Přestože se jednu dobu zdálo, že je jejich popularita na ústupu, nastal zvrat a do domácností se opět začaly vracet. Bohužel, každá mince má dvě strany. Přestože koberec poskytuje příjemné teplo od noh, snadno se zašpiní. Jakmile třeba vaše ratolest kápne kečup na dlažbu, není to žádný problém, prostě ji jenom setřete vodou, ale jak dostat červenou skvrnu z koberce? Chemie přitom není vždy správnou volbou, neboť jejím nesprávným použitím byste mohla tkaninu nenávratně poškodit.

cistit.jpg

Jak se tedy zbavit fleků od červeného vína, čokolády, hořčice, již zmíněného kečupu, kávy, džusu či borůvek a dalšího ovoce? Pokud byste takovou otázku položila vaší babičce, určitě by vám poskytla hned několik užitečných, hlavně tedy účinných rad. Věděla jste například, že koberec vybělíte za pomoci sněhu? Zkuste v zimě rozložit koberec venku, rozetřít po něm vyšší vrstvu sněhu. Sama se budete divit, kolik špíny se v tkanině ukrývalo.

Tip: Zajímají vás praktické návody na čištění a úklid v domácnosti? Přečtěte si nejnovější tipy a rady na čištění skvrn a nečistot, případně se podělte o své zkušenosti i vy.

První pomoc
Ještě předtím, než se pustíte do odstraňování samotných skvrn, zbavte se co nejrychleji původce skvrny. Jestliže se vám na koberec vylila tekutina, nasajte co největší množství do papíru či hadříku. Pozor, rozhodně nic neroztírejte, hadřík pouze přikládejte.

Informace o tom, jak rychle zasáhnout, když vám na koberec něco ukápne či se něco rozlije, najdete v tomto názorném videu, kde je ukázka demonstrována na skvrně od kečupu:

Jedlá soda
Pokud se vám na koberec v obýváku vysypalo mastné jídlo a zanechalo po sobě skvrny, zkuste jedlou sodu, hladkou mouku, případně přežehlete na daném místě ubrousek. Stejnými prostředky se zbavíte například i vosku od svíčky.

Prášek do pečiva
Vskutku hotový zázrak je prášek do pečiva. Stačí celý koberec posypat kypřícím práškem, tedy takzvaným prodpečem, nechat ho působit přes noc, a potom ho jen ráno vysát. Očistíte celý koberec, ale klidně můžete prášek používat i na smaltované nádobí, připálené hrnce či hrnky se skvrnami od čaje a kávy.

Sůl
Se špinavým kobercem si poradí i jedlá sůl, kterou opět stačí koberec rozsypat a rozetřít ji ještě koštětem, čímž se zrníčka soli dostanou hlouběji do koberce. Sůl nechejte působit zhruba hodinu (ideálně však jeden až dva dny), a potom koberec vysajte.

Kysané zelí
S krouhaným či kysaným zelím se snadno zbavíte špíny a drobných nečistot. Prvně vymačkejte veškerou vodu, protože koberec by byl od vody zbytečně mokrý. Zelí rozložte po koberci, klidně na něj nasypte ještě sůl a nechejte ho působit. Potom stačí zelí pouze smést a spadne vám brada, co všechno zelenina v kombinaci se solí dokázala odstranit.

Vyzkoušejte: Máte možnost si vypůjčit extraktor (tepovač)? Přečtěte si návod na strojní čištění koberců a pusťte se do čištění.

Smetana
Stejný účinek jako například prášek do pečiva má smetana ke šlehání. Stačí ze smetany vyšlehat pěnu, kterou nanesete na koberec. Smetanu necháte zaschnout a pak ji akorát vysajete.

Citrónová šťáva
Děti rády kreslí, především tam, kde nemohou, například fixem po koberci. Jestliže se vám však takové dětské umění nezamlouvá, na fixy zabírá citrónová šťáva. Stačí flek pokapat citrónem a nechat ho působit.

Perlivá voda
S hnědými skvrnami od kávy zase zatočí perlivá voda. V první řadě nalijte na zašpiněný koberec perlivou vodu, nechte ji chvíli působit a nakonec použijte ještě líh. Stejně postupujte i v případě, že máte na koberci fleky od krve, ale namísto lihu zvolte čpavek.

V domácnosti na vás čekají různé nástrahy, přičemž nemusíte při úklidu vždy sahat po chemických prostředcích, které jsou navíc i drahé.

Potřebujete rychle odstranit skvrnu z oblečení, zbavit sporák připálenin nebo vyčistit koženou sedačku? V magazínu o čištění a úklidu JakČistit.cz najdete spoustu užitečných tipů.
 

Reklama