Také patříte mezi tu pravděpodobně početnější část populace, která při zvuku zubní vrtačky přivírá oči, zatíná pěsti, usilovně myslí na šumění moře a zážitky z maturitního večírku? Nebo si v duchu opakujete sadu oblíbených říkanek z dětství? Nezoufejte, pokrok běží jako bláznivý a já nechytím ho ani vy (dokonce ani pan Gott), tak už i v České republice můžeme najít stomatology, kteří ošetřují zubní kazy pomocí ozónu.

 

Užití ozónu

V současné době je ozón běžně užíván např. v potravinářském průmyslu k dezinfekci provozoven, také k povrchové konzervaci různých potravin. Užívá se i v zemědělství k povrchovému ošetření ovoce a zeleniny, kde brání růstu plísní a kvasinek. Další uplatnění je při desinfekci vody např. v plaveckých bazénech, tam nahrazuje zdravotně méně výhodné chlorování. Ve zdravotnictví se začalo léčby pomocí ozónu užívat před první světovou válkou. Léčila se jím např. gangréna. V poslední době se začala používat speciální technologie, která využívá tento plyn při léčbě zubních kazů.

Průběh léčby a indikace

Při první návštěvě stomatologa nebo stomatologického zařízení, které využívá této metody, vám většinou lékař navrhne následující postup. Nejprve je nutné zuby pomocí speciálního přípravku vyčistit, následně laserový diagnostický přístroj odhalí ložisko bakterií, které kaz způsobují . To je samozřejmě možné zjistit i vizuálně, ale většina českých privátních zařízeních však preferuje laserovou diagnostiku. Po stanovení diagnózy je aplikován na nemocnou plochu ozón. Ten je do postiženého zubu vháněn  pomocí speciálního přístroje a silikonové čepičky, která k němu těsně přilne. Plyn jím prostoupí, celý proces trvá pouze několik desítek vteřin. Ozón okamžitě usmrtí bakterie na povrchu i uvnitř a zároveň deaktivuje kyseliny, které zub rozpouštějí. Nakonec je ošetřen fluoritovým přípravkem, aby došlo k opětovnému přívodu minerálů, vápníku a fosfátů do skloviny, tzv. remineralizaci. Pokud je díra v zubu příliš velká, zubař ji naplní bílou plombou. Menší defekty se uzavřou samy. Celá terapie je naprosto bezbolestná. Léčba však trvá delší dobu, rozmezí je 1-3 měsíce.

Je možné tímto způsobem léčit každý zubní kaz?

Uvedený postup se používá především při léčbě kazů - trhlin, hladkých povrchů, kořene nebo citlivých zubních krčků. Ozón lze aplikovat i preventivně, a to i u mléčných zubů. Samozřejmě i tato metoda má své limity a nevyléčí kaz, který napadl zubní nerv. Bohužel též neumožní, aby zub "dorostl". V České republice však narazíme ještě na jeden problém, a tím je cena výkonu. Celý proces není samozřejmě hrazen žádnou zdravotní pojišťovnou, takže si pacient musí připravit v průměru kolem 1500-2000 Kč za kompletní ošetření jednoho zubu plus částku za vstupní prohlídku, jejíž cenu určuje vámi vybrané zařízení.

Absolvovali jste již tento způsob ošetření chrupu?

Podělte se se čtenářkami o vlastní zkušenosti a postřehy.

(A na co myslíte u zubaře vy ;-)? )

Reklama