka Jiřího Rilla, pracovníka Botanické zahrady v Praze.

orchi

Je taková rostlina vůbec vhodná do každého bytu? Často si ji ani nekoupíme, ale dostaneme ji…
Orchidej, kterou si koupíme nebo dostaneme, je s největší pravděpodobností hybrid rodu Phalaenopsis (vyslovujeme falenopsis). Poznáme ji snadno; těsně nad květináčem má 4–8 tlustých listů široce vejčitého tvaru. Z jejich báze vyrůstá jednoduchý, někdy i větvený, bezlistý květní stvol s postupně se otevírajícími květy. Vzhledem k jejich značné trvanlivosti pak ale mohou být otevřeny všechny najednou. Ty mohou být čistě bílé, růžové, proužkaté i skvrnité v nepřeberné paletě barev. Dá se říci, že tyto hybridy naprosto vytlačily mnohé, dlouhá léta oblíbené pokojové rostliny. Je to proto, že systematické křížení přírodních druhů tohoto rodu vyprodukovalo velmi odolné hybridy, které jsou vhodné k dlouhodobému pěstování v prakticky všech typech moderních bytů. Nevhodné jsou pro ně pouze ty, kde dlouhodobě klesá teplota pod 18 °C.

Ovšem rodů orchidejí nabízených ke koupi je mnohem více (Dendrobium, Cymbidium, Cattleya, Oncidium, Odontoglossum, Paphiopedilum…), vážnější zájemci si mohou informace o pěstování těchto rodů najít na internetu nebo v literatuře. 

Máme doma s rostlinou hned něco udělat, postříkat, zalít apod.?
Nově zakoupenou rostlinu, i když právě kvete, doporučuji hned přesadit. Bývá totiž většinou v již značně rozloženém substrátu, který ohrožuje dobrý stav kořenů, který je přitom pro rostlinu životně důležitý. Postupujeme tak, že pomačkáním plastového květináče uvolníme přirostlé kořeny a rostlinu opatrně vyklopíme. V žádném případě se ji nesnažíme vytrhnout. Poté šetrně odstraníme rozložený substrát, odstraníme evidentně mrtvé kořeny a rostlinu vložíme do jen o málo většího květináče a zasypeme substrátem. K tomu je vhodná borová nebo piniová kůra v zrnění 2-3cm. Takový substrát je dnes možné zakoupit na výstavách orchidejí, některé firmy jej dodávají i do prodejen. Jen je třeba se vyvarovat substrátů s obsahem rašeliny, i když je tzv. orchidejový. Substrát musí být velmi vzdušný!!! Květináče používáme, pokud možno, průhledné. Orchideje totiž asimilují i kořeny.

Kam ji máme doma umístit?
Rostlinu umisťujeme podle orientace místnosti. V pokojích na sever je dobré je dát  přímo na okenní parapet, naopak v jižně nebo západně orientované místnosti musí být mimo dosah přímého slunečního záření. Nejlepší jsou místnosti na východ, kde naopak ranní sluníčko prospívá.  

orchideje

Jak dlouho vydrží obvykle její krásné kvítky?
Moderní hybridy mají květy velmi trvanlivé, které na rostlině vydrží často i více jak 3 měsíce. Protože Phalaenopsis při správné péči vykvétá 2x ročně, může nás rostlina těšit svými květy po většinu roku.

Jak často ji zalévat a jak? Často doporučovaná vlažná voda je v pořádku?
Orchideje nezaléváme jako ostatní pokojové květiny. Nejlépe je jednou až 2x týdně (podle teploty) ponořit na několik hodin celý květináč do nádoby s odstátou vodou. Poté necháme rostlinu řádně vykapat a umístíme ji zpět. V misce pod orchidejí NIKDY nesmí stát voda, jinak uhnívají kořeny a rostlina pak zahyne!  I když to není nezbytně nutné, rostlinám svědčí rosení na list. K zálivce i rosení používáme, pokud možno, měkkou (dešťovou) vodu.

Jak přihnojovat?
Hnojíme od jara do podzimu jednou týdně buď v zálivce, nebo rosením na list. Koncentrace hnojiva má být cca ¼ oproti ostatním pokojovým rostlinám.

Když odkvete, zůstane zelený kmínek, co s ním udělat, ustřihnout, nebo čekat na další květy? (někdy  se mi stalo, že kmínek zhnědnul, pak ho bylo nutné ustřihnout, kde byla chyba?)
Po odkvětu stonek zastřihneme asi na 25 cm, tedy přibližně nad 3. očkem, Phalaenopsis pak vyžene nové boční stvoly. Zaschlé stvoly ostřihneme až u báze a rostlina vytvoří květenství nová.  

Je možné tyto rostliny nějak v domácích podmínkách rozmnožit?
Někdy se stane, že se na stonku místo bočních stvolů začne vyvíjet nová rostlina. Tu pak necháme narůst, dokud nemá aspoň 3 listy a několik kořenů. Poté ji těsně pod očkem, za kterého vyrůstá, odřízneme a zasadíme. Vzácně také rostliny vytvoří dceřinou rostlinu v květináči. Tu také necháme dorůst do stejné velikosti a při přesazování ji můžeme oddělit.

Co dělat pro co nejdelší kvetení?
Aby květy na rostlině vydržely co nejdéle, chráníme je před přímým slunečním zářením a snažíme se udržovat vyšší vzdušnou vlhkost. Jinak je ale trvanlivost květů daná geneticky a méně kvalitní hybridy udrží květy kolem 1 měsíce. Dnes prodávané rostliny ale většinou vydrží v květu 3 i více měsíců a jsou chloubou každého milovníka exotických květin.