teeth

Se zubní hygienou u dětí začněte v době, kdy se jim prořezávají první zoubky. Na čištění prvních zoubků lze používat několik základních dentálních pomůcek. Prsťáčky, gumová kousátka nebo kousátka se stětinkami, která slouží zároveň jako hračka. Dítě se tak hravou formou připraví na používání zubního kartáčku a celoživotní ústní hygienu. Částečně prořezaný chrup by pak rodiče měli kojencům čistit velmi jemným zubním kartáčkem 2x denně.

První návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout v prvním roce života. Dítě může navštěvovat zubní ordinaci také při kontrolách matky, jinak každého půl roku. 3leté děti, které si už umí vypláchnout ústa, mohou začít používat i zubní pastu, ale vždy pod kontrolou rodiče, aby pastu nepolykaly.

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

S instruktáží dítěte začínáme mezi 2.–3. rokem. Dítě se uší držet kartáček a pohybovat s ním v ústech. Děti od 3–5 let učíme drobný krouživý pohyb, ale neučíme čistit zuby zevnitř. Zoubky pak ještě sami přečistíme. Začínáme v místech, kde je největší problém. S mezizubní hygienou u dětí začínáme hned, jak se začnou objevovat první uzavřené mezizubní prostory. V mnoha případech je to mezi 2,5.–3. rokem. Samozřejmě to vyžaduje spolupráci rodičů, protože děti nemají ještě dostatečně vyvinutou motoriku a samy si mezizubní prostor vyčistit neumí.

Děti do 7 let nejsou schopné dobře si vyčistit zuby samy. V tomto období hraje nejdůležitější roli rodič. Jak svého potomka na ústní hygienu připraví, takové zoubky pak dítě bude mít.