Máte na zahradě dřevěný nábytek? A víte, jak se o něj starat? Zahradní nábytek neodmyslitelně patří k letní pohodě na zahradě. Letní teplý večer, gril, západ slunce, pohodlné křeslo a knížka v ruce – tak nějak to bude vypadat za pár měsíců. Proto bychom měli už nyní uvažovat o letním posezení – o nábytku, který při nejmenším vytvoří tu správnou atmosféru.

Jaké dřeviny jsou vhodné pro zahradní posezení?

Dřevo je nejpřirozenější a nejtradičnější přírodní materiál, z nějž jde vyrobit téměř vše. Nejinak je tomu v případě zahradního nábytku. Do zahrad se avšak doporučuje vybírat nábytek z extrémně odolných tropických dřevin, jako jsou teak, meranti, eukalyptus anebo z evropských dřevin severský smrk a borovice.

nábytek

Exotické dřevo jen s certifikátem původu

V případě exotických dřevin může mnohé zneklidňovat otázka jejich původu – deštné pralesy a jejich nesystematické kácení. Z toho důvodu bychom při koupi zahradního posezení z exotických dřevin měli dávat rovněž pozor na jeho původ – ten nám zaručí mezinárodně uznávaný certifikát s označením FSC a ryze český PEFC. Lesní certifikací systémem FSC se rozumí proces kontroly konkrétních lesů za účelem zjištění, zda jsou obhospodařovány řádným a svědomitým způsobem (dle mezinárodních standardů). Díky výběru výrobků s těmito certifikáty může zůstat vaše svědomí naprosto klidné – v žádném případě nedošlo k poškozování lesů a životního prostředí.

nábytek

Druhy exotických dřevin:

  • Teak

Jedná se o jednu z nejkvalitnějších dřevin. Vyznačuje se především dobrou trvanlivostí, minimálním sesycháním a bobtnáním, vysokou odolností vůči výkyvům vlhkosti (díky vysokému obsahu olejnatých pryskyřic). Navíc jeho vysoká pevnost a snadná možnost opracování z něj dělají ideální materiál pro konstrukci externích objektů – nábytek nevyjímaje. Olejnaté pryskyřice navíc přinášejí výhodu i v podobě ochrany železných materiálů – hřebíky v něm nerezavějí. Zbarvení se liší podle lokalit růstu a vzdálenosti od středu původní kulatiny. Nejkvalitnější jádrové dřevo bývá žlutavé až zlatohnědé, někdy hnědo-zelenavé. Na vzduchu může lehce ztmavnout do světlehnědých odstínů.

  • Meranti

Dřevina pocházející s lesů jihovýchodní Asie je známá svým červenohnědým zbarvením, kterým je lehce rozpoznatelná od ostatních dřevin. Dřevo se rovněž jako teak vyznačuje přirozenou schopností odolávat vodě, dřevokaznému hmyzu i slunečním paprskům. Díky svému přírodnímu původu představuje každý kus nábytku svou kresbou dřeva originál.

  • Severská borovice

Severská nebo jinak řečeno švédská borovice, která je mnohonásobně odolnější než středoevropský druh, pochází z drsných lesních porostů za severním polárním kruhem, což ji činí velmi odolnou vůči povětrnostním vlivům, které často mívají na nábytek z jiných evropských dřevin negativní vliv. Vyznačuje se rovněž vysokým obsahem pryskyřic a medově žlutým až červenohnědým zbarvením.

nábytek

I přes unikátní výše vyjmenované vlastnosti exotických dřevin se zahradní nábytek neobejde bez naší péče.

Druh Barva Tvrdost
kg/m²
Výhody Nevýhody
Akácie žlutá, postupně šedne 66 Odolná proti stárnutí a biologické degradaci Bývá často sukovité
Eukalyptus žlutá, postupně šedne 75 Vyniká barevnou stálostí Nutno udržovat v suchém prostředí, ošetřovat přípravky na bázi vody
Meranti červenohnědá 70 Extrémní tvrdost, barevná jedinečnost Nutná pravidelná údržba
Severská borovice medově žlutá 33 Nižší pořizovací cena, dostupnost Měkké dřevo
Teak žlutohnědá 45 Vysoká odolnost vůči vlhkosti Nutná pravidelná údržba, aby byla zachována původní barva

 Jak se postarat o dřevěný nábytek?

·      K ošetření dřevěného nábytku je vhodný například olej na tvrdé dřevo, speciální olej na teakové dřevo nebo lazura na teakový nábytek pro použití ve venkovním prostředí. Tyto oleje obsahují mimo jiné pryskyřice, které uzavírají póry dřeva, díky čemuž nedochází k povrchové oxidaci a dřevo tak nemění svůj vzhled.

nábytek

Jak ošetřovat dřevěný zahradní nábytek?

1.       Před aplikací nátěru musí být dřevo zbaveno všech nečistot, mastnot a nerovností, se kterými si poradíte prostřednictvím brusného papíru

2.       Následně nanášejte tenkou vrstvu ošetřujícího prostředku

3.       Ideálně nátěr ještě jednou opakujte, čímž zajistíte, že se tak snadno nesloupne

4.       Přípravky a oleje neaplikujte na přímém slunci nebo za vysoké vlhkosti (po dešti, před deštěm)

5.       Přípravky a oleje nanášejte ve směru struktury dřeva

6.       Po aplikaci olejů otřete nábytek měkkým savým hadříkem

7.       Zkontrolujte dotažení všech kovových spojů, ošetřete mazacím olejem Wd40 proti korozi

Tip odborníka:  „Dřevěný nábytek se dá rovněž zbavit nečistot pomocí vysokotlakých čističů. Znečištěný nábytek nejprve nízkým tlakem vyčistíme a necháme oschnout. Následné nanesení impregnačního prostředku provedeme štětcem, sprejem nebo houbičkou. Impregnační prostředek povrch chrání a brání opětovnému znečištění,“ upozorňuje Jakub Najmon z OBI marketu ve Frýdku Místku.

 

Reklama