„Je mi líto, ale ta kočka/ten pes musí pryč!“ Když tohle alergolog řekne, schyluje se k rodinné tragédii a k slzavému údolí. A k těžkému rozhodování, které často – pokud vyloženě nejde o život – skončí „neuposlechnutím příkazu“. Vím, o čem mluvím. Když doktor před lety diagnostikoval alergii mně, přiznávala jsem naši Sísu s pocity člověka, který právě podepsal Několik vět. Ať se stane, co se má stát, od svého názoru neustoupím. J
I proto mě překvapila a potěšila zpráva, že se do České republiky začal dovážet přípravek, který údajně dokáže zvířecí alergeny neutralizovat a odstraňovat. Jmenuje se Petal Cleanse, vyvinuli a otestovali ho ve Velké Británii, a dostal dokonce Cenu spotřebitele, udílenou Britskou nadací pro alergii. Tak to snad nebude jen nafouknutá bublina...
A jak to vůbec funguje? Petal Cleanse má podobu roztoku, který se vtírá do srsti zvířete, kde alergeny obalí a zneutralizuje - důkladným vytřením je pak ze srsti odstraníme. Jde vlastně o směs čisticích a zvlhčujících látek; čisticí prostředky šetrně odstraňují lupy a šupinky kůže a zachycují mikroskopické alergeny, zvlhčující látky ošetřují srst a kůži, a tím snižují nežádoucí línání nebo pelichání.
Pokud trpíte kontaktní alergií, můžete být se zvířetem v přímém kontaktu hned nato, co někdo jiný zvíře ošetřil první dávkou přípravku. Jsou-li ale vaším problémem vzdušné alergeny, musíte počkat dva až tři týdny, než se jejich koncentrace ve vzduchu dostatečně sníží.
V současné době jde o jediný přípravek s tímto účinkem, který je na našem trhu k dispozici. Zatím je možné ho koupit pouze ve vybraných internetových obchodech se zdravotnickým zbožím (např.www.proalergiky.cz), prodej v kamenných obchodech ale český distributor chystá.
Existují dvě varianty přípravku, jedna pro psy a druhá pro kočky, ptáky a drobné savce. Jedna lahvička o objemu 350 ml stojí 598 Kč a vydrží průměrně tři měsíce.
„První čeští zákazníci si už přípravek obstarali a vyzkoušeli. Jsme rádi, že zaznamenáváme pozitivní ohlasy lidí, kteří produkt již používají,“ uvedla ředitelka serveru Proalergiky.cz Dana Štěpánková.
Určitě vás teď napadla stejná důležitá otázka jako mě: je ta vodička pro zvířata opravdu bezpečná? Britští odborníci tvrdí, že ano. Je vyrobena z glycerinu, aminoacidů, kvartérních solí (taky nevím, co to je, ale prý je to neškodné), vitaminů skupiny B, výtažků z aloe vera, rozmarýnu, lipových květů... mmm, ten bude vonět, z toho asi hafan moc nadšený nebude, ale ublížit by mu to nemělo.
Alergie na zvířata byly před několika desítkami let spíše vzácností. Se vzrůstajícím množstvím domácích zvířat chovaných v bytech se však počet případů neustále zvyšuje - lze mluvit o nárůstu v řádech stovek procent. Dnes je to jeden z nejrozšířenějších typů alergie. Může se projevovat jako rýma, slzením, pálením a otoky očí, vyrážkou či ekzémem, astmatem nebo kašlem.
Nejagresivnější alergen vytvářejí kočky. Je lehký, díky čemuž se snadno dostává do vzduchu, a navíc i lepivý, takže zůstává v místnosti dlouho poté, co se kočka přesunula jinam. Druhý nejsilnější alergen se vyskytuje u psů, a to bez rozdílu mezi rasami.
Takže uvidíme. Výrobce doporučuje přípravek i jako preventivní opatření lidem, kteří mají k alergii dědičný sklon, ale ještě u nich naplno nepropukla. Vzhledem k tomu, že nám k Síse časem přibyl ještě Kocour, možná to vážně vyzkouším.
Nový komentář
Komentáře
Mamka má doma "jonizátor".užasně dobře to působí na alergiky.Kdysi to doporučila známé, jejíž dcerka trpěla na alergii na kočky.Teklo jí z očí a pod. Moc jim to pomohlo a dneska chovají kočky v bytě, bez problémů.
jsem alegik a ze mam alergii i na kocky jsem zjistila po tydnu co jsem ji mela v byte. Hrozne jsem si ji zamilovala, ale hrozba astmatickeho zachvatu a toho, ze uz nebudu moct normalne doma dychat (v jeji pritomnosti se mi dychalo opravdu spatne) jsem ji za velkych slz dala pryc. Ale v tomto je proste zdravi prednejsi. Cpat do sebe prasky a tlumidla mi prijde jako nesmysl, za zdravi mi to proste nestoji, ato podotykam,ze jsem hodne velky milovnik zvirat.
A kocicka se ted ma skvele a ja vlastne taky.
Já kočky potírala všemi možnými kondicionéry, zasypávala pudry a i jinak je terorizovala, když jsme jezdily na výstavy. Zvykly si a teď je můžu natřít třeba primalexem a budou držet.
pajda: no, tak leda jim to předtím přidávat do žrádla
pajda: No právě, zrovna vidím ty TVOJE zvířata, jak se nechávají něčím potřít
gerda:
tak to by moje kočky proletěly stropem, kdyby mi ruka byla cítit po čemkoliv jíném než po žrádle...
Ťapina: jo, jenže tohle by řešilo třebas můj problém...tchýně má byt 30 metrů čtvereních, ta by si asi těžko vzala kočku k sobě, aby si na ni zvykla...už vůbec ne kvůli 14 dnům hlídání.
eva.jedelska: ale proč? Však kočka nemusí poznat, že se jí něco vtírá do srsti, může se to rafinovaně udělat, když je na klíně a mazlí se. Hladí se zkrátka rukou, která je natřená.
Vivian: Přesně tak - dát pryč a chudáci mazlíčci plní už tak plné útulky. A tam jsou smuuuuuuuutnííííííííí a lidi taky. Lidi zlatý, viděli jste bezsrstá morčata? I to by mohla být varianta pro alergiky ... je to takovej minitapírek - miloučtéééj
Tak to je super, doufám, že to bude fakt fungovat
Já jsem na srst taky alergická, ale naše zviřátka bych nedala za nic na světě
Alergologové si to představujou jak Hurvínek válku, "dát pryč"...
Alergolog to na mě taky zkusil,řka, že náše 9letá
musí pryč, tak jsem mu řekla, že to by bylo jako bychom se zbavili člena rodiny a pes zůstal. A o alergii od té doby nevím.
Nedlouho po příchodu kočičáka se manžel nehezky osypal na rukou...a to žádnou alergií do té doby netrpěl.Obíhala jsem lékárny,nakoupila nějaké přípravky a - ťuk ťuk - potíže během pár dnů odezněly, i bez léků. Dodnes nevím, zda to alergická reakce byla? Fajn že je další možnost,jak postiženým ulevit!
Ťapina: já si taky myslím, že je zdravější nechat se "promořit", než se zavřít do sterilního prostředí.
gerda: Ono se to doktorům moc neříká, ale většina alergiků to řeší tak, že se snaží být se zvířetem ze začátku co nejmíň v kontaktu, ale pryč ho nedávat, a postupem času se takhle desenzibilizují.
Co se moc neví, tak jsou tři možnosti alergií na, řekněme,kočku - na sliny, na chlupy a na kůži(lupy). Takže pokud miláška napatláte kočkopucem a on vás přijde oblízat, nebo pokud je jako můj noname kocour, který slintá blahem, a vy máte alergii na sliny, tak je kočkopuc marná investice.
A prý taky funguje (bohužel už nevím, kdo to vyzkoumal, tak neposloužím odkazem), že když jsou doma dvě a více zvířat, tak děcka v takovém prostředí vyrostlé mají statisticky významně méně alergií.
A pokud nejde o život nebo o zdraví, radši bych se držela zyrteku. Nedokážu si představit, jak tu kluzkou bestyji natírámčímkoli. Pokusy o odblešení končily hurónským řevem a úprkem a zarytým trucováním....
barkl2: To se neví, to v agenturní zprávě nepsali:D
To chci vidět jak zbavuji alergizujicich faktorů takovou kočku. To se jí to naleje do tlamičky? Ve většině případů je přece alergie na kočky vyvolávána slinami které v kočičí srsti schnou a pak dráždí.
A jak často se ta kočka musí natírat??? nedokážu si představit 350ml na tři měsíce
ředí se to nějak??
Včera jsem poslouchala pořad Káva o čtvrté, kde se shodou okolností probíraly právě alergie. Přítomen byl nějaký pan profesor, odborník na slovo vzatý. Když přišla na přetřes alergie na zvířata, pan profesor ani malounko nepřipustil, že by bylo jiné řešení, než zvíře z dosahu alergika odstranit. Moc mě to mrzelo. Přípravek není asi natolik známý, aby o něm věděl. Jestli to bude dobře zabírat, je to naprosto úžasná věc a zabrání hodně domácím tragédiím. Není legrace přijít o zvíře, které bylo do té doby člen rodiny.
taky bych to zkusila - potřebuju v létě nechat zvěřinec hlídat tchýni, která má alergii na kočky...
Hmmmm, zajímavé, vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje, asi bych to vyzkoušela, kdybych měla takový problém
i když nevím, jak bych třeba chytala naše neochočitelné papouchy v kleci