clanek.jpg
Foto: Se souhlasem Báry a Marka

Bára s manželem si zamilovali cestování už jako bezdětní a ani narození syna a později dvojčat je od poznávání cizích zemí neodradilo. Jejich cestování se sice dost změnilo, ale dvě mateřské dovolené byly pro Báru paradoxně výhodou, protože nebyla omezená počtem volných dnů, které jí odsouhlasí zaměstnavatel. Marek je v tomto ohledu dost flexibilní i nyní, protože pracuje z domova.

Poprvé manželé vyrazili s nejstarším Patrikem do zahraničí, když mu byly asi čtyři měsíce. Absolvovali šestitýdenní roadtrip autem po Španělsku a Portugalsku. „Měli jsme auto nabalené do poslední skulinky, protože jsme nevěděli, co od cestování s malým dítětem čekat, ale ukázalo se, že mnoho věcí jsme vezli zbytečně. Teď máme o dvě děti víc a paradoxně vozíme méně věcí. Máme pravidlo, že ať už jedeme kamkoli a na jakkoli dlouho, vždy se balíme na sedm až deset dní a prostě si v průběhu vypereme,“ říká Bára.

Vzhledem k tomu, že dvojčata jsou teprve tříletá, a ještě toho tolik neujdou, neobejdou se manželé bez nosítek. Nejstarší Patrik už šlape po svých a v pěti letech dokáže ujít deset až patnáct kilometrů. Taková trasa vyhovuje i Báře a jejímu muži, protože s tolika kily na zádech už toho mají mnohdy plné zuby.

A kde všude rodiče s dětmi už byli? Z Evropy je to například Itálie, Španělsko, Slovensko nebo Portugalsko. Byli také na Fidži, na Novém Zélandu, dvakrát v Austrálii, v Kanadě a v Mexiku. Destinace vybírají nejen podle toho, co je láká, ale samozřejmě i s ohledem na děti. Vyhýbají se tedy například malarickým oblastem. Příjemně je ale překvapil přístup některých lidí k dětem.

„V západních zemích se spíš diví, jak to s dětmi zvládáme a litují nás, ale třeba na Fidži byly naše děti za Bohy. Tamní obyvatelé nám říkali, jak je skvělé, že s nimi cestujeme, a že je to velké požehnání,“ vzpomíná Bára.

Největší změnou oproti bezdětnému cestování je větší potřeba plánování, jak přesně poletí a kde přesně budou spát. Čím jsou děti starší, tím je podle Báry cestování s nimi náročnější. „Malé děti hodně spí, ale těm starším je třeba vymýšlet program, aby se nenudily. Je pravda, že když se vrátíme z cesty, jsme rádi, že je můžeme poslat do školky, abychom si od toho věčného vymýšlení trochu odpočinuli,“ uvádí Bára, ale dodává, že i přesto jsou děti na cestách skvělé: „Paradoxně se mi zdá, že jsou méně ufrflané, ale i my s manželem jsme uvolněnější.“ Dlouhé lety si navíc rodina vybírá tak, aby se uskutečnily přes noc a byla větší šance, že děti většinu prospí.

Rodiče se snaží, aby měli jejich potomci i na cestách určitý režim a nechyběl jim kontakt s vrstevníky. „Máme volnější dny, kdy děti vezmeme třeba jen na hřiště. Často si potom říkám, že jsme kvůli tomu nemuseli jezdit tak daleko, protože na hřiště mohou i v Česku, ale vím, že to potřebují, a že když se přizpůsobíme my jim, tak se potom zase přizpůsobí ony nám a nechají nás podniknout to, co sami chceme. S manželem se taky někdy střídáme, abychom si mohli užít své koníčky. Manžel se třeba rád potápí a já vyhledávám adrenalinovější sporty,“ říká trojnásobná maminka. 

Aby se děti cítily alespoň částečně jako doma i v cizím prostředí, každé si může vzít malý batůžek s jakýmikoli hračkami. Bára také doporučuje vozit dětem jejich oblíbený povlak na polštář, aby měly třeba i v hotelu kousek domova.

Co se týče strachu o děti, Bára přiznává, že ho samozřejmě má, ale neliší se od toho, který pociťuje v České republice. Když je někde hodně lidí, dávají si s manželem dvojčata do nosičů a Patrika drží za ruku. „Nečekaně je to horší, když jedeme s rodinou, to si musíme jasně říct, kdo bude teď hlídat, protože se stává, že každý má dojem, že hlídají všichni a ve finále nehlídá nikdo,“ upozorňuje Bára.

Cestování rodině samozřejmě zkomplikoval covid-19, a tak se v poslední době pohybovala hodně po Česku. Ze zahraničí zavítali do Rakouska a Chorvatska, ale přiznávají, že hledání testovacích míst v cizině a následné čekání není zrovna jejich oblíbenou zábavou. 

O své zážitky a tipy, které usnadní cestování, ale i krásné fotografie z cest se rodina dělí na blogu i instagramovém profilu fox on board, kde je můžete sledovat. 

Zdroj: maminka Bára, redakce, Instagram

Čtěte také:

Reklama