K zimnímu spánku se neukládají pouze medvědi, ale také řada lidí, jež mají problém se v těchto pochmurných dnech probudit a hned po ránu nastartovat. Zkusíme vám poradit, jak na to.

start

„Už aby bylo jaro,“, povzdechne si řada z nás. Ne že by letos nebylo i teď v zimě teplo, ale sluneční paprsky, posilující náš organismus a dodávající mu energii, přece jen chybí.

Podle psycholožky Aleny Weberové právě v měsících lednu a únoru trpí nejvíce lidí depresemi, a to se bavíme o lidech, kteří jsou obklopeni rodinou a přáteli. (Osamělí lidé prožívají tyto deprese o měsíc dřív.)

Proč jsme po ránu nerudné a zamračené, proč nám tak dlouho trvá, než se probereme, a proč si myslíme, že nic nezvládneme?
Tělo je v zimě zvyklé pracovat pomaleji. Díky odeznívajícím vánočním svátkům si navyklo na zpomalený režim a také si vytvořilo více tukových zásob. To vše se společně s pošmournými dny a absencí slunečních paprsků odráží na naší povaze a chování,“ uvádí Alena Weberová a dodává: „V zimních měsících nejsme tolik aktivní a stejně jako příroda, i my se začínáme probouzet teprve s příchodem jara.“

Pokud tedy sedíte v zaměstnání jako tělo bez duše, věřte, že takto nás sedí na mnoha místech víc.
Máme pro vás pár rad, jak nastartovat.

 • Začněte pravidelně a vydatně snídat, tělo potřebuje energii. Pokud mu ji ráno nedodáte, nemá z čeho čerpat a vy se budete cítit brzy unavené.
 • Hodně pijte, pokud možno neslazenou vodu bez bublinek, která vaše tělo pročišťuje a zároveň dodává vláhu buňkám.
 • Jezte hodně ovoce a zeleniny, zejména obsahující vitamin C a D.
 • Choďte ven mezi lidi. Na výstavy, do divadel, do galerií, anebo třeba jen na poštu či na nákupy. Nezůstávejte v tomto pošmourném počasí doma jen proto, že venku prší.
 • Každý den se na něco těšte. Nevzpomínejte jen na to, jak rychle utekly Vánoce, ale těšte se na akce nového roku (plesy, divadelní premiéry ad.). Sáhněte po dobré knize, zimní večery jsou pro ni jako stvořené.
 • Využijte toho, že není práce na zahrádce, a navštivte své dlouho opomíjené známé a kamarádky.
 • V práci se nesnažte udělat všechno hned. Práce neuteče, nemá nožičky. Rozvrhněte si pracovní tempo do několika fází, které „postupně“ zvyšujte.
 • Nestresujte se tím, že po dnech klidu a odpočinku musíte do práce. Tento ranní stres ve vás může vyvolat nechuť na cokoliv, nesoustředěnost, chybovost, náladovost a následně také nespavost spojenou s bolestmi hlavy a žaludku.
 • Přes týden choďte dříve spát, ať jste ráno čilé. O víkendu neuškodí zdřímnout si i po obědě, jen pozor, ať tento spánek neprotáhnete až do večera.
 • Naordinujte si pravidelný rytmus, který vám pomůže najet do normálních kolejí. Hlavně neseďte a pohybujte se.
 • Aby tělo správně nastartovalo, je potřeba mu pomoci, aby bylo schopné naplno žít.
 • A tak žijte naplno i vy! Nehledě na to, zda je leden, nebo květen. V každém ročním období, v každém měsíci si najděte něco pozitivního, vždyť ono to jaro jednou přijít musí.

Varovné příznaky zimní deprese

Poruchy spánku a náhlá změna váhy
Buď nespíme vůbec, anebo naopak pořád, a šeď těchto dnů zaháníme často pojídáním všeho, co doma najdeme. Zpětné znovuzískání návyků pravidelnosti jídla, pití i spánku je pak až několikatýdenní záležitostí a nemusí se vždy podařit.  

Poruchy chování
Vy si toho nevšimnete, ale okolí vnímá, že s vámi něco není v pořádku. Kolegyně v práci přece nemůže za to, že se vám ráno nechce vstávat, na ní si zlost nevybíjejte. Přemožte svou nerudnou náladu, usmívejte se a s kolegyní si zajděte po práci třeba na skleničku.

Ztráta radosti ze života
Přestávají vás těšit maličkosti, které vás těšily dřív. Nenadávejte na počasí, na lidi, na práci, na to, že vás nic nebaví. Svět vám zešediví jako pošmourné počasí.

Čtěte také:

Reklama