Promfotka-profil.jpgítá se úspor energie a dalších věcí u spotřebičů také využití umělé inteligence?

Jak to se spotřebiči a s úsporou energií nám poradil odborník.

Na naše otázky odpovídal Štěpán Zich, Product Manager v Samsung Electronics.

Platí, že jednoznačným ukazatelem odběru energie pro daný spotřebič je energetický štítek?  Jsou i dnes na trhu spotřebiče, které jsou v kategorii C, D, E, F a G? Dá se říci, jaký je v % rozdíl v odběru energie mezi například skupinami A a E?
Pokud jde o chladničky, tak na trhu jsou ještě spotřebiče v energetické třídě F, energetická třída G se už ale nabízet nemůže. Samozřejmě údaj na energetickém štítku je nejlepší rychlé srovnání spotřeby chladniček a určitě stojí za pozornost. Například rozdíl mezi spotřebou v energetické třídě A a E je 140 kWh, což za rok může znamenat rozdíl až 1 400 Kč. U praček je většina nových modelů z třídy A a při výběru nemá velký smysl zvažovat jinou třídu. Je vhodné zamyslet se nad kapacitou pračky. Například Samsung dnes se nabízí parní pračky na 11 kg prádla, které šetří rozpočet jen tím, že není nutné prát tak často. Zároveň se ale spotřebitel nemusí bát, když vloží prádla méně, protože pračka si jej zváží a podle toho sama zvolí vhodný prací cyklus.

1.jpg

Souhlasíte s tím, že největší spotřeba energií se v domácnosti týká spotřebičů, které používáme často, každý den jako je chladnička, mrazák a pračka?
U spotřebičů, které se musí zapnout (např. pračka, sušička, trouba) závisí spotřeba na frekvenci používání a může se významně lišit, proto je vhodné zvážit větší kapacitu a nebát se například právě pračky s kapacitou 11 kg. U chladniček, které jsou v provozu neustále, se „úspora“ projeví u všech moderních modelů díky novým technologiím.

Platí i dnes, že jsou tyto spotřebiče největšími „žrouty“ energií?
Může to tak být, ale i nemusí. Hlavně záleží na tom, jak každý spotřebič používáme a jak je úsporný. Pokud máme novou chladničku Samsung s funkcí No Frost ve třídě A a ostatní spotřebiče například 5 let staré, bude chladnička pravděpodobně ten spotřebič s nejnižší spotřebou energie i když je zapnutá neustále. Je zajímavé a užitečné si zjistit a kontrolovat spotřebu. Jednoduše a přehledně to je možné v aplikaci SmartThings, pomocí které lze ovládat většinu spotřebičů Samsung.

Je pravda, že chladnička má největší spotřebu energie v létě? Pokud ano, proč a jak s tím pracovat, abychom ušetřili?
Může to tak být, ale určitě to není zásadní rozdíl. Víc než na ročním období záleží spíš na tom, jak chladničku používáme, kde je umístěna, jak často otevíráme dveře a jak moc jí plníme. Měla by být naplněna „tak akorát“, aby tam mohl bez problému proudit vzduch. Nedoporučuje se umístit chladničku na místo na přímém slunci, kde je opravdu vysoká teplota a v létě je pak kompresor víc zatěžován. Moderních digitálních kompresory dokážou líp řídit spotřebu i výkonu, a navíc na ně výrobci poskytují 20letou záruku.

Při volbě programu ECO (myčka, pračka, sušička) má často spotřebitel pocit, že díky tomu, že je většinou tento typ programu dlouhý, spotřebuje také hodně energie. Je to pravda?
Eco program je měřící program definovaný EU. Slouží k měření normované spotřeby, podle které je vytvořen energetický štítek. Je velmi úsporný, ale velmi obecný. Pro normální život je lepší používat programy konkrétně pro každý typ prádla. Většina praček má množství speciálních programů, nebojme se je používat. Při použití běžného programu lze také použít úsporné technologie, např. aktivní pěnu EcoBubble v pračkách Samsung, kdy se smísí voda, vzduch a prací prostředek a do prádla pak proniká pěna, která zajistí efektivnější praní i za nižší teploty, čímž šetří rodinný rozpočet.

Může být důvodem pro větší spotřebu energie u chladničky nepravidelné odmrazování špatné těsnění dveří?
Předně musíme říct, že většina dnes prodávaných chladniček je No Frost. Co se týká chladniček Samsung tak ty jsou No Frost všechny a uživatel nemusí mít s odmrazováním, tím pádem i vyšší spotřebou, žádnou starost. Pokud starou chladničku musíte často odmrazovat nebo už špatně těsní, tak je opravdu čas na její výměnu, protože jednak spotřebovává značné množství energie navíc a také je možné, že brzy přestane fungovat úplně.

Kdo má doma chladničku ví, že je zlozvykem mnoha lidí otevřít její dveře a dlouze se dívat, na co máme chuť. Nebo dveře otevíráme moc často. Je nějaký chytrý program či technologie, která i v těchto případech nabízí řešení pro úspory?
Nové chladničky Samsung mají připojení na Wi-Fi a disponují AI Energy. Chladnička pak dělá to, že se učí chování členů domácnosti a optimalizuje svůj provoz tak, aby spotřebovala co nejmíň energie. V praxi to dělá tak, že například ví, že každé ráno otevřete dveře x-krát, protože děláte svačinu dětem. Po každém otevření se nicméně nesnaží zvýšením výkonu kompresoru dochladit vnitřní prostor, ale nechá si to až na konec, kdy tuší, že už dveře nikdo otevírat nebude. Touto optimalizací dokáže ušetřit až 15 % energie.

Vedlejší výhodou připojení na Wi-Fi je i to, že si chladničku přidáte do aplikace SmartThings a můžete tak na dálku monitorovat její provoz, kontrolovat úsporu, přes mobil nastavovat teplotu nebo zapnout rychlé chlazení či mražení. Pokud necháte otevřené dveře, tak vám hned přijde upozornění.

2.jpg

Je v rámci uspoření energií dobré mít spotřebiče v domácnosti propojené s aplikacemi, kde si můžeme vytvořit jejich nastavení a hlídat, jak pracují?
Ano, toto téma jsme už nakousli v předchozí otázce. Společnost Samsung nabízí propojení všech chytrých přístrojů v aplikaci SmartThings. Jednoduše si v prostředí aplikace propojíte vaše chytré spotřebiče včetně světel, rolet, klimatizace atd. Základní funkcí je samozřejmě jejich ovládání pomocí jednoho přístroje, nejčastěji skrze mobilní telefon. Rozšířenou funkcí je pak možnost spotřebu energie díky umělé inteligenci a chytrým návrhům a tipům, jak co nejefektivněji a nejšetrněji zařízení používat. To se týká chladniček, praček a sušiček. Samozřejmostí je přehledný monitoring spotřeby spotřebičů i úspor.

Je u pračky důležité, na jakou pere teplotu v souvislosti s odběrem energie?
Samozřejmě. Ohřev vody je energeticky nejnáročnější část praní. Naštěstí existují funkce jako AI Energy Mode, které vhodně upraví teplotu a pračky uspoří až 70 % nákladů na praní.

Moderní pračky a zároveň také prací přípravky ale dnes umí dobře vyprat prádlo i při nízkých teplotách, je to pravda? Má to vliv na úsporu energie?
Zcela určitě. Ukázkou je například funkce EcoBubble. Prací prostředek se smísí s vodou a vzduchem do jakési pěny, která mnohem snadněji proniká do prádla. EcoBubble umožňuje efektivní praní i za nižších teplot, čímž zároveň spoří. Moderní pračky také umí prádlo zvážit, zjistí míru zašpinění a samy pak určí kolik prostředku si ze zásobníku nadávkují tak, aby vypraly kvalitně a úsporně.

Promítá se úspor energie a dalších věcí u spotřebičů také využití umělé inteligence? Případně u kterých a jakým způsobem?
Ano, už jsme to naťukli v předchozích otázkách. Obecně lze říct, že uměla inteligence se učí návyky spotřebitelů a snaží se přizpůsobit jejich chování, aby ušetřila energii, aniž by to uživatel poznal. Samsung má do svých praček a chladniček implementoval režim AI Energy Mode, který přesně toto dělá. Zároveň AI umí i doporučovat návrhy na úspory podle dat, jak spotřebiče zákazníci používají.

Je umělá inteligence propojená i se spotřebiči, jako jsou vysavače nebo parní trouby? Jak nám v tomto případě může pomoci s úsporami energie?
Umělá inteligence se pomalu dostává do všech oblastí. U trub Samsung jde například o integrovanou kamerku, která rozpozná připravovaný pokrm. Hlídá připálení a na konci udělá časosběrnou smyčku, kterou můžete sdílet na sociální sítě. Pečení je snadnější a zábavnější. Tyčový vysavač BESPOKE Jet AI zase díky umělé inteligenci optimalizuje výkon v závislosti na vysávaném povrchu a znečištění a díky tomu je dokáže snížit spotřebu energie až o 14 %.

64b52d7e1adee3.jpg

Podle čeho je dobré vybírat spotřebiče, aby byly šetrné a neměli velkou spotřebu energie? Na co si dát pozor?
Základním vodítkem je energetický štítek, díky kterému si můžete rychle porovnat jednotlivé spotřebiče. Pak je ale určitě dobré podívat se, jaké další úsporné technologie nabízejí. Jak jsme už zmínili, tak spotřebiče Samsung nabízení možnosti další úspory pomocí umělé inteligence, moderním technologiím a funkcím. Dále je dobré se zaměřit i na kvalitu komponent a nabízenou záruku. Například Samsung nabízí 20letou záruku na invertorový motor nebo kompresor chladniček a praček.

Reklama