Zdá se vám to nemožné? Před několika lety snad, ale dnes se v oblasti korektivní dermatologie dělají doslova zázraky. Jedním z nich je Plazma terapie, unikátní metoda, která k omlazení pleti využívá „zdroje“ našeho těla a patří bezesporu k těm nejúčinnějším.

Přijala jsem pozvání na kliniku VeraMedica, abych se stala svědkem nejnovější omlazovací metody v přímém přenosu. Na své šestapadesátileté klientce nám ji předvedla primářka MUDr.Věra Terzijská.

Proč je Plazma terapie tak účinná?

Jedná se nejen o účinnou, ale zároveň velmi šetrnou metodu, která k omlazení pleti využívá plazmu získanou z vlastní krve. Tato životadárná tekutina obsahuje proteiny a krevní destičky s velkým množstvím růstových faktorů. Ty umí nastartovat revitalizaci a regenerační proces buněk.

„Existují různé metody plazma terapie. Dnes vám předvedu metodu Tray LIFE, při níž se využívá kombinace plazmy s unikátním aktivátorem s nukleotidy, a kyselinou hyarulonovou, která pleť hydratuje. Aplikaci provedu modelce, u níž můžeme výjimečně prozradit věk. Je to má přítelkyně Eva, které bude 56 let,“ seznamuje nás paní primářka se svou klientkou a všichni žasneme, jak skvěle vypadá. Možná je to i proto, že se již několik let svěřuje do její péče.

Na plazma terapii přichází převážně ženy středního věku, 45- 65 let, (mladistvý vzhled dnes hraje velkou roli), ale dá se aplikovat již od 25 let. Záleží na typu pleti klientky,“ vysvětluje MUDr. Terzijská.

Kromě obličeje lze metodu využít i k rejuvenaci kůže krku, dekoltu a hřbetů rukou. Tedy v místech, kde pokožka stárne rychleji a prozradí tak náš skutečný věk. Plazma terapie může pomoci i v procesech regenerace pokožky po různých zákrocích (laseru, chemickém peelingu apod.). Další indikací je korekce všech typů jizev a léčba chronických ran.

Na další straně se dozvíte, jak zákrok probíhá


Průběh zákroku

Nasadíme si návleky a přejdeme na operační sál. Slabší povahy (mezi něž se rozhodně nepočítám) dostanou důležité upozornění. „Nemusíte mít obavy, mnoho krve nepoteče, ale kdyby se přece jen někomu udělalo nevolno, tak se přihlaste, poskytneme vám první pomoc“

Zákrok je díky použití vlastní krve maximálně bezpečný, celý proces od odběru po zpracování krevní plazmy probíhá přímo v ordinaci, přičemž se odebírá 8–16 ml krve v závislosti na množství plazmy potřebné k ošetření. Ambulantní ošetření  trvá od 30 do 60 minut podle velikosti ošetřované oblasti.

Nejprve se odebere krev pacienta do speciálního setu, pomocí centrifugy se oddělí krevní plazma. Následně se plazma smíchá s aktivátorem a kyselinou hyaluronovou, která se postará o lepší hydrataci podkoží. Kyselina hyaluronová je tělu vlastní (vytváří se v buněčném prostoru), ale s věkem jí v podkoží ubývá. Tato kombinace má skvělé výsledky.

Poté lékařka upravenou plazmu šetrně jemnou jehlou nebo kanylami (podle rozsahu a místa ošetření) aplikuje do kůže.

Zajímá nás, jak často se musí aplikace opakovat. „U starších klientek asi po 4-8 týdnech“.

Procedura by se měla u starších klientek aplikovat ve třech dávkách, v intervalu od 14 do 20 dnů mezi jednotlivými sezeními.“

Kdy se dostaví výsledky? Ptají se netrpěliví.

„Dnes toho příliš nespatříte, protože viditelné výsledky se dostavují během dvou až tří týdnů a přetrvávají 8 - 12 měsíců v závislosti na typu pleti, stavu kůže a samozřejmě celkové životosprávě pacienta“, upozorňuje nás paní primářka.

Může jít klientka po terapii hned do práce?

„Pacientky upozorňuji na to, že po plazma terapii může dojít k lehkému otoku a mohou se objevit drobné modřinky v místě vpichu. Další den je možné pokračovat v běžných aktivitách. Drobné kožní podlitiny a zarůžovění pleti lze skrýt líčením. Dochází k regeneraci celého podkoží, k aktivaci kolagenních vláken a regeneraci kožních buněk. Pleť je pevnější, pružnější a celý obličej dostává mladistvější vzhled,“vysvětluje doktorka Terzijská.


Jakmile je plazma odstředěná (vidíme, že je to téměř čirá tekutina), můžeme přistoupit k vlastnímu zákroku, který paní doktorka provádí pomocí tenké kanyly. Nejprve vytvoří malou jehličkou vstupní otvor, kterým se protáhne kanyla, kterou je pak možné dostat se z tohoto místa do podkoží celého obličeje. Aplikace není tak bolestivá a je méně traumatizující nežli aplikace injekčními vpichy. Malá vstupní branka se rychle zahojí.

Začínáme oblastí kolem očí:

-          Pomocí jehly vytvoří lékařka vpich do kůže na úrovni lícní kosti

-          Do podkoží zavede dlouhou kanylu, která dosáhne až do střední části obličeje… a paprskovitě aplikuje plazmu s kyselinou hyaluronovou

-          Klientky většinou pociťují mírný tlak, a může to i lehounce pálit

-          Eva se tváří statečně a nedává na sobě téměř nic znát

Pokračujeme oblastí brady:

-          Věkem brada ztrácí objem a zplošťuje se

-          Lékařka postupuje při práci s kanylou stejně jako výše…

-          Práce s kanylou vyžaduje rutinu a zkušenost lékaře

-          Aplikace v místech brady může být pro někoho trochu bolestivější

Oblast krku

-          V těchto partiích používá lékařka jen plazmu s aktivátorem

-          Plazmu aplikuje jen pomocí stříkačky a jehly, pro snížení možné bolesti na tyto partie nanášíme půl hodiny před zákrokem anestetický krém

-          Plazmu aplikuje přímo do vrásek (vodorovných).

-          Je vidět, jak se vrásky splňují a mizí před očima

Eva má Plazma terapii za sebou a všichni si s ní úlevně vydechneme

Průběh Plazma terapie můžete vidět ve fotogalerii


Výsledek

Touto terapií lze ženě nejen opticky ubrat několik let, ale také se výrazně zlepší kvalita pokožky, neboť metoda navozuje regeneraci a rejuvenace tkání. Dojde k redukci vrásek zejména v oblasti radiálních vrásek horního rtu, dále pak brady, jemných vrásek kolem očí i v oblasti čela a nad kořenem nosu mezi obočím. 

Cena

Cena zákroku se odvíjí od kombinací plazmy s přidanými látkami. Aplikace plazmy s aktivátorem „Tray life“ stojí přibližně 10 tisíc. Za tuto cenu se ošetří celý obličej a krk. V nejúčinnější kombinaci s kyselinou hyaluronovou stojí kolem 15 tisíc. Aplikace čisté plazmy bez aktivátoru stojí zhruba 5-6 tisíc.

Boj se stárnutím

Pleť po čtyřicítce ztrácí pružnost, vrásky jsou výraznější, protože se snížila produkce kolagenu a elastinu. S příchodem menopauzy a úbytkem hormonů dochází k viditelnějšímu a rychlejšímu stárnutí. V tuto dobu je ten nejvyšší čas pro návštěvu odborníka. Dnes existuje celá řada metod, které mohou obličej výrazně omladit a vylepšit. Rozhodnout se pro tu pravou, nemusí být jednoduché. Proto je vhodné nejprve se objednat na konzultaci u korektivního dermatologa, který nejlépe poradí, jaké „zbraně“ zvolit.

Problémy se stárnutím mívají i ženy po radikálním zhubnutí. Ztráta hmotnosti deseti až patnácti kilogramů se na obličeji projeví. Kůže zvrásní a dojde k ochabnutí kůže. Stárnutí totiž není jen o vráskách, ale i o objemu. V takových případech existují dvě možnosti. Buď nastoupí plastický chirurg s radikální metodou, nebo estetický dermatolog, který se snaží ochabnutí a objem doladit pomocí neinvazivních metod.

Čím dřív přijdete, tím lépe.

Reportáž vznikla ve spolupráci s klinikou VeraMedica

O MUDr. Věře Terzijské

MUDr. Věra Terzijská je jednou z předních osobností korektivní dermatologie v ČR. Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Po ukončení studia nastoupila na kožní kliniku Fakultní nemocnice na Bulovce, kde absolvovala atestaci z dermatovenerologie. Od roku 1994 vede soukromou praxi dermatologie a korektivní dermatologie. Zároveň se věnuje výuce lékařů v některých sekcích korektivní dermatologie a dlohodobě odborné publikační činnosti v oblasti dermatovenerologie. Pořádá a vede odborná školení v oblasti využití laseru, kožní regenerace a dermatologie.

Absolvovala řadu zahraničních stáží a kongresů např. v Paříži, Římě a New Yorku

Reklama