Co dělat, když cizí a ještě k tomu silnější pes napadne vašeho psa? Dá se napadený pes „vysvobodit“ ze zubů agresivního útočníka, nebo vám nezbývá než se bezmocně dívat, jak ho cupuje na kousíčky?

dog

Kousek od pražského Karláku je travnatý plácek, kam lidé chodí se svými psy. Běžně je pouští proběhnout bez vodítka. Bohužel stejně tak udělali i mladí majitelé staforda. Ten den jsem tudy šla i já se svým psem. K autu na parkovišti, kam se chodí přes plácek.

Sotva jejich svalnatý miláček spatřil mého psa, bylo mi jasné, že je zle. Pes nereagoval na volání a okamžitě se hnal se přímo na nás. Chňapl mého psa za krk a začal jím zběsile lomcovat. Pes naříkal, já jsem křičela a majitelé staforda byli bezradní. Snažili se psy odtrhnout, ale staford se držel jako klíště. Dokonce i ve chvíli, kdy ho chytili za obojek a zvedli do výšky. Můj pes mu visel v hubě a díval se na mě. Ty zoufalé oči, ve kterých byla prosba o pomoc, si budu pamatovat navždy. Nemohla jsem mu nijak pomoc, a to bylo pro mě to nejhorší. Mohla jsem jen přihlížet, jak cizí pes zabíjí mého Alwínka.

Chyť ho za koule!

Najednou přiběhl úplně cizí muž, který celou událost viděl z protějšího chodníku. „Chyť ho za koule!“ křičel na majitele staforda, který sice dělal, co mohl, ale všechny pokusy psy odtrhnout selhaly. Nakonec „něco“ udělal sám a staford se pustil. Vzal mého psa a podal mi ho do náručí. Alwin se klepal šokem (stejně jako já), ale díky tomuto muži přežil. Patrně musel mít s podobnými psy zkušenosti. Muž moje díky přijal jen mávnutím ruky a pustil se do majitele staforda, proč nemá pes, kterého nezvládá, náhubek a vodítko. Pravda, kdyby měl alespoň jedno, nemuselo to stát.

Ale i pro ně to byl šok a snad i ponaučení. Moc se mi omlouvali a slíbili, že zaplatí jakékoliv výdaje. Naštěstí nebyly potřeba, při důkladném ohledání jsem zjistila, že ho chytil „jen“ za kůži. Nikde žádná krev ani poranění. Být hladkosrstý, dopadl by asi hůř.

Když jsem o této dramatické příhodě vyprávěla sousedce-pejskařce, doporučila mi pepřový sprej. Nosí ho pro jistotu stále u sebe. Pro svoji bezpečnost i pro bezpečnost svého psa.

Jak se zachovat v takové situaci? Na to jsem se zeptala ještě odborníka z kynologické poradny České policie Petra Lindy

Ve zkratce jsem mu vylíčila svůj příběh. Je vůbec možné povolit stisk bojového psa? Máme se vůbec míchat do souboje dvou psů?

„Stafordi a ostatní tzv. bojová plemena nemají agresi vůči člověku v genech, takže pokud se mezi ně vmísíte a on vás kousne, jen to jen náhoda v zápalu boje. Zato má v genech agresivitu vůči ostatním psům a velice silný stisk.

Existuje několik způsobů, jak psy od sebe odtrhnout.

  • Chytnout za zátylek nebo za obojek a vyvěsit. (To majitel dělal a nezabralo to).
  • Nebo hodit psy do kádě s vodou. (Což v parku půjde asi těžko).
  • Nebo použít pepřový sprej. To mi doporučila sousedka.

Muž, který nakonec psy „odtrhl“, použil nějaký zázračný chvat. Za varlata?

  • Ano, i to funguje, stisknout ho za varlata, nebo ve slabinách, což je pro něj hodně bolestivé.

Takže když to tak shrnu, milé ženy-in, majitelky psů, noste s sebou při venčení pepřový sprej. Je to rychlý a účinný pomocník, kterého můžete mít stále u sebe, a zachrání vás i vašeho psa před pokousáním. 

Čtěte také:

Zvládáte svého psa?Ne? Tak si ho nezasloužíte

Reklama