„Mám malý stan, mně na nohy táhne snad ze všech stran,“ zpívá Waldemar Matuška v jedné ze svých nejpopulárnějších písní. Máte obdobný pocit ve svém bytě? Tak to pravděpodobně v písni pokračujete: „Tak se zmítám z rohu do rohu a hledám vhodnou polohu, snad uznáte, že nemohu mít nohu v batohu.“

Jak nemít nohu v batohu

Prostě batoh ukliďte. Kam když máte pár metrů čtverečních a věcí jak pro regiment? Objevíte onen pověstný “třetí rozměr”. Získáte tak pětkrát více místa. Přestaňte přemýšlet, jak si poradit s pár metry čtverečními podlahové plochy, máte přece navíc k dispozici všechny čtyři stěny plus strop.

Kromě všemožných “krámů” klade největší nároky na úložné prostory oblečení. A proto (zejména milé dámy) zvažte, jestli šaty, které jste dva roky nevzala na sebe, opravdu potřebujete. Nemluvě o nejrůznějších „úžasných“ cvičicích strojích a pomocnících v domácnosti z teleshopingu, které prostě MUSÍTE MÍT.

Krok dvě: prohlédněte si pečlivě všechny místnosti. Jsou opravdu prostorově využité tak, že nemáte pocit výkladní skříně nebo pouťové střelnice? Podívali jste se třeba do předsídně? Tam je ukryto místa, co?

Při plánování úložných prostor nezapomeňte na skryté rezervy, jakými může být například místo nad skříní nebo pod zvýšeným lůžkem. Zaplnění prostoru pod postelí má ale jednu nevýhodu - neproudí pod ní vzduch, což zhoršuje hygienické vlastnosti spaní.

A jaký je současný trend?

„Dnešní zákazník dává přednost vestavěným skříním s posuvnými dveřmi. Při stavbě domů už s tímto řešením automaticky počítá i architekt. Co se týče materiálu, nejčastějším standardem je lamino v dezénu dřeva. Movitější zákazníci si dopřejí dýhované dřevo. Stále častěji se setkávám s přáním poloprůsvitných skel a ornamentů,” říká majitel truhlářské firmy Ing. Lukáš Kroupa.

Pokud se rozhodnete pro skříně na míru, věnujte velkou pozornost výběru firmy. “Doporučuji nechat si udělat nabídku od tří firem. Výběr by se měl dít hlavně podle referencí a už vykonané práce. Dobrá firma ani nepotřebuje reklamu, zákazníci si to řeknou,” doporučuje inženýr Kroupa.

Foto: Sconto

Reklama