swimming kid

A už tu máme zase ten nádherný čas. Dovolené, prázdniny, lenošení, koupání...

Možná patříte k těm rodičům, co chtějí dohnat všechno, co přes rok nestihli, a tak se chystají i k tomu, jak budou děti učit plavat. Ráda bych vám doporučila, abyste výuku plavání nechali na odbornících. Dejte si spíše závazek, že od září najdete pro dítě vhodný kurs plavání.

Pokud chcete pro dítě něco udělat, zahoďte ostych a hrajte si s ním ve vodě na lovce perel, polévejte se choboty jako sloni, skákejte jako žáby, choďte jako čápi... že se na vás budou dívat jako na blázna? Ne, dívat se budou, ale budou vám závidět, jak si umíte s dětmi hrát, budou stát a mít chuť to udělat také, ale ostych jim to nedovolí. Prostřednictvím těchto hříček se děti učí a prohlubují adaptaci na vodu, která je pro pozdější nácvik plaveckého pohybu nejdůležitější. Učte děti foukat do hladiny. Foukejte polévku, hrajte si na vřídla, bublejte jako auta. Pro plavání je důležité, aby dítě umělo vydechnout přes odpor vody, což často dělá problémy nejen dětem. Hodně jsme to zavedli teď u nás v Juklíku, kdy se rodiče s dětmi potápí, cákají, skáčou, a vidíme tam obrovský posun v dovednostech dětí (často i rodičů). Děti se bez problému potápí, bublají, skáčou, plácají do vody. A to je pro začátek to nejdůležitější.

Pokud zvažujete bezpečnost děti u vody, tak pro malé děti je určitě bezpečnější použít nafukovací kroužky (nejbezpečnější jsou Chereck kroužky), pro starší doporučuji nadlehčovací pás a destičku. Nafukovací kruhy bez dozoru rodičů jsou nebezpečné.

PaedDr. Jana Hochová, www.juklik.cz

Reklama