sebeaska.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Přijímám se s láskou a jsem se sebou v harmonii

Často slýcháme, že bychom se měli hýčkat, odpočívat, umět říkat laskavé „ne“ a myslet více na sebe. A nám hlavou proběhne obraz, že nechceme být sobečtí, nechceme být zlí a odmítaví. A mylně tak zaměníme zdravou sebelásku za sobectví, se kterým nemá nic společného. „Sebeláska znamená, že o sebe pečuji, že si dovolím cítit a prožívat to, co cítím a prožívám, že sám sebe beru vážně ve svých potřebách a touhách a vím, že má přání jsou stejně důležitá jako přání lidí kolem mě,“ říká psychoterapeutka Eliška Remešová. Důležité je tedy nebát se říkat „ne“, když to tak cítíme. Jak však začít nezdravý mindset měnit?

Ranní Pozdrav slunci

Místo věcí, které skutečně dělat nechceme, se můžeme věnovat budování vlastního sebevědomí a přijetí, jež jsou klíčem k pozitivním změnám v našem životě. K získání sebedůvěry mohou pomoci jednoduché rituály.

Hned ráno po probuzení můžeme začít den oblíbenou jógovou sestavou Pozdrav slunci. Při cvičení sestavy je důležité se zaměřit i na správné dýchání, tedy pokud možno na plný dech, který nás povede v pravidelném rytmu. Vedle jógové sestavy rozhodně pomohou také koncentrační techniky. Pro začátek úplně postačí několik minut klidného spočinutí, během něhož dáme odpočinout svému tělu i mysli. Nenásilně zaměříme svou pozornost na to, co slyšíme, nebo na to, co cítíme či čeho se dotýkáme. Můžeme se rovněž plně zaposlouchat do zvuku a rytmu svého dechu a prociťovat jeho vjem ve svém těle.

Bylinky pro zklidnění

Jsou dny, kdy máme pocit, že toho už je zkrátka moc. V práci, ve škole či doma a stres se jen hromadí. Příroda však nabízí bylinky, které šetrným zpracováním v podobě čaje zklidní mysl, potlačí hormonální bouře a pomohou jednotlivé fáze překonat. „Kontryhel a řebříček se řadí mezi nejznámější ženské bylinky. Oběma se připisuje harmonizační účinek a v mnoha ohledech dokážou pozitivně ovlivnit ženský cyklus. Sibiřský ženšen zase podporuje kvalitní spánek, rozchodnice růžová pomáhá při náhlé stresové zátěži a umí snížit pocit sevřeného žaludku,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie.

V náročném období, kdy pociťujeme zvýšenou únavu a stres, můžeme sáhnout rovněž po korejském ženšenu. Ten pomáhá stimulovat paměť, zvyšuje koncentraci a je znám jako silný adaptogen. „Adaptogeny jsou přírodní látky, které zvyšují naši odolnost vůči stresu. Jsou to bylinky, které se používají jak v tradiční čínské medicíně, tak v ájurvédě,“ vysvětluje výživová poradkyně Jindra Jeníková. Máta s heřmánkem zase zklidní mysl, levandule nebo mučenka pomohou s lepším spánkem. Ten je nezbytným předpokladem zdravého těla i mysli.

caj.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Spánkové rituály

Všichni víme, že spánek je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících naše zdraví. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést ke snížení imunity, problémům se srdcem, obezitě, depresím a úzkostem. Mějme se proto rády a čas strávený pod peřinou si po náročném dni dopřejme. Jak však kvalitu spánku zlepšit? Zaměřme se na spánkové rituály. Doporučuje se být konzistentní a usínat i vstávat vždy ve stejnou dobu. Za optimální délku spánku dospělého člověka se považuje rozpětí 7 až 9 hodin a jeho kvalitu můžeme podpořit celou řadou věcí. Přibližně šest hodin před spaním se vyvarujme alkoholu a kofeinu, dvě až tři hodiny před uložením ke spánku nekonzumujme těžká jídla. Lepšího spánku také docílíme, pokud teplota v ložnici nepřekročí 20 stupňů a je v ní ticho a temno. Toto nastavení podporuje hluboký spánek, který pomáhá tělu efektivně se regenerovat. Do nového dne se probudíme svěží, s dobrou náladou a energií.

Vědomé stravování

Důležité je se zamýšlet i nad tím, co jíme. Často dětem připravíme skvěle nutričně vyváženou svačinu, ale sami na sebe už nehledíme. Zkusme dát také šanci vědomému stravování. Vychutnávejme potraviny a pokrmy všemi smysly, oceňme jejich vůni, chuť, pokochejme se barvami a texturou jídla. Zmenšeme jednotlivé porce a jezme v poklidu, bez přítomnosti televize nebo mobilního telefonu. Věnujme všechnu pozornost jídlu, které konzumujeme, a poslouchejme své tělo. Akceptujme, když vydá signál, že je plné.

Péče v podobě doplňků stravy

Sebeláska znamená i přiměřenou sebepéči. Její nedílnou součástí je péče o zdraví, k čemuž mohou vedle zdravé stravy, pobytu na čerstvém vzduchu a kvalitního spánku přispět vhodně zvolené přírodní doplňky. Popularitu v poslední době získal například kolagen. Ženy jsou také ve větší míře ohroženy nedostatkem železa, který se může projevovat zvýšenou únavou, pobledlostí, bolestmi hlavy či třeba špatnou kondicí nehtů, vlasů a kůže. Pokud pociťujeme vyčerpání a čelíme větší míře stresu, je dobré sáhnout také po hořčíku. Ten pomáhá čelit únavě, křečím i případným úzkostem.

Zdroj info: Tiskové materiály/dm drogerie, Eliška Remešová, Jiří Peroutka, Jindra Jeníková

Reklama