Čištění zubů s rovnátky je totiž náročnější. Dochází zde ke zvýšenému hromadění plaku kolem ortodontických zámků nebo kroužků.

Jak si správně čistit zuby

Zvláštní kapitolou je traumatizace dutiny ústní.

Při nošení rovnátek může také docházet k místní iritaci dutiny ústní – dásní, rtů nebo tváří, odborně řečeno k traumatizaci. Opakovaným drážděním může akutní problém přejít do chronického stadia a ošetřování bolestivých míst pak může komplikovat ústní hygienu. K péči o dásně můžete použít například, bylinný ústní gel BEDEGEL .

Jaké jsou dopady nedostatečné hygieny dutiny ústní?

Kdyby byla hygiena nedostatečná, tak by mohlo při nošení rovnátek docházet k odvápnění (demineralizaci) skloviny. To je nejčastěji způsobené hromaděním mikrobiálního plaku na povrchu zubů. Výsledkem jsou tzv. White spot léze. Jde o bílé neestetické skvrny, které jsou předstupněm kazů ve sklovině.

Ohrožením úspěšného průběhu ortodontické léčby představuje také zánět dásní (gingivitida). Plakem podmíněná gingivitida je v současnosti nejobvyklejší chronickou bakteriální infekcí v lidské populaci. Vyskytuje se přibližně u 90 % jedinců. Dobrá zpráva zní, že zánět dásní je onemocnění vratné a k jeho vyléčení dochází po úpravě ústní hygieny. Plakem podmíněná gingivitida je však první stupeň parodontózy, proto ji nesmíme podceňovat. Více zde Noother.cz
BDG-01.png

Co to plak vlastně je?

60feac0773558obrazek.pngBakteriální plak je jednou z nejčastějších příčin onemocnění dásní. Bakterie, které přeměňují cukry v potravě na kyseliny, mohou dráždit dásně a narušovat zubní sklovinu. Tento proces nakonec vede ke vzniku zubního kazu. Toxiny produkované bakteriemi dále způsobují zánět a poškození okolní tkáně dásní, takže tělo do postižené oblasti vysílá více krve. To způsobuje krvácení dásní při čištění zubů.

Pokud plak neodstraňujete každodenním čištěním zubů a mezizubních prostorů, může nakonec také ztvrdnout a vytvořit zubní kámen. Tato škraloupovitá látka se shromažďuje kolem okraje dásní a pevně ulpívá na zubech, takže se obtížněji čistí. Více zde Wikihow.cz

Kromě každodenního pečlivého čištění zubů a mezizubních prostorů můžete používat i ústní gely, které pomáhají v péči o dásně. Typickým příkladem je bylinný gel BEDEGEL, který obsahuje extrakt květu heřmánku, kořene kozlíku lékařského, propolisu a extrakt šalvěje lékařské. Koupit ho můžete buď v kamenných lékárnách nebo na eshopu REMEDA.

V průběhu léta si zde můžete Bedegel objednat i v akci 1 + 1 zdarma.

Reklama