Mají to maminky v dnešní době těžší, než dřív? Co je pro ně prioritou a za co jsou maminkám vděčny děti? Nejen na to se ptal Procter & Gamble více než 14 000 maminek z 15 zemí.

Každá žena ví, že s narozením dítěte se její život výrazně změní a začíná pro ně nová, neznámá epizoda. I přesto však 95 % respondentek výzkumu přiznalo, že si nebylo vědomo, kolik výzev je v jejich nové roli maminky potká.

  • Nejdůležitější vlastností, kterou každá musela rozvinout, byla zejména trpělivost (81 %), následovaná organizovaností (56 %).
  • Ženy, které se stanou maminkami, si pak o to víc váží svých vlastních maminek – zejména za jejich trpělivost (59 %), schopnost organizovat (41 %) a empatii (35 %).
  • Podle průzkumu maminky nadevše chtějí, aby byly pro své děti vzorem v chování (88 %).
  • Mateřství ženám znesnadňuje najít si dostatek volného času na partnera (30 %) a na shledání s přáteli (73 %).
  • Kromě trávení času s ostatními, je důležité najít si čas i sama pro sebe (91 %).
  • Podle průzkumu Národního institutu pro děti a mládež si děti, které své maminky považují za svůj vzor, na maminkách nejvíce cení toho, jak se chovají k ostatním lidem (78 %). Oceňují také to, čeho dosáhly (58 %), a váží si jejich názorů (56 %).

matky

Zdroj foto: Shutterstock

Průzkum je součástí kampaně P&G „Děkuji, maminko“ pořádané u příležitosti Letních olympijských her 2016 v Riu.

maminka

Výsledky výzkumu P&G prezentovala na tiskové konferenci psycholožka doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D. (vlevo). O svých zkušenostech vyprávěla i maminka olympioničky Barbrory Špotákové Mgr. Ludmila Špotáková. Zdroj foto: P&G

Reklama