Bradavice trápí řadu z nás. Objeví se, rozrůstají se a nechtějí zmizet. Jak bradavice vzniká? Je rozdíl mezi bradavicemi, které vyrostou na rukou nebo na nohou? Jak s nimi bojovat?

5a8a916630a10obrazek.pngZajímáme se o moderní metody, které jsou úspěšné v boji s bradavicemi. Proto jsme pro vás připravili velký rozhovor na toto téma, na naše otázky odpovídala MUDr. Jitka Chaloupecká, za její odpovědi jí moc děkujeme.

Co je příčinou vzniku bradavice?

Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí. Nejčastěji se bradavice vyskytují u dětí, mladých lidí a jedinců se sníženou imunitou. Bradavice mají individuální inkubační dobu, od několika týdnů, přes měsíce. Jsou způsobeny lidským kožním papilomavirem HPV.

Kde všude nám může bradavice vyrůst?
Nejčastěji se setkáváme s výskytem bradavic na rukou a ploskách nohou.

Je rozdíl mezi bradavicemi například na rukou a na nohou? Je více typů?
Bradavic je několik typů a mohou vypadat různě. Nejčastěji se vyskytují pravé bradavice neboli vulgární, plantární, které se vyskytují na ploskách nohou, ploché bradavice či kondylomata (genitální bradavice). Plantární bradavice bývají bolestivé, převážně se vyskytují v přední třetině chodidla v místě došlapu, někdy i na dlaních. Tyto bradavice připomínají mozoly nebo kuří oka, často rostou do hloubky.

Je několik metod, jak odstranit bradavice, jak vidíte jejich efektivitu?
Léčba bývá často zdlouhavá, bolestivá a opakující se. Důležité je v léčbě vytrvat a dodržet veškerá doporučení, které se léčby týkají. Možnosti léčby jsou různé např. kryodestrukce tekutým dusíkem, seškrábnutí ostrou lžičkou, aplikací mastí a keratolytických roztoků, chirurgické vyříznutí nebo laser.

Co s bradavicemi, které máme několik let, například na noze? Dá se s nimi bojovat?
Čím dříve po nalezení bradavice navštívíte kožního lékaře, tím bude léčba snazší. Čím déle je nebudeme řešit, tím víc je pravděpodobné, že se jejich výsev zvětší.

Jednou z moderních metod je cévní laser, jak funguje a jakou s ním máte osobní zkušenost?
V našem laserovém centru pracujeme s pulzním barvivovým laserem V-beam Candela USA. Je to jeden z nejuznávanějších cévních laserů s dynamickým chlazením. Díky tomuto chlazení je zákrok méně bolestivý. Laserový paprsek cíleně reaguje s červeným krevním barvivem a za vzniku tepla způsobí rozrušení cévy, tím přeruší cévní zásobení bradavice. Ošetření je většinou nutné několikrát opakovat až do úplného vymizení.

Pro jaké typy bradavic se hodí?
Převážně s ním řešíme pravé (vulgární) a plantární bradavice.
brad.jpg

Jaká je úspěšnost odstranění bradavic?
Výsledky po odstranění cévním laserem jsou jedny z nejlepších. Ale pozor, z velké části je nutné zákrok několikrát opakovat.

Je nějaká prevence, můžeme se nějak chránit před bradavicemi, jejich vznikem, případně šířením?
Velká přenosnost bradavic nás čeká na veřejných koupalištích ve sprchách, sauně nebo na dalších veřejných místech s vlhkým prostředím. Důležité je v podobných prostorách používat koupací nebo sprchovací boty. Pokud víme, že bradavici máme, měli bychom se těmto zařízením vyhnout, abychom virus dále neroznášeli. Doporučuje se dostatečná hygiena a desinfekce obuvi.

Můžeme se „nakazit“ bradavicemi od někoho blízkého, se kterým jsme v těsném styku?
Bradavice je virová infekce, ano, můžeme se nakazit kontaktem. Obzvlášť pokud je s bradavicí neodborně manipulováno, infikovaná krev může snadno nakazit své okolí, a vytvořit tak další bradavice.

Souvisí odolnost bradavic s naší imunitou?
Imunita hraje důležitou roli při boji s bradavicemi. Pokud ji máme sníženou je větší pravděpodobnost, že se bradavicemi nakazíme.

Co říkáte na různé metody našich babiček a bylinkářek? Pomáhají přípravky z lékárny, které se mohou volně koupit?
V první řadě bych se přikláněla k návštěvě kožního lékaře. Při neodborné manipulaci riskujeme roznesení bradavic do ještě nenakažené tkáně. Pokud se přeci jen rozhodneme pro domácí léčbu, v lékárnách máme v dnešní době velký výběr přípravků určených k odstranění bradavic. Záleží jen na našem výběru, a jakou částku chceme investovat.

Na naše otázky odpovídala MUDr. Jitka Chaloupecká
Korektivní dermatolog z Laserového centra Anděl
www.lcandel.cz

Reklama