V poslední době se intenzivně zabýváme tématem praní a zejména dávkováním pracího přípravku. Dnes již víme, že kvalitní prací přípravky disponují prací silou i za nízkých teplot vody a poradí si se zašpiněným prádlem i s nepříjemnými skvrnami. Chrání barvy a materiály, krásně voní. Součástí některých pracích přípravků je i vůně aviváže, takže prádlo je po vyprání krásně provoněné.

persil expertVývoj jde kupředu i v dávkování pracího přípravku. Díky tomu, že jsou dnes na trhu koncentrované prací přípravky, nejen, že samotné balení je menší, ale hlavně se snížila dávka, kterou máme použít pro prací proces. S tím má ale řada z nás trochu problém - jsme zvyklí na předchozí dávkování, a tak nevědomky používáme pracího přípravku zbytečně mnoho. Proto je dobré si přečíst, jaká je doporučená prací dávka konkrétního pracího přípravku, který používáme. Často je to méně, než běžně dávkujeme „od oka“.

V listopadu probíhala na Žena-in soutěž o nový prací přípravek Persil Expert, kde jsme poprosili výherkyně, aby jej otestovaly a následně nám napsaly, jak jsou s ním spokojené a jak dávkují prací přípravky.

Dotazníky vyplnilo celkem 33 žen - výherkyně a redakce. I my jsme Persil Expert vyzkoušely.

Jak jsme na tom s dávkováním? Jen třetina z nás dávkuje správně - podle návodu na obalu. Je tedy jasné, že tady je co zlepšovat, pokud chceme ušetřit a neprat prádlo ve zbytečném množství pracího prostředku. Zbylých 70 % totiž dávkuje prací prášek podle vlastního odhadu. Není vyloučeno, že správnou dávku můžete mít, jak se říká, v oku, ale je dobré si váš odhad ověřit - nejlépe pomocí odměrky. Pokud ji nemáte, můžete si o ni napsat na www.persil.cz, zdarma vám ji zašlou.

Stejně tak jsme na tom se čtením informací o dávkování, které jsou uvedeny na obalu přípravku. Jak jsme dopadly? Jen 15 % z dotázaných je čte vždy. Spíše ano 75 % a vůbec ne 10 %.

Teplotu pro prací proces většina z nás volí na 40 °C (82 % z dotázaných). Na vyšší teploty nepere skoro nikdo. To je dobře - většina pracích přípravků totiž disponuje velkou prací silou již při nízkých teplotách. Šetříte tak oděvy, které perete, a zároveň vám pračka nemusí hřát vodu na vyšší teplotu - ušetříte tedy i energii.

persil expertA jak jste hodnotili Persil Expert? Test dopadl výborně! „Jsem s ním velmi spokojená“ označilo 80 % z dotázaných. Jako největší benefit byl vyhodnocen prací výkon (53 %), Pohodlnější na nošení a snazší skladování (21 %), příjemná vůně (15 %) a jeho šetrnost k životnímu prostředí ocenilo 6% z dotázaných. Naprostá většina - 90 % jej bude používat v budoucnosti.

Inovované složení prostředku Persil Expert se vyznačuje nejen vysokou účinností, ale i koncentrací. Větší koncentrace znamená o 20 % menší balení. Umožňuje to vyprat stejné množství prádla jako dříve i přesto, že obsahuje méně pracího prostředku. Například 4,8 kg balení nového Persilu Expert vystačí na 60 dávek, zatímco dříve bylo na stejné množství prádla třeba 6 kg pracího prostředku. Snížení objemu a hmotnosti balení se také snadněji přenáší, skladuje a vytváří méně odpadu.

Pereme lépe pro čistou budoucnost
Nové složení pracího prostředku Persil znamená lepší praní v kombinaci s účinností, pohodlím a ohleduplností vůči životnímu prostředí. Souvisí to s dlouhodobou snahou značky Persil o trvale udržitelný rozvoj. Koncentrované prací prostředky totiž ušetří 24 % obalových materiálů, čímž přispějí ke snížení objemu odpadů vytvářených obchodníky i spotřebiteli. Nižší dávkování znamená také to, že do kanalizace odteče po každém praní o 20 g chemických látek méně. Navíc díky koncentrovanému složení najezdí ročně ve střední a východní Evropě kamiony při dopravě o 4 miliony kilometrů méně!

Nový Persil Expert je v obchodech k dostání od října 2011, a to v nových obalech se symbolem mikrokapslí s integrovaným odstraňovačem skvrn. K dispozici jsou varianty: 20 dávkové (za 169 Kč doporučené MOC), 40 dávkové (za 319 Kč MOC) a 60 dávkové (za 429 Kč MOC).

Více na www.persil.cz

 

Reklama