plavání dětí

Hodně maminek se trápí s tím, jak správně naučit dítě plavat. Oslovili jsme známou odbornici Janu Hochovou z baby klubu Juklík, aby nám poradila, jak na to.

Blíží se léto, a tak vás možná napadá, kde vzít informace, jak naučit to naše dítě plavat... A tak si vám dovoluji dát stručný návod, co s dětmi v létě u vody. Musím se přiznat, že mě vždycky jímá hrůza, když vidím, jak se rodiče snaží naučit děti prsa či jiný plavecký způsob. Dítě ještě neumí dýchat do vody, voda mu vadí, není na ni adaptované, ale již se učí tempa. Víte, jsem hrozně ráda, že už pominula doba, kdy u nás každý musel umět všechno a se vším si poradit. Už tu máme specialisty, a tak i výuku plaveckých způsobů nechte odborníkům.

Co tedy s dítětem u vody?
Nejdůležitější je adaptace na vodu

Co to znamená?
Naučit dítě se ve vodě pohybovat zcela přirozeně. Voda mu nebude vadit ani v nose, ani v očích, a když se napije, tak se s tím vyrovná.

Jak na to?
Hrajte si s dítětem třeba na zvířata. Skákejte jako žáby, lezte po čtyřech jako pejskové, máchejte křídly jako husy. A nebo si hrajte na slony. Ti se přece kropí choboty. K adaptaci patří i potopení hlavy. A tak se z nás mohou stát lovci perel, ponorky. Určitě znáte spadla lžička do kafíčka… Hrejte si s dítětem na zaháněnou stříkáním.

A co kruh a jiné nadlehčovací pomůcky?
Tplavání dětíy do fáze adaptace nepatří. Používají se až při nácviku plaveckých způsobů..

A co dál?
Věnujte se základním plaveckým dovednostem. Pády, skoky, splývání, výdechy do vody, orientace ve vodě.

Proč učit dýchání?
Při plavání vydechujeme přes odpor. Je to hodně náročné, a to ne jenom pro dítě. Pro nácvik plavecké lokomoce je to nezbytné.

Jak to učit?
Nabereme do kyblíčku vodu a foukáme horkou polévku, dáme na vodu míčky a soutěžíme, kdo dřív míček dofouká  na břeh. Vrčíme jako auta. Hrajeme si na sirény – hučíme do vody, na pumpy – střídavě jsme nad vodou a pod vodou, kde vydechujeme.

A co dál?
Rozvíjejte s dětmi pocit vody. Paci paci pacičky – tleskáme u hladiny, potom pod vodou. Meleme, meleme kávu… děti zanoří celou paži do vody a melou kávu. Bubnují do vody dlaněmi, pěstičkami, hranami ruky…

Jak zkoušet vztlak vody?
Zanoříme míček pod vodu a pustíme ho. Vezmeme destičku a stlačujeme ji pod vodu a zde provádíme různé pohyby.

Myslím, že pokud to všechno zvládnete, můžete být na sebe pyšní. Určitě je to mnohem více než nosit dítě nad vodou a učit ho tempa.

Více o plavání kojenců a batolat najdete na www.juklik.cz

Máte nějaké dotazy ohledně plavání dětí na Janu Hochovou? Napište nám je pod článek.