5bed6cf309537obrazek.jpg

1) Zalijte je

Občas sice pár kapek deště spadlo, ale většinou to nikde není moc znát. Proto růžím teď před zimou dopřejte dostatečnou závlahu, aby měly z čeho čerpat. Pokud bude sucho pokračovat i v zimě, ani tehdy na ně se zálivkou nezapomeňte.

2) Kontrolujte

Obejděte rostliny a zkontrolujte, zda na nich nejsou odumřelé výhony nebo napadené listy. Pokud ano, všechny je odstraňte. Zabráníte tak šíření chorob.

3) Květy pryč

5bed6cd3369bfobrazek.jpg
Některé růže kvetou ještě teď v listopadu. Určitě vás to těší, ale pokud nechcete rostlinu před zimou vysilovat, květy byste měli raději ostříhat. Však budou dělat parádu i ve váze. Bez milosti ostříhejte také odkvetlá květenství a šípky. Růži tak odpadne starost s jejich výživou a svou energii využije pro přežití rostliny jako takové.

4) Nenechávejte vlky

Občas se stane, že některé z oček odumře, takže namísto šlechtěné růže vyroste planá větvička. Tyto výhony bez milosti ustříhněte, aby z rostliny nesály sílu.

5) Podzimní střih

Ačkoli hlavní zastřižení růží přichází na řadu až na jaře, kdy kvete zlatice, i podzimní řez je důležitý. Zakraťte výhony, hlavně ty přerostlé, které by mohl polámat sníh a vítr. Zahradníci ale doporučují být ještě radikálnější a sestříhat růže podle druhu na výšku od 30 do 50 cm. Jenže pozor, udělejte to včas! Čerstvě zastřižené výhony při mrazech rostlinu vysilují.

6) Nezapomeňte přikopčit

Nejcitlivějším místo růží se nachází v místě očkování, což je ve většině případů nad kořeny. Proto tuto část rostliny před příchodem mrazů zahrňte až do výšky kolem 20 cm. Můžete k tomu použít zeminu, vyzrálý kompost, mulčovací kůru a podobně. Pokud jsou delší dobu mrazy vyšší než -10 stupňů Celsia, přidejte ještě chvojí, které na celou rostlinu navrstvěte. Jen s tím vším počkejte na dobu, kdy budou teploty skutečně nízké, aby rostlina nezchoulostivěla.

Co se stromkovými růžemi?
5bed6ce1d55e8obrazek.jpg

U toho druhu růží je třeba chránit hlavně korunku. U doposud pružných kmínků doporučují zahradníci ohnout korunku k zemi, tam ji upevnit a zakrýt místo očkování zeminou. Pokud máte obavu, aby se růže nezlomila, raději se do toho nepouštějte. Postačí před příchodem silnějších mrazů obalit korunku i kmínek jutovinou, plátnem nebo netkanou textilií (nikdy ne černou!). Kmínek ale přivažte k zatlučenému kůlu, aby ho vítr nezlomil.

Čtěte také: