seznam.jpg
Foto: Shuttertock

V létě máte nehty krásné, pevné a dlouhé a manikúra vydrží dlouho. Jakmile ale přijde pochmurné počasí a sluníčko už nevylézá tak často, nehty jako by se změnily a začnou se lámat, třepit a jsou celkově slabé. Je to váš případ? Poradíme vám několik tipů, jak na ně vyzrát.

Správná manikúra je základ
Pokud si to můžete dovolit, zajděte si jednou měsíčně na profesionální manikúru, kde se vám odborníci o vaše nehty postarají a mnohdy vám i poradí různé praktické tipy, šité na míru vašim nehtům. Je to příjemný čas, který věnujete sami sobě a dopřejete péči svým nehtům. Pokud se o nehty staráte doma, dodržujte několik zásad. Na zkracování nehtů vždy používejte pilník, nikdy nůžky a pilujte vždy jedním směrem, tak zabráníte třepení nehtů. Kůžičku kolem nehtů nikdy nestříhejte, ale nejdříve změkčete speciálním olejíčkem a zatlačte pomerančovým dřívkem. Pořiďte si zpevňující lak, který je plný vitamínů a pomůže vaše nehty vyživit a zpevnit. Vždy dávejte dvě vrstvy a před nanášením nehet lehce zdrsněte jemným pilníkem.

Vynechte barevné laky
Pokud nehty lakujete velmi často, i to je zeslabuje a je potřeba si občas dát pauzu. Podzim je na to ideální. Nechte nehet přirozený, ať může dýchat a odpočine si od množství chemie. Zvolte raději již zmíněný zpevňující lak.

Starejte se o ruce i okolí nehtů
Nikomu by doma neměl chybět kvalitní krém na ruce. Pokud chcete, péči můžete doplnit i o olejíček na kůžičky, který je vyživí, ale postačí i krém. Každý večer si ruce namažte a krém nebo olejíček vmasírujte do kůžičky kolem nehtů. Pokud budete poctiví, brzy uvidíte změny. Kůže bude pevná a nebude se trhat. 

Pokud často používáte antibakteriální gely, dezinfekce nebo třeba ruce namáčíte ve vodě s jarem a čistícími prostředky, dochází k velkému vysušování, proto nezapomínejte na pravidelné a důkladné mazání. Předejdete tak i stárnutí kůže a ta zůstane mladá, pružná a bez vrásek. 

TIP: Na uklízení a mytí nádobí používejte gumové rukavice, které ochrání vaše ruce i nehty.

shutterstock-1662635866.jpg

Foto: Shutterstock

Zapomeňte na okusování
Kousání nehtů a trhání kůžičky patří k častým zlozvykům, kterým si neuvěřitelně škodíte. Ovládněte se a uvidíte, jak velký to mělo vliv. Konec záděrám, zatrhávání a slabým nehtům.

Sliny navíc působí nepříznivě na nehty i okolí nehtů a můžete si tak zadělat na plísně nebo infekce.

Zařaďte do jídelníčku správné potraviny
O nehty je potřeba se starat nejen zvenku, ale také zevnitř. Zaměřte se na zvýšený příjem následujících potravin:

  • mrkev, batáty, brokolice, špenát (vitamín A)
  • luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, lahůdkové droždí (vitamín B)
  • mandle, kadeřávek, mák, sezam, tofu (vápník)
  • luštěniny, červená řepa, semínka, jáhly (železo)
  • oleje, mandle (vitamín E)

Doplňky stravy
Někdy nestačí příjem vitamínů ze stravy, proto je fajn péči doplnit i o vhodné doplňky stravy. Doporučujeme vitamín B, B12 a C. Ve skupině vitamínů B je pro nehty významný zejména vitamín B7 (biotin), který zajišťuje pevnost a pružnost nehtu, B12 pomáhá při tvorbě nových nehtových buněk a vitamín C pomůže těm, které trápí záděry a slabé nehty v důsledku nízké imunity. Pokud si chcete pojistit, že dáte svým nehtům opravdu všechno, můžete zkusit doplnit i kolagen, který s přibývajícím věkem v těle ubývá.

Pijte, pijte, pijte
Správný pitný režim je důležitý také pro vaše nehty, proto ho nepodceňte a zaměřte pozornost na to, abyste každý den vypili alespoň 5 sklenic vody. Nezapomeňte, že se počítají i neslazené čaje a minerálky. Udělejte si čaj z přesličky rolní a těšte se na krásné nehty díky obsahu křemíku, který je pro nehty důležitý.

6329a97f42694obrazek.png

1. Pilník OPI, 77 Kč / 2. Olejíček OPI, 330 Kč / 3. Zpevňovač nehtů Four Seasons, 69 Kč / 4. Krém na ruce Kiehl’s, 470 Kč / 5. Olejíček na kůžičku, 50 Kč / 6. Vitamíny Renovality, 335 Kč / 7. Biotin, 268 Kč / 8. Bylinný čaj pro krásné vlasy a nehty, 170 Kč / 9. Čaj z přesličky rolní, 33 Kč

Foto: Se souhlasem OPI, BENU, Kiehl’s, Notino, Biooo, Ecce Vita, Serafin byliny

Zdroj: autorka článku, Jíme jinak, Prevention, UPMC, Studie

Reklama