Odpovědi veterinářky Hanky Žertové v našem magazínu najdete pravidelně každý pátek. Tentokrát na ožehavé téma pojídání hovínek, ale i na další vaše dotazy. A samozřejmě nechybí ani vyjádření k minulému dílu televizní Polepšovny mazlíčků, ve kterém jste viděli fenku Bonie.

Bonie

Bonie

Kde udělali a kde mohou v budoucnu pánečci Bonie udělat největší chybu?
U Bonie nedošlo ke správné socializaci v raném štěněcím věku, to znamená, že nebyla včas seznámena s podněty, které budou souviset s jejím způsobem života: s projíždějícími auty, skupinkami lidí, běžným hlukem města. Také přivykání na samotu nebylo postupné a v prostředí, kde by fenka nenapáchala žádnou škodu. V budoucnu je třeba fenku stále zatěžovat přiměřeně jejím adaptačním schopnostem. Výrazně rušné prostředí (například předvánoční trhy nebo ohňostroj ve městě), stejně jako neúměrně dlouhá samota by mohly její stav výrazně zhoršit.

Je případ Bonie výjimečný?
Jak s nedostatečnou socializací štěňat, tak se strachem ze samoty, u mladých psů spojeným i s nudou a potřebou nějaké činnosti se setkávám velmi často. Lidé by měli věnovat větší péči výběru štěněte a jeho výchově od prvních společných dnů.

Čtenářské otázky

Čtenář Adam: Jak mám odnaučit psa jíst s prominutím hovna? Zkoušel jsem čištění zubů i žvýkačku, nic nepomáhá... Labradorka, 3 roky. Díky!
Labradoři jsou pověstní vysavači takovýchto dobrot. Jediným způsobem, jak takovéto chování usměrnit, je mít psa stále pod kontrolou, naučit jej respektovat zákazový povel a přivolání, nejlépe na pamlsek, který mu vynahradí tu dobrotu, kterou musí opustit.

Čtenářka Marťulinka: Dobrý den, paní doktorko! Máme rok a půl starého kříženečka, je velký docela dost, asi jako vlčak. Jak ho máme odnaučit skákat na návštěvy? Skáče nám i do tašek, když přijdeme z nákupu. Poraďte, prosím...
Držte psa za nějakou zábranou, aby návštěvu viděl, ale nemohl se přiblížit. Až se všichni usadí a pes se uklidní, teprve jej pusťte. Nákupní tašku zkuste dát do umělohmotného kbelíku a tím mávejte kolem sebe, když přicházíte domů. Až když je pes v uctivé vzdálenosti, postavte vše na zem, ale hlídejte si to. Jakmile by se pes chtěl přiblížit, zatočte kbelíkem. Takto vybalte nákup, a až když je pes docela klidný, nechte ho sednout a dejte mu kousek nějaké dobroty z toho, co jste přinesli. Když budete důslední, bude se za pár dnů držet z dosahu kbelíku a trpělivě čekat na odměnu.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Měli jste někdy u pejska problém s pojídáním hovínek? A se skákáním na návštěvy?

Reklama