Také patříte mezi tu pravděpodobně početnější část populace, která při zvuku zubní vrtačky přivírá oči, zatíná pěsti, usilovně myslí na šumění moře a zážitky z maturitního večírku? Nebo si v duchu opakujete sadu oblíbených říkanek z dětství? Nezoufejte, pokrok běží jako bláznivý a já nechytím ho ani vy (dokonce ani pan Gott), tak už i v České republice můžeme najít stomatology, kteří ošetřují zubní kazy pomocí ozónu.
Užití ozónu
V současné době je ozón běžně užíván např. v potravinářském průmyslu k dezinfekci provozoven, také k povrchové konzervaci různých potravin. Užívá se i v zemědělství k povrchovému ošetření ovoce a zeleniny, kde brání růstu plísní a kvasinek. Další uplatnění je při desinfekci vody např. v plaveckých bazénech, tam nahrazuje zdravotně méně výhodné chlorování. Ve zdravotnictví se začalo léčby pomocí ozónu užívat před první světovou válkou. Léčila se jím např. gangréna. V poslední době se začala používat speciální technologie, která využívá tento plyn při léčbě zubních kazů.
Průběh léčby a indikace
Při první návštěvě stomatologa nebo stomatologického zařízení, které využívá této metody, vám většinou lékař navrhne následující postup. Nejprve je nutné zuby pomocí speciálního přípravku vyčistit, následně laserový diagnostický přístroj odhalí ložisko bakterií, které kaz způsobují . To je samozřejmě možné zjistit i vizuálně, ale většina českých privátních zařízeních však preferuje laserovou diagnostiku. Po stanovení diagnózy je aplikován na nemocnou plochu ozón. Ten je do postiženého zubu vháněn pomocí speciálního přístroje a silikonové čepičky, která k němu těsně přilne. Plyn jím prostoupí, celý proces trvá pouze několik desítek vteřin. Ozón okamžitě usmrtí bakterie na povrchu i uvnitř a zároveň deaktivuje kyseliny, které zub rozpouštějí. Nakonec je ošetřen fluoritovým přípravkem, aby došlo k opětovnému přívodu minerálů, vápníku a fosfátů do skloviny, tzv. remineralizaci. Pokud je díra v zubu příliš velká, zubař ji naplní bílou plombou. Menší defekty se uzavřou samy. Celá terapie je naprosto bezbolestná. Léčba však trvá delší dobu, rozmezí je 1-3 měsíce.
Je možné tímto způsobem léčit každý zubní kaz?
Uvedený postup se používá především při léčbě kazů - trhlin, hladkých povrchů, kořene nebo citlivých zubních krčků. Ozón lze aplikovat i preventivně, a to i u mléčných zubů. Samozřejmě i tato metoda má své limity a nevyléčí kaz, který napadl zubní nerv. Bohužel též neumožní, aby zub "dorostl". V České republice však narazíme ještě na jeden problém, a tím je cena výkonu. Celý proces není samozřejmě hrazen žádnou zdravotní pojišťovnou, takže si pacient musí připravit v průměru kolem 1500-2000 Kč za kompletní ošetření jednoho zubu plus částku za vstupní prohlídku, jejíž cenu určuje vámi vybrané zařízení.
Absolvovali jste již tento způsob ošetření chrupu?
Podělte se se čtenářkami o vlastní zkušenosti a postřehy.
(A na co myslíte u zubaře vy ;-)? )
Nový komentář
Komentáře
V Americe ušetří na autech,benzínu,mobilech a dalších věcech,které jsou tam podstatně levnější,než tady a u doktora stačí doktora žalovat a peníze jsou taky doma.
Tuhle jsem šla k jednomu lékaři na kontrolu v ČR a povídá,to je fajn,že to vypadá dobře,aspoň nás nebudete žalovat,mohla byste začít říkat,mně bolí ruka a tohleto a tamhleto.
No jako v Americe,tady to lidi ani tak nenapadne.
Kamarádka tuhle do někoho ťukla autem a povídá,snad mě ta ženská nebude žalovat,že má něco s krční páteří apod.jako minule.
Jako lékařka říká sama jako je to hrůza a některé lidi raději ani nebere,pokud jsou to problematičtí pacienti.
Ťapina: ja taky rikam ten Betadine... od nepanmeti
ale kamos to vzal pres nemcimu a diky ty koncovce mu do huby sedi die Betadine a tak ma "ta", me to prijde ujety
Meander: kamos do toho Nemecka utek a lituje poze toho, ze jeho draha matinka ma na telefon a muze mu do nej nekolikrat tydne fnukat
Zrovna povídal kamarád o dobře situovaném Čechoameričanovi z New Yorku,jak si pochvaloval.
Nechal jsem si udělat 9 nových zubů v ČR a stálo mě to jen 2 tisíce dolarů!!!
Kamarádka lékařka v USA říká jaká je hrůza vidět mladé holky s ošklivýma zubama,protože nemají na zubaře.
Bohužel řada lidí žijících v zahraničí využívá lékařské péče v ČR,z mnoha důvodů.
Ťapina: no asi ne, když je to (iodopovidone) a jmenuje se to Betadine
Vivian: No jo, ale názvy se dělají obvykle z celé účinné látky, ne z toho, co to v podstatě je
Eva_Fl: Má smysl tohle tady řešit? My nemůžeme dojíždět za zubařem do USA, ani nějak ovlivňovat úroveň české stomatologie
...
Eva_Fl: Můj zubař dělal estetickou stomatologii v Německu. Pak se oženil s Češkou a mamlas se s ní přestěhoval sem. Nikdy nepřestal litovat. Ač měl soukromou ordinaci a trochu jinou klientelu než závodní lekáři, stejně plakal nad podmínkami, za kterých je nucen fungovat.
Sasa: ja jsem vzpamatovana, jen ze jsem zrovna nedavno cetla na nejakym audi, jak uuuuuuuuuuuuuuuuzasne a bezbolestne vam tam delaji zuby.
Nebude se ti to libit - a komu by se to taky libilo, ale zubarska skola je tam 30 let za Amerikou.
Moje 2.nejlepsi kamoska je zubarka. Jeji muz si jel nechat udelat zuby SEM. Proc asi?
Az budes nekdy u mistniho zubare a budes mit moznost porovnani, pokecame. Ja moznost porovnani mam, i kdyz vim, ze za 7 let se tam jiste mnohe zlepsilo.
Ťapina: to je v podstatě jód, akorát ve formě povidonu.
(Povidon (PVP) je souborný název pro homopolymer o různé délce řetězců s odlišnou molekulární hmotností a rozdílnou viskozitou v roztoku. Je to syntetický polymer, který se skládá z lineárních 1-vinyl-2pyrolidonových skupin; rozsah polymerizace vede ke vzniku polymeru o rozdílné molekulární hmotnosti, která kolísá od 1000 do 70000.)
Vivian: No ono to nebude přímo od jódu, ale od účinné látky, kterou je latinsky "iodopovidonum" - přijde mi to jako taková skoropřesmyčka. Takže zas víme kulový
Ťapina:
vyrábí to EGIS Pharmaceuticals
)
Mně se zdá asi nejpravděpodobnější to odvození od "iodine"... protože je to jód, žejo. (Ačkoli jód se maďarsky řekne jod
Vivian: Netuším, jak je to správně. Já jsem se nejdřív setkala s tou ženskou variantou, takže ten Betadin mi slušně rve uši. Výrobek je to maďarský, takže tam asi nějaké pravidlo neodvodíme
Ťapina: a jak je to SPRÁVNĚ? Pro lidské zdravotníky je to taky TEN "Betadin". Sice se to píše s "e" na konci, Betadine, ale to podle mě ještě neznamená, že je to ženský rod. Beru to tak, že je to zahraniční výrobek (?), takže to může být podle vzoru "iodine" (jód)... čili mužský rod.
Bébina: Já skorem pokaždý skončila na pohotovosti.
Jsem holt hrdinka, co si brala vždycky ty velký, kousavý, německý potvory
Ťapina: tohle jsem poznala u šamponu proti vším na psy. Mrněti udělal krásnou hřívu (teda vlasy)
Bohužel, vši nevyhubil
Meander: Ja nedam dopustit na balzam visnak, pekne popatlat, zamotat do face a druhy den rano skrabanec nebyl. Ale je fakt, ze me pri stewardovani nikdy zadna kocka nepokousala a skrabance se obesly bez dezinfekce.
Meander: Tady zas mají ten okurek, to si nevybereš. Hlavně že je prý ta hadra
Vidíš, za brambor a kedluben mě tu ještě nikdo nepopotahoval
Ťapina: Nevím, Plzeňácí říkají všemu v mužském rodě. Máme tu i ten brambor a ten kedluben.
Meander: Nevíš, proč tomu všichni mimo veterinu říkají v mužském rodě? U nás je to zásadně ta Betadine a rány se ošetřují Betadinou
Ťapina: Betadine byl nedílnou součástí mé kabelky, když jsem ještě dělala stewarda na kočičích výstavách
Z té doby mám už jenom pár jizev.