Znáte to, máte jít někam do společnosti, nebo si chcete jen tak užít klidný večer, jenže ouva! Břicho zabolí a vy prosedíte celý večer na toaletě. Opakované kolikovité bolesti břicha, plynatost, průjem, nadýmání, zácpa a nepravidelná stolice… Za takovéhle nepříjemnosti často může tzv. syndrom dráždivého tračníku.

Příznaky dráždivého tračníku jsou hodně nepříjemné, a to bohužel i společensky. Kromě již zmíněných příznaků v úvodu tu máme ještě podpůrné příznaky. Patří mezi ně pocit napětí při pohybech střeva, naléhavé nucení na stolici, méně než tři pohyby střeva za týden, více než tři pohyby střeva za den, pocit neúplného vyprázdnění po defekaci, tvrdá nebo hrudkovitá stolice, řídká nebo vodnatá stolice, hlen ve stolici, pocit plného břicha, nadýmání nebo otékání.

Podle statistických průzkumů je dráždivý tračník nejrozšířenější poruchou trávicího traktu, kterou trpí až 20 % populace, postihuje ženy i muže (přibližně v poměru 2:1), příznaky se začínají objevovat většinou během pozdní adolescence nebo v časné dospělosti a mohou přetrvávat léta.

Máte-li podezření na syndrom dráždivého tračníku, případně vás trápí jiné potíže se zažíváním, můžete se zeptat už teď, nebo on-line od 13 do 15 hodin MUDr. Tomislava Švestky, CSc.

Pracuje na IV. interní klinice jako odborný asistent od roku 1985. Zabývá se gastroenterologickou tematikou.

Otázky pokládejte SEM.
Reklama