Dál se k tomu už nikdo nevracel. Vy jste však ve vzduchu cítila napětí a bála se toho, jak vás ostatní ženy v rodině soudí.

Ať už jste zažila nebo nezažila nepříjemné poznámky na to, že váš malý poklad se stále cítí s plenkou úplně v pohodě, rozhodně v žádném případě nepanikařte. Svým způsobem o nic nejde. Maximálně tak o rodinný rozpočet, protože plenky nejsou úplně levná záležitost. Vaše děťátko však nošení plenek nijak nelimituje, spíše naopak, nemusí sledovat své tělesné pochody a může si v klidu hrát. No není to pohoda?

Generace našich rodičů vs. dnešní generace rodičů
S příchodem jednorázových plen se doba, než se drobeček začne učit na nočník, výrazně prodloužila. Důvod je prostý, jednorázové pleny poskytují rodičům pohodlí bez únavného praní a žehlení látkových plen. Naše maminky ale tuto vymoženost neměly, proto se nemohly dočkat chvíle, kdy bude děťátko schopné používat nočník.


Přebalování bylo u generace našich rodičů určené jen pro ty nejmenší

V současnosti čekají rodiče s nácvikem vykonání potřeby do nočníku příliš dlouho. Často je to až do doby, kdy má dítě nastoupit do školky. Podle odborníků je to ale zbytečně dlouho, dítě je připravené mnohem dříve.

Kdy učit dítě na nočník?
Lora Jensenová je maminkou šesti dětí, ale také autorkou knihy, která se zabývá trénováním dítěte na nočník. Tvrdí, že každé dítě je připravené používat nočník od 22 měsíců.

Podle ní je možné dítě v tomto období naučit používat nočník ve dne i v noci a také nezáleží na tom, zda se mu chce na velkou či na malou. Takto staré dítě je už schopné sledovat své tělesné pochody. Podle Lory není potřeba se nácviku dítěte na nočník zbytečně obávat. Děťátko je velmi zvídavé a často si skutečně přeje dokázat to a zbavit se plenek. Stačí, když od rodičů dostane ty správné podněty, během nácviku budou k němu laskaví a obrní se trpělivostí.Učení dítěte na nočník by mělo probíhat v klidu a pohodě

Jak naučit dítě na nočník?

Tohle je nočník. Víš, k čemu slouží?
Prvním krokem je představit dítěti nočníček a důkladně mu vysvětlit, k čemu slouží. Také mu jemně vysvětlete, jak mu dá tělíčko najevo, že je potřeba nočník použít. V tomto období také začněte používat natahovací pleny, aby je děťátko mohlo v případě potřeby snadno svléknout.
 
Připomeňte mu, že nočník je tu k jeho službám
V průběhu dne dítěti připomínejte, že je tu nočník a že by bylo skvělé, kdyby jej v případě potřeby použilo. Děti se neumí soustředit na mnoho věcí zároveň, proto mohou během hry a dalších denních aktivit na nočníček snadno zapomenout.

Nechte jej, aby se mohlo plně soustředit
Lora Jensenová, odbornice na to, jak naučit dítě na nočník, radí rodičům, aby na tři dny uzpůsobili celý denní režim nácviku na nočník. Zkuste vypnout televizi, odložit mobil a vše podřídit tomu, aby vaše děťátko mohlo odložit plenky.

Hrajte si s ním a během hry se jej ptejte, zda není čas jít na nočník. Při sezení na nočníku pak dítěti neposkytujte žádné hračky či jiné věci, které by jej mohly zbytečně rozptýlit. Pouze buďte s ním a učte jej poznávat jeho tělo.

Plenky došly
Po třídenním tréninku darujte plenky kamarádce, která má také malé děťátko. Pokud doma nebudete mít zásobu plenek, bude se i vám snáze dodržovat pravidla tréninku na nočník. Pokud se stane, že děťátko pustí něco do kalhot, nekřičte a netrapte se, toto se stalo každému z nás a je to součástí výcviku.

Pouze děťátku v klidu vysvětlete, že bude skvělé, když příště použije nachystaný nočníček.

Udělejte z chození na nočník super dobrodružství
A na konec přidáme pár tipů, které si někteří rodiče nemohou vynachválit.

Nočník krasavec
Na trhu je mnoho typů nočníků a některé mají dokonce vlastní splachovadlo, držák na toaletní papír a další vychytávky, které nočník přiblíží “velkému záchodu” a dítě jej bude rádo používat.Dokonalá zmenšenina opravdové toalety. Zdroj: alza.cz

Motivace hrou i pocitem vítězství
Během nácviku je také důležité dítě motivovat. Někteří rodiče proto na papír lepí nálepky pokaždé, když se dítěti povede vykonat potřebu do nočníku. Děťátko se na to vždy těší a je pyšné na papír, který se postupně plní nálepkami.
 
Další motivací může být i spodní prádlo (roztomilé trenýrky/kalhotky), které můžete děťátku ukázat a říct mu, že jakmile zvládnou chodit na nočníček, tak takové prádlo mohou nosit a také chodit na “velký záchod”. Děti milují, když mohou dělat vše “jako dospělí”.

Rodiče jsou pro děťátko vším. Věřte, že spolu vše zvládnete, a dopřejte si tempo, které bude vyhovovat jemu i vám

To je v pořádku, broučku, příště se to povede
Každé děťátko je jiné, ale obecně není nácvik chození na nočník rychlou záležitostí. Děťátko si déle zvyká na to, že musí sledovat své tělo. Nikdy na dítě nekřičte, když se mu nepovede to stihnout na nočník. Snažte se jej především podporovat, motivovat a ujistěte se, že začínají chápat své tělesné pochody.

Stále je to málo tipů, jak přesvědčit malého človíčka, že plenky už jsou out?
Další tipy, jak naučit dítě na nočník, má pro vás i značka Sunar.

 
 
 
 
 
 
 

Reklama