Jednou z výhod indukční desky je její snadná údržba. Jenže na černém sklokeramickém povrchu stejně jako na elegantní bílé desce budou nečistoty vidět. A pokud je necháte připéct, nejenže už deska nebude vypadat hezky, ale můžete ji poškodit. Přitom stačí znát pár jednoduchých triků.

g1.jpg

Před vařením desku očistěte
Před každým vařením otřete prach a nečistoty, které by mohly poškrábat povrch, a to nejen na varné desce, tak i na dnech pánví a hrnců. Stačí navlhčený měkký hadřík a pár tahů. Poté povrch otřete dosucha.

Okamžité vyčištění
Když vám něco ukápne nebo vykypí, nečistoty okamžitě setřete. Zejména malé skvrny je třeba vyčistit co nejrychleji. K odstranění skvrn můžete použít vlhkou houbu nebo měkký hadřík namočený v teplé mýdlové vodě. Hadříky vyrobené z mikrovláken poskytnou nejlepší službu.

U tvrdších, zapečených nebo spálených skvrn od potravin možná budete muset použít škrabku. Po škrabce ale sáhněte až v případě, že měkčí metody, tedy mokrý hadřík a speciální čistič, nebudou úspěšné.

A jak se škrabkou správně zacházet? „Držte škrabku v úhlu přibližně 45° až 60°, jemně přitlačte na sklo opatrně odstraňte nečistoty. Pamatujte na to, abyste netlačili škrabku kolmo na sklo a nepoškrábali povrch varné desky špičkou nebo ostřím,“ radí Jana Neuszerová, odbornice společnosti Gorenje.

Také je dobré používat speciální prostředky pro čištění, které vytvářejí na povrchu ochranný film, aby se na něj nelepily nečistoty.

g2.jpg

Indukční varné desky nenávidí cukr a hrubé materiály
I když spousta lidí miluje sladké, indukční desky jsou na tom ve vztahu k cukru přesně opačně. Proto až budete chystat třeba karamel, dejte pozor. A pokud vám přeci jen zrnka cukru na desku upadnou, nebo vám ukápne sladká tekutina či hmota, okamžitě je z varné desky odstraňte pomocí škrabky, i když je deska ještě horká. Cukr totiž může trvale poškodit sklokeramický povrch. Zapomeňte na ocelovou vlnu, hrubé čisticí houbičky a abrazivní prášky - mohou povrch poškrábat a trvale zničit.

Ocet kouzlí s vodními skvrnami
„Pokud máte na desce nevzhledné vodní skvrny, šmouhy, nebo na povrchu z určitého úhlu vidíte duhový efekt, spolehlivě pomůže měkký hadřík a jemný roztok octa. Octovou vodu však nepoužívejte k otírání rámu indukční desky, protože by mohlo dojít ke ztrátě lesku,“ doplňuje Jana Neuszerová.

Pokud používáte jakýkoli druh čisticího prostředku, nezapomeňte po čištění důkladně odstranit všechny zbytky prostředku pomocí navlhčeného hadříku, protože by mohly při zahřátí varných zón poškodit sklokeramický povrch. I po použití octové vody je třeba povrch desky otřít čistým vlhkým hadříkem. Na závěr desku přeleštěte měkkým suchým hadříkem. Deska bude jako nová.

Zapojte i kuchyňskou digestoř
g3.jpgK tomu, aby byla nejen kuchyně, ale i indukční deska čistší, vám pomůže i výkonná digestoř. Kromě výparů totiž zachytí i velké množství drobných mastných částeček, které jinak ulpívají na nábytku, stěnách, pracovní ploše a samozřejmě i na varné desce. Proto při každém vaření jednoduše zapněte kuchyňskou digestoř. Nejenže budete mít čistý vzduch, ale ušetříte si i hodně práce.

Indukční deska s IQ pro jednodušší život
Jestli ještě váháte, dejte sbohem vaření na zastaralé plynové desce a objevte kouzlo indukce. Čtyřplotýnková indukční varná deska Gorenje IS645BG s šířkou 60 cm má nejen funkci pro extra rychlé vaření, ale myslí při přípravě jídla za vás. Má totiž automatické programy: IQ Grill pro grilování se čtyřmi úrovněmi propečení, IQSimmer pro pozvolné vaření, SoftMelt pro rozpouštění a StayWarm, když potřebujete hotový pokrm udržet v teple. Užitečná je i funkce IQBoil pro přípravu jídel s velkým množstvím vody, kterou rychle přivede k varu a udržuje vřelou, aniž by přetékala z hrnce. S funkcí AreaFlex můžete spojit dvě vertikální varné zóny do jedné velké a vařit ve velkých nádobách jakéhokoliv tvaru. Velmi praktické je i dotykové ovládání s drážkou, která přirozeně a přesně vede pohyb prstu na ovládacím panelu a současně je krásným estetickým prvkem. Deska stojí 12 490 Kč.

Více informací na cz.gorenje.com
61f267183dbbdobrazek.jpg