5ecd169c52546obrazek.jpg
Žádné pokuty platit nebudete

Je však třeba zajistit, abyste neplatili na základě stávající smlouvy žádné penále, a tak si změna může vyžádat i několik měsíců. Strach ze zdlouhavého vyřizování a běhání ale mít nemusíte. Váš nový dodavatel zemního plynu všechny formality vyřídí za vás.

Výběr dodavatele plynu krok za krokem

Prvním krokem je výběr nového dodavatele zemního plynu. Jak zvolit toho správného? Dodavatelů zemního plynu na českém trhu je hodně a je dobré si je trochu protřídit. Otipování vhodného dodavatele plynu doporučujeme, více informací o subjektu vás lépe nasměruje na správnou cestu. Zjistěte si například, zda je firma vedena na stránkách Energetického regulačního úřadu, zda má vlastní zásobníky plynu, jak dlouho je na trhu, co o firmě píší zákazníci apod.
5ecd16ab306e4obrazek.jpg
Potom si udělejte cenový průzkum. Najděte si nezávislou online kalkulačku srovnání ceny plynu. Na pár kliků jednoduše zjistíte, jak na tom jste a kolik byste mohli ušetřit. Cenové srovnání s vaší roční platbou vám udělají dodavatelé plynu i telefonicky nebo mailem.

"Připravte si vaši platnou smlouvu s dodavatelem plynu či vaši poslední fakturu. Podle údajů z těchto dokumentů vám naši specialisté udělají nabídku opravdu na míru, abyste zjistili, kolik můžete ušetřit se zemním plynem od nás,“ říká Juraj Ondris z SPP, dodavatele energií na českém trhu.
5ecd16b7ed0d8obrazek.jpg
Vybrali jste si nového dodavatele zemního plynu? Pak si ještě jednou projděte jeho nabídku a zvolte si, který produkt bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. „Nebojte se vše probrat s pracovníky SPP. Ochotně vás seznámí se všemi informacemi, abyste si vybrali správně. Smlouvu budete uzavírat už na vybraný konkrétní produkt. Podepsáním smlouvy a plné moci, aby SPP jako solidní dodavatel mohl vše ostatní vyřídit za vás, vaše starosti s přechodem končí,“ vysvětluje Juraj Ondris. Času na to, prostudovat si v klidu a pečlivě nové smluvní podmínky, budete mít dost. „Nikdo z SPP vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí,“ zdůrazňuje Juraj Ondris.

S novým dodavatelem i nový plynoměr? Nesmysl

Na základě plné moci dojde k ukončení vašeho stávajícího smluvního vztahu tak, aby na sebe dodávky plynu bez přerušení navazovaly a abyste nebyli vystaveni sankci za nedodržení smluvního vztahu.

„Zajistíme, že nebudete platit žádné pokuty. Vaši smlouvu se starým dodavatelem plynu vypovíme až k datu, kdy nebude hrozit žádná sankce. Takový přechod ve vazbě na typ smlouvy se stávajícím dodavatelem ale může trvat několik měsíců. Proto je dobré začít na jaře, abyste na letošní zimu, kdy spotřeba energie narůstá, už odebírali zemní plyn za výhodnějších podmínek,“ doporučuje Juraj Ondris z SPP.

Nenechte si namluvit, že změnu dodavatele musí doprovázet i nějaké technické změny, např. nutností dotažení nového potrubí pro dodání plynu nebo výměna plynoměru. Jedinou změnou bude, že své měsíční zálohy pošlete na jiný bankovní účet. V případě SIPO platby si ani s tím hlavu lámat nemusíte.

Žádné poplatky související se změnou dodavatele či vyřízením administrativy vám SPP účtovat nebude. A jako váš nový dodavatel plynu vás bude informovat, kdy dodávky zahájí. Obdržíte rovněž všechny údaje k zálohovým platbám či přístup do portálu Moje SPP. Můžete si pak kdykoliv ověřit, že je vše v pořádku a že přechod k novému dodavateli zemního plynu bylo dobré rozhodnutí.

Více na SPP.CZ
5ecd16d198940obrazek.jpg