Každé onemocnění, které vás postihne, má vliv na vaše vnímání, chování a prožívání. Některé méně zasahuje a omezuje váš život, některé více.

Co je syndrom hyperaktivního močového měchýře?

Močový měchýř je zásobník, do kterého se ukládá moč vylučovaná z ledvin. Jeho stěny tvoří hladká svalovina a zevnitř je vystlaný sliznicí. Objem je cca 600800 ml, při naplnění 150300 ml obvykle již pociťujeme nutkání močit. Informace o stavu naplnění kontroluje řada svalových vláken, která přenášejí informace do mozku. Toto propojení nám pak umožňuje na určitou dobu nucení na močení překonat a močový měchýř vyprázdnit až při vhodné příležitosti.

Lidé trpící syndromem hyperaktivního močového měchýře to tak však nemají. Jejich mozková čidla vydávají špatné signály, protože jim je posílá nemocný močový měchýř, nebo je centrální nervová soustava špatně zpracovává a rovnou vysílá poslední výzvu před katastrofou. „Jestli se nestihneš vymočit do jedné minuty, bude pozdě!“ Často přitom zcela falešně! V situaci, kdy v měchýři je půl deci moče, a je tedy skoro prázdný, dostává tak naše vědomí signál, že je plný k prasknutí! Více na www.musimcasto.cz

Představte si tuto situaci – nebo pokud tento problém znáte, přesně víte, o čem je řeč. Kdykoliv se vám začne chtít tak moc na WC, že prostě okamžitě musíte. Vaše nutkání je tak silné, že v tu chvíli nemůžete myslet na nic jiného, než na to, kde je nejbližší toaleta. A to v jakékoliv situaci, kterou zrovna prožíváte.

WC

Syndrom hyperaktivního měchýře má tedy negativní vliv na společenský, fyzický, psychický, profesní a sexuální život. Bohužel mnoho pacientů se stydí vyhledat pomoc, jiní se domnívají, že to nějak přežijí, protože jim stejně nic nepomůže. Není to ale pravda. Pomoci vám může lékař tím, že vám předepíše léky, které napomáhají tyto stavy zlepšit.

Jaké situace, které nechcete, vám může přinést syndrom hyperaktivního měchýře?

  • Běžně hledáte, kde jsou toalety – musíte mít jistotu, že jsou v dosahu
  • Odmítáte pozvání ke společenským událostem
  • Vyhýbáte se zábavným činnostem (například zájezdy, nebo návštěva kina)
  • Přerušujete obvyklé pracovní aktivity
  • Stálé nutkání má vliv i na váš šatník – přestanete nosit upnuté věci
  • Zříkáte se sexuálního života
  • Pozorujete poruchy spánku a ztrátu produktivity – pociťujete vyčerpání, únavu

Příběh Ivany – musím pomoci mámě

 Moje maminka trpí syndromem hyperaktivního měchýře. V posledním roce se moje matka velmi změnila. Máme spolu hezký vztah, bavíme se o mnoha věcech. Probíráme spolu i zdravotní problémy, které ji trápí. Často trpěla záněty močových cest. Proto si ani nevšimla, že chodí čím dál častěji na záchod, že se začíná stresovat z toho, že jde i 10x za den na toaletu. Přišlo to tak vlekle, ale najedou, když jdeme třeba na nákupy, nejprv se automaticky rozhlíží, kde je záchod, aby věděla, kdyby se jí zachtělo a musela jít. Také jsme byly spolu v divadle a ještě před přestávkou zvedla půlku řady s omluvou, že musí odejít. Po téhle scénce mi řekla, že už do divadla nepůjde. Radila jsem s kamarádkou lékařkou a ta mi řekla jasně, že máma musí k odborníkovi. Na internetu jsem si našla vše o syndromu hyperaktivního měchýře a dala jsem to přečíst mámě. Prvním úspěchem bylo, že mě vyslechla a objednala se k doktorovi. Teď zkouší léčbu – léky, které jí lékař předepsal. Přeju jí, aby se jí zdraví vrátilo a byla v pohodě jako dřív.

Pokud vás nebo někoho z vašeho okolí onemocnění hyperaktivního měchýře trápí nebo máte na onemocnění podezření, navštivte urologa nebo gynekologa a svěřte se mu. Více informací najdete na stránkách  www.musimcasto.cz

Čtěte články, které jsme již uveřejnili:

Anticholinergní léky - šance pro ty, kdo trpí syndromem hyperaktivního měchýře

V léčbě hyperaktivního měchýře jsou užívány nejčastěji. Blokují muskarinové receptory v svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění urgence i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře.
Před jakýmkoli užívání léků, je třeba poradit se s vaším lékařem a absolvovat prohlídku, která vyloučí jakékoli jiné příčiny vašich obtíží.

Pokud nevíte na jakého lékaře se obrátit, podívejte se do sekce http://www.musimcasto.cz/moznost-objednani-k-lekari, kde se můžete rovnou objednat.

Reklama