V minulém článku jste se mohli dozvědět spoustu zajímavých informací o ústřicích. Milujete ústřice? Co o nic ještě nevíte? Více čtěte ZDE
Jaké jsou nejoblíbenější druhy, které můžete na našem trhu dostat?
Ústřice jedlá neboli plochá (Ostrea edulis)
Vyskytuje se na západním pobřeží Evropy od pobřeží Norska až k pobřeží Maroka, přes Středozemní moře až k Černému moři (přímo v Černém moři se nevyskytuje kvůli vysokému obsahu soli). Původně se vyskytovala pouze v oblasti severovýchodního pobřeží Atlantského oceánu, ale v 40. a 50. letech minulého století byla zavlečena i na východní pobřeží Spojených států od Maine k ostrovu Rhode, kde se její populace úspěšně uchytila.
Ústřici jedlou lze snadno odlišit od ostatních druhů ústřic podle okrouhlého, plochého tvaru schránky ve velikosti 5 až 12 centimetrů. Její maso je béžové až šedavé barvy. V Evropě jsou velice známé tzv. Belonky – tedy ústřice chované v oblasti Belon ve východní Francii.
Ústřice portugalská (Crassostrea angulata)
Dříve patřila v Evropě k často chovaným druhům, avšak kvůli virovému onemocnění byly tyto ústřice v 80. letech téměř vyhubeny. V chovech byla tato ústřice víceméně nahrazena ústřicí obrovskou.
Ústřice obrovská (Crassostrea gigas)
Původní teritorium ústřice obrovské se rozprostíralo v pobřežních vodách východní Asie. V Japonsku a v Číně má chov tohoto druhu dlouhou tradici. V průběhu doby se stala absolutní jedničkou mezi chovanými ústřicemi a široce se rozšířila i do Evropy, kde se nyní chová hlavně při pobřeží Francie. Tento druh ústřice je velmi robustní, je odolný vůči nemocem, rychle se rozmnožuje a roste a neklade vysoké nároky na teplotu a slanost vody. Proto je ideální na chov v akvakulturách.
Lastury této ústřice jsou rozmanitě tvarované v závislosti na charakteru dna a podmínek mořského proudění, v nichž tyto ústřice vyrostly. Dorůstají velikosti až 30 centimetrů. Sněhobílé vnitřní stěny ukrývají maso krémově šedé až zlatožluté barvy.
Známé označení „Fin de claire“ u ústřice obrovské znamená speciální metodu chovu. Finální odchov ústřice probíhá v tzv. „claires“ – rybnících s čistou sladkou vodou. Tato metoda je specifická pro oblast Marennes- Oléron ve Francii.
Jak se ústřice správně otvírají?
Podívejte se na rady, krok za krokem
Pro otevírání ústřic je zapotřebí speciální nůž s krátkým a silným ostřím a kroužková ocelová rukavice. Ústřice se otevře rozlomením lastury a řezem skrz sval ústřice.
Jak ústřice podávat?
Nejtypičtějším a nejčastějším způsobem jedení ústřic je zasyrova. Vychlazená čerstvá ústřice se otevře, sval se uvolní od mušle a jemné maso se společně se šťávou doslova vysrkne. Chuť může podtrhnout špetka soli či pepře nebo pár kapek citronové šťávy.
Přestože zastánci čisté chuti odmítají ústřice jiné než syrové, nabídka dalších kuchyňských úprav ústřic je velmi bohatá: vaření, pošírování, restování, dušení, gratinování, ale dokonce se můžete setkat i s ústřicemi nakládanými či zavařovanými. Například v Singapuru připravují ústřice smažené ve vaječném těstíčku. Ve Spojených státech si je vychutnejte s nakyslou šalotkovou omáčkou mignonette.
Rady pro přípravu:
- Ústřice podávejte vždy dobře vychlazené – ideální teplota je 8 až 12 stupňů. Otevřené ústřice pokládejte na drcený led.
- Ústřice nikdy neukládejte do vody. Pokud by jedna z ústřic uhynula, mohla by infikovat ostatní.
- Živou ústřici poznáte tak, že je její lastura pevně uzavřená. Ústřice s pootevřenou lasturou může způsobit otravu!
- Letní ústřice mají chuť spíše mléčnou, což je dáno tím, že v této době probíhá jejich reprodukce. Nejsou proto vhodné pro začátečníky. Zimní ústřice mají naopak chuť velmi masitou a chutnou.
Ústřice vysoké kvality najdete například v nabídce řetězce Makro.
Nový komentář
Komentáře
ani nevím jestli bych je chtěla zkusit !
enka1 — #10 Tak já bych si je nedala ,ani kdyby mě někdo pozval so nóbl podniku.
kareta — #16 Teda sopel s houbovou a mořskou příchutí si ráda nechám ujít.
Klára Křížová — #17 úplně jsem dostala chuť!!!
gerda — #18 já ryby, sushi, tatarák a salko můžu kdykoliv!
kareta — #16 no tak podle popisu bych se k tomu bála i leda čuchnout!
Nene, klidně se nechám přemluvit na chřest, ale na ty odporné škeble ne.
kareta — #16 ano jasne, maji ty co se daji jist
Mají v Makru ty živé, co se dají jíst? Jednou jsem jedla úplně čerstvé od rybářů v přístavu a bylo to naprosto vynikající, asi nejlepší, co jsem kdy jedla, spolujídelnice mi nechala svou porci, taky se jí nadavovalo, já vysrkala celou mísu. Rybář mi je otvíral a kapal na ně citron, já to napoprvé velmi opatrně ochutnala...a pak to slupla jak hladovej vlčák
. Chutná to něco mezi soplem, zavařenýma houbičkama a celé to má takovou rybí mořskou chuť
Suzanne — #14
Bych se někdy nechala pozvat
enka1 — #10 Já znám lidi, co to doma dělají. A pozvou na to haldu dalších lidí, těm se to nářadíčko určitě vyplatí mít doma
enka1 — #10 Labužníci co rádi doma vaří určitě... jinak by je neprodávali
samecka — #11 Já bych to i zkusila
, ale ta rukavice jako drhnoucí nářadí
enka1 — #10 patřím k těm, kterým tato jídla zvedají od pohledu kufr. Bohužel-bohudík??? Rukavici a nožík bych následně použila k čištění poblité podlahy a spár kachliček
Klára Křížová — #9
Mám spoustu známých ale ani jeden si je dosud domů nekoupil. A kupovat kvůli chvilkovému potěšení ještě spešl nože a rukavice? No potěš.
To je luxusní podnik lepší řešení, tedy pokud by mě někdo pozval
Rikina — #6 Když si je někdo koupí domů, tak je nějak otevřít musí :) a louskáčkem na ořechy se mu to asi nepovede
Rikina — #6 Přesně tak
Zajímavý návod
ale ústřice bych do pusy nevzala brrr

Tss, tak když už budu chtít jíst ústřice, tak očekávám, že to bude v tak luxusním podniku, kde pouze lehce hnu obočím, a číšník, připravený plnit má přání, přistoupí a milé ústřice mi otevře, esteticky upraví, citronkem zakápne a podá. Přece si s tím jako dáma nebudu mazat svoje ručky.
Brr, to bych do pusy nevzala
Tak vy s tím nedáte pokoj?!
Opravdu, jediná starost, která mě trápí je ta, že dosud neumím správně otevřít ústřici
Spíš tady holky naučte, jak dělat jíšku
Taky je nemusím