teeth

Zuby, to je něco, co má člověk na celý život. Nebo by alespoň mít měl. Proto musí maminky dbát na to, aby zoubky jejich ratolestí, byly co nejzdravější. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Začněte už v těhotenství

Zdravá výživa maminky je důležitou podmínkou vývoje zdravých zubů dítěte. V její stravě by měl být dostatek vápníku (mléka a mléčných výrobků), masa, celozrnného chleba, luštěnin. Těhotná žena by neměla jíst velké množství sladkostí, ale existuje i zdravé mlsání, které zoubkům prospěje. Vhodné jsou tu a tam cereální tyčinky nebo müsli (například Corny, Bebe apod.). Vynahrazují chuť na sladké a obsahují důležité látky jako je například vláknina, které jsou pro náš organismus významné, ale ne vždy jsou v naší stravě přítomny v dostatečném množství.

Když přijdou první zoubky, pozor na sladké nápoje

Miminku se zuby začnou prořezávat kolem šestého měsíce věku, nejčastěji dolní a následně horní řezáky. Stoličky se obyčejně objevují po prvním roce života. Jejich prořezávání může být spojeno s podrážděností, zvýšeným sliněním, horečkou a nechutenstvím nebo průjmem.

„Součástí prevence zubního kazu je omezení sladkostí ve stravě,“ upozorňuje lékařka Natália Szitányi. „Mezi jednotlivými chody omezíte konzumaci bonbonů, čokolády, sladkých nápojů a obyčejných sušenek! Nebezpečí pro zuby představují zejména kojenecké láhve se sladkým čajem, nebo i ovocnou šťávou, ze kterých dítě celý den (nebo i celou noc) popíjí. Mohou vést dokonce ke vzniku tzv. shnilých zoubků, kdy místo horních řezáků jsou jenom hnědé pahýly,“ dodává lékařkai.

Fluoridové tablety vám předepíše lékař

Další možnou prevencí je podávání fluoru. „Fluor je minerálem, který se spolu s vápníkem podílí na zpevnění zoubků a kostí. Zvyšuje odolnost skloviny a působí proti vzniku zubního kazu,“ vysvětluje Natália Szitányi. „S jeho podáváním byste měli začít po půl roce života. Potřeba záleží na způsobu stravování. U plně kojených dětí je přijatý obsah fluoru velmi nízký,“ dodává. Obecně lze říci, že když kojenec nedostane fluor v žádném potravinovém zdroji, proto by ho měl denně užívat v podobě tablet. V každém případě je nutné poradit se se svým dětským lékařem.

Fluoridové tablety jsou na lékařský předpis a jejich podávání batolatům doporučuje i odborná pediatrická společnost. „Tabletám se však můžeme vyhnout denním podáváním 500 ml mléka Sunar Complex 2 pro děti od ukončeného 6. měsíce věku a Sunar Complex 3 pro děti od ukončeného 12. měsíce věku, které pokryjí denní potřebu fluoru dítěte,“ nabízí odbornice další řešení.

Kdy začít s čištěním?

Po roce se již péče o zoubky stává součástí denního režimu. Když se objeví stoličky, začněte dítěti čistit zoubky dětským kartáčkem. Asi po roce a půl by si již měly vaše ratolesti pod vaším vedením 2x denně čistit zoubky samy – ráno po snídani a večer po večeři. K čištění byste měli užívat dětskou fluoridovou zubní pastu pro nejmenší děti. Jestli to dítě akceptuje, po večerním mytí zoubků mu nabízejte jen neslazené tekutiny a žádné jídlo. Čím dříve se to naučí, tím lépe.

Reklama