K třepení, praskání a ulamování volných konců nehtů často dochází kvůli jejich přímému poškozování různými čistícími a pracími prostředky, saponáty, acetonovými odlakovači, mýdly... Občas bývají příčinou i poruchy štítné žlázy, nedostatek železa, křemíku, vápníku, vitamínu A a B.

Při vykonávání domácích prací bych vám proto doporučila používat bavlněné rukavice, na které se vám vyplatí navléct ještě ty gumové. Po každém mytí si pak ruce i nehty důkladně promažte, stačí třeba indulonou. Jednou týdně si pak můžete nehty a konečky svých prstů ošetřit i mírně ohřátým rostlinným (olivovým) olejem – stačí v něm prsty na několik málo minut vykoupat.

U slabých nehtů se sklony k třepení a lámání bych rovněž doporučila jejich pravidelné lakování, a to ideálně ve dvou vrstvách. Lak totiž na nehtech vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje působení zevních škodlivin. Pomoct by vám mohlo také umělé zpevnění nehtů, tzv. modeláž. Při odlakování nehtů ovšem používejte jedině kvalitní odlakovače bez acetonu!

Pro celkové zlepšení stavu nehtů můžete rovněž užívat multivitaminové přípravky se zinkem, které se běžně prodávají v lékárnách. Současně s nimi ovšem neužívejte vitamin A. Pokud by vaše potíže s nehty nadále přetrvávaly, rozhodně se nebojte vyhledat kožního lékaře. 

žena

MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie