„Je mi líto, ale ta kočka/ten pes musí pryč!“ Když tohle alergolog řekne, schyluje se k rodinné tragédii a k slzavému údolí. A k těžkému rozhodování, které často – pokud vyloženě nejde o život – skončí „neuposlechnutím příkazu“. Vím, o čem mluvím. Když doktor před lety diagnostikoval alergii mně, přiznávala jsem naši Sísu s pocity člověka, který právě podepsal Několik vět. Ať se stane, co se má stát, od svého názoru neustoupím. J
I proto mě překvapila a potěšila zpráva, že se do České republiky začal dovážet přípravek, který údajně dokáže zvířecí alergeny neutralizovat a odstraňovat. Jmenuje se Petal Cleanse, vyvinuli a otestovali ho ve Velké Británii, a dostal dokonce Cenu spotřebitele, udílenou Britskou nadací pro alergii. Tak to snad nebude jen nafouknutá bublina...

A jak to vůbec funguje? Petal Cleanse má podobu roztoku, který se vtírá do srsti zvířete, kde alergeny obalí a zneutralizuje - důkladným vytřením je pak ze srsti odstraníme. Jde vlastně o směs čisticích a zvlhčujících látek; čisticí prostředky šetrně odstraňují lupy a šupinky kůže a zachycují mikroskopické alergeny, zvlhčující látky ošetřují srst a kůži, a tím snižují nežádoucí línání nebo pelichání.

Pokud trpíte kontaktní alergií, můžete být se zvířetem v přímém kontaktu hned nato, co někdo jiný zvíře ošetřil první dávkou přípravku. Jsou-li ale vaším problémem vzdušné alergeny, musíte počkat dva až tři týdny, než se jejich koncentrace ve vzduchu dostatečně sníží.

 

V současné době jde o jediný přípravek s tímto účinkem, který je na našem trhu k dispozici. Zatím je možné ho koupit pouze ve vybraných internetových obchodech se zdravotnickým zbožím (např.www.proalergiky.cz), prodej v kamenných obchodech ale český distributor chystá.
Existují dvě varianty přípravku, jedna pro psy a druhá pro kočky, ptáky a drobné savce. Jedna lahvička o objemu 350 ml stojí 598 Kč a vydrží průměrně tři měsíce.

„První čeští zákazníci si už přípravek obstarali a vyzkoušeli. Jsme rádi, že zaznamenáváme pozitivní ohlasy lidí, kteří produkt již používají,“ uvedla ředitelka serveru Proalergiky.cz Dana Štěpánková.

Určitě vás teď napadla stejná důležitá otázka jako mě: je ta vodička pro zvířata opravdu bezpečná? Britští odborníci tvrdí, že ano. Je vyrobena z glycerinu, aminoacidů, kvartérních solí (taky nevím, co to je, ale prý je to neškodné), vitaminů skupiny B, výtažků z aloe vera, rozmarýnu, lipových květů... mmm, ten bude vonět, z toho asi hafan moc nadšený nebude, ale ublížit by mu to nemělo.

 

Alergie na zvířata byly před několika desítkami let spíše vzácností. Se vzrůstajícím množstvím domácích zvířat chovaných v bytech se však počet případů neustále zvyšuje - lze mluvit o nárůstu v řádech stovek procent. Dnes je to jeden z nejrozšířenějších typů alergie. Může se projevovat jako rýma, slzením, pálením a otoky očí, vyrážkou či ekzémem, astmatem nebo kašlem.

Nejagresivnější alergen vytvářejí kočky. Je lehký, díky čemuž se snadno dostává do vzduchu, a navíc i lepivý, takže zůstává v místnosti dlouho poté, co se kočka přesunula jinam. Druhý nejsilnější alergen se vyskytuje u psů, a to bez rozdílu mezi rasami.

Takže uvidíme. Výrobce doporučuje přípravek i jako preventivní opatření lidem, kteří mají k alergii dědičný sklon, ale ještě u nich naplno nepropukla. Vzhledem k tomu, že nám k Síse časem přibyl ještě Kocour, možná to vážně vyzkouším.

Reklama