Smutek, zklamání? Ne, spíš rozčarování z toho, jak to všechno dopadlo.

Člověk si myslí, že se něco změní ... bláhový...

Sedíc ve vstupní hale TV PRIMA, přemýšlím, zda to bude mít nějaký smysl. Asi dost pozdě na takové myšlenky.

Přede mnou sedí tři lidi z komparsu. Napadá mě, jestli se aspoň trošku zaujímají o SM, nebo to mají jenom přilepšení k důchodu. Když je tak pozoruji, tak po chvilce tipuji tu druhou možnost.

Pomalu bude 18:00 hod.. Nervozita stoupá, chtělo by to panáka na uvolnění. Do haly vstupuje Aradia a s ní několik lidí. Hlásí se na recepci a já je po očku pozoruji. Tak, už chybí jenom Gwen s Michalem.
Z myšlenek mě vytrhne hlas: "Hosté pro pořad Trní!" Vstanu a následuji T. do místnosti pro hosty. Navzájem se seznamujeme a na uvolnění atmosféry tlacháme. Cítím, že nejsem ve své kůži. Jsem napjatá a celé tělo se mi chvěje.
Dvě asistentky se mě snaží uklidnit.

Přichází nějaký chlap a nejdřív Aradii a pak i mě odvede upravit. Chvíli přemýšlím, proč se mám líčit, když budu vystupovat anonymně, ale po chvíli to házím za hlavu. Sedím a vychutnávám si dotyky teplých rukou na mé tváři. Při líčení dekoltu se paní dotkne kruhu na mém krku a se slovy: "Moc hezké" si prohlíží medailon se znakem BDSM. Až teď jsem se konečně uvolnila.

Odevzdaně následuji ostatní do studia. Pomalu si uvědomuji, že sem s T. nějak nezapadáme. Už to mám! Nejsme tématicky oblečeni. Taky jsem uvažovala nad tím, že přijedu v kůži, ale pak jsem si řekla, proč? Vždyť to není o tom oblečení. Zmocňuje se mě nepříjemný pocit, že to není dobré. Nebude to spíš show už jen tím, že Gwen je v laku a Aradie v kůži s klečícím otrokem u nohou? A co ten stolek, plný SM pomůcek, videokazet a fotek z SM studia?

Nemám čas na další myšlenky. Režisér lítá a vysvětluje co, kde, kdo a jak. Opět se nás ujímá asistentka a odvádí nás do zákulisí, kde jsou připraveny dvě židle. Tak, to je náš prostor - dvě židle natočené na modře osvětlené plátno a malý monitor, na kterém budeme sledovat průběh natáčení.

Bezradně stojím a překážím osvětlovačům, kteří upravují osvětlení plátna. Pak nás usadí a dolaďují záběry na naše postavy. Ještě mikrofony: "Slyšíte?"- O.K. Fajn, my jsme připraveni.

Ještě chvíli si povídáme s asistentkou a dovídáme se překvapivé věci:
"Ještě dobře, že jste přijeli, jinak bych na tomhle místě seděla já."  Nechápavě na ni hledím: "Jak vy, to jako místo nás?"
"Jo a ještě bych to musela číst." Nerozumím.
Co číst, snad ne to, o čem mluvili po telefonu s T.? Nestíhám se zeptat... Začínáme...

Úvod vnímám velice povrchně. Hlavou se mi honí nevyřčený dotaz.

Až po chvíli vnímám děj na monitoru. V záběru stojí B. Štěpánová s pouty a důtkami v ruce a říká úvodní řeč k pořadu Trní - Sadomasochizmus. Hned zjišťuji, že je mimo, co se této problematiky týče, protože důtky označuje za bič. Bláhově jsem si myslela, že si aspoň trošku nastuduje materiály k SM.
A to už se na place objevují Gwen s Michalem. Bára dává první dotazy a Gwen přenechává slovo Michalovi. Po celou dobu mám dojem, že Gwen si to přijela jenom odsedět. Ještěže se ten Michal sem tam snažil něco vysvětlit. Řekla bych, že B. Štěpánové to vyhovovalo a tlačila pořad spíš směrem k show než k seriózní debatě, čehož příkladem byla i sehraná scénka B. Štěpánové a pana psychologa Šmolky (ať mi je odpuštěno, pokud jsem mu zkomolila jméno), kde se Bára v postavení dominantní manželky ohání důtkami nad manželem, který čte noviny. Řekla bych, že dost ubohé, ale bohužel, takové je povědomí lidí o SM.

Dalším překvapením pro mne bylo i vyjádření pana psychologa k SM. Vyjádřil se k podřízení mužů, kteří se ve svých představách stávají chlapečky, které trestá žena, a to je vzrušuje.
Se zděšením zjišťuji, že na to, aby člověk něco takového vypotil, studuje několik let. Nevěřícně jsem sledovala, co se odehrává přede mnou, a bylo mi z toho trapně. Kdyby jen člověk nějak mohl zasáhnout do děje, ale nešlo to.
Nakonec to udělala Aradia. Vstoupila do pořadu, aniž by byla uvedena nebo oslovena, a se snahou dostat debatu na správnou stranu se pustila do vysvětlovaní. Sice trochu nešťastně, ale já chápu, že byla dost rozčilená, aby v tu chvíli vážila slova.
Prvním hřebíkem bylo "oni tu povídají nesmysly", proneseno směrem ku Gwen a Michalovi. Druhým hřebíkem do rakve, byla věta "toho člověka musíte zlomit". Dost nešťastná formulace a pro laika absolutně nepředstavitelná.

Konečně jsme se dostali ke slovu i my. T. se snažil tu minutu využít k tomu, aby to lidem trochu přiblížil. Bohužel B. Štěpánová ho chytla za slovo a nešťastně se zamotal do vysvětlování.

Bára toho využila a oslovila mne. Zeptala se na pár věcí a já se snažila vážit slova. Dnes vím, že byla chyba mluvit o některých věcech. Lidé chtějí senzaci a kašlou na prožitky a pocity. Lituji, že jsem nakousla náš rituál založení obojku. Bára se toho okamžitě chytla a s poznámkou, že to dělá jejich pes (jméno jsem zapomněla), když chce vyvenčit.

Tím náš vstup do pořadu byl ukončen.

Blížil se závěr a zbylo jen vyhodnotit anketu na téma: "Chtěli byste, aby Vám partner v posteli nařezal?" Myslím, že odpověď na tento dotaz je naprosto jednoznačná: "NE."

A byl konec. Titulky, závěrečný záběr na Báru a znělka.

Sedím a je mi zle z toho, že jsem tam vůbec lezla. Je mi smutno z toho, že zesměšnili to, co žiji. Asi jsem naivní, ale co jsem čekala? Především jde o sledovanost. Koho zajímá, jak to ve skutečnosti je. Lidi na to kašlou, podstatné je, že se baví... A co my??

Odcházíme poražení, zklamaní a opět s nálepkou úchyl...  

                    
Reklama