shutterstock-171019571.jpg
Zdroj fotografie: shutterstock.com

Pokud si nesete vašeho prcka z porodnice právě během zimy, určitě už víte, že budete potřebovat podstatnější více věcí, než během ostatních období. To vás ovšem od zimních procházek nemusí vůbec odrazovat. Právě naopak. Pokud víte, jak na to, zimní kočárkování pro vás bude malinou. Nejvhodnější je vybrat se na první zimní procházku až po dvou týdnech od příchodu domů s novorozencem. Mezitím začněte se zvykáním na čerstvý vzduch tak, že budete postupně prodlužovat čas, který miminko tráví při otevřeném okně. I s procházkami venku byste měli začít postupně. Vyberte se nejprve na patnáctiminutovou procházku a postupně čas strávený venku každým dnem zvyšujte. Nakonec můžete s vaším mrňousem v kočárku na procházce strávit i dvě hodiny. Důležité je dbát na správné oblečení miminka, protože to si ještě samo neumí regulovat tělesnou teplotu a zároveň při procházce v kočárku nemá téměř žádný pohyb. Jak tedy správně obléct vašeho prcka do kočárku tak, aby mu bylo příjemně teplo a pohodlně?

Tip: Pozor si dejte nejen na správné oblečení, ale sledujte také teploty venku. Pokud teplota klesne pod -5 oC, měli byste procházku odložit na jindy as vaším mrňouskem zůstat doma. Na procházku se nevybírejte ani tehdy, když venku velmi silně a hustě sněží či fouká silný vítr.

Spolehlivá cibulová metoda
Určitě se nespoléhejte na radu, která říká, že byste vašemu miminku měli obléct o jednu vrstvu víc, než máte vy. Každý dospělý člověk vnímá chlad jinak a není to zárukou, že vašemu miminku bude opravdu teplo. Spolehlivou metodou je vrstvení. První vrstvu oblečení do kočárku na zimu by mělo tvořit kojenecké body, punčošky či dupačky. Kojenecké body ale i punčošky či dupačky by měly být pohodlné a z kvalitních materiálů. Například právě kojenecké body přichází do přímého kontaktu s pokožkou miminka a tak ji může snadno podráždit, je-li vyrobeno ze syntetických materiálů. Při oblečení, jakým je právě kojenecké body, zvolte určitě přírodní materiály, jako je například bavlna. Druhou vrstvou je svetřík nebo dětská mikina, ponožky a dětská zimní čepice. Dětská mikina by měla být jednoznačně hřejivá, aby vašemu drobečkovi bylo příjemně teplo. I dětská zimní čepice si zaslouží pozornost. Měla by pořádně překrývat uši a v ideálním případě by se měla dát šněrovat, aby pevně držela na hlavičce miminka. I v tomto případě platí, ať už je to dětská zimní čepice nebo dětská mikina, že kvalita je důležitější, než móda a styl. Třetí vrstvu tvoří overal případně kombinéza nebo oteplovačky a zimní bunda, zateplené bačkůrky, rukavice a šála. Šálou nikdy nepřekrývejte ústa miminka, aby se na ní nesrážela vlhkost z dýchání, která by mohla zamrzat. Poslední ale ne méně důležitou vrstvou je fusak do kočárku. Abyste měli jistotu, že je vašemu mrňousku teplo, můžete pod fusak položit deku. Další dečkou můžete fusak ještě přikrýt a v případě potřeby během procházky odkrýt.

Je vašemu miminku opravdu teplo? Jak to spolehlivě zjistit?
Oblékli jste vašemu miminku všechny vrstvy, pořádně jste ho zachumlali, ale stále nemáte jistotu, jestli je mu opravdu teplo? Jak lze spolehlivě určit, zda je vašemu miminku teplo nebo zima? Existuje několik způsobů, které vám prozradí, jak se vaše miminko cítí. Nejvíce tepla z těla uniká přes hlavu a končetiny. Prvním signálem tedy mohou být studené ručky nebo nohy vašeho prcka. Pokud začne kýchat, i to může být signálem, že je mu chladno. Nemusíte se hned bát, že jde o virózu či nachlazení. Vaše miminko jen potřebuje zahřát. To můžete udělat tak, že přidáte ještě jednu vrstvu, případně tlustší ponožky, nebo přikryjete fusak dekou. Náznakem toho, že je vašemu miminku zima může být také to, že začne být podrážděné či dokonce plačtivé. Pokud děťátko pláče a je nespokojené, může jít ale také o opačný případ. Může mu být naopak příliš horko. Ptáte se, jak se tedy vyznat v tom, kdy je mu příliš teplo a kdy zima? Odpověď vám prozradí zátylek miminka. Pokud je na dotek teplý a suchý, vaše miminko je v teple a spokojeno. Pokud je studený, vašemu drobečkovi je zima a potřebuje zahřát. Pokud je jeho zátylek vlhký, miminku je příliš teplo a potí se. Tehdy můžete odkrýt deku z fusaku či případně fusak troška rozepnout.

A malá rada na závěr: během zimních procházek v kočárku si kromě správného oblečení dejte pozor také na ochranu pokožky vašeho prcka. Pokožka dětiček je mnohem více citlivá a mnohem intenzivněji reaguje na podněty, jako je studený vzduch, mráz či vítr. Zanedbat byste neměli tedy ani ochranu pokožky před sluncem a UV zářením. To ovšem neplatí jen během slunečných dnů. UV záření proniká na zem i přes oblaka, a tak je nutná ochrana i během zamračených zimních dnů. Zvolte vhodný krém pro dětskou pokožku s ochranným faktorem. Na ochranu před UV zářením však nezapomínejte ani vy a nakrémujte se také ochranným krémem.

Reklama