jezírkoJe možné prosedět dlouhé hodiny bez hnutí? Pro většinu z nás je to nepředstavitelné, ale vzpomeňte si, jaké to je, když se díváte na mořský příboj omývající písečnou pláž. Voda má kouzelnou moc. Její neustávající a přesto uklidňující pohyb působí na naši mysl lépe než jakákoliv antidepresiva. Přitom pořídit si přírodní vodní plochu na vlastní zahrádce není nic těžkého. Zapomeňte na chvíli na bazény s ostře modrou vodou, trendem jsou teď zahradní jezírka!

Kde bude jezírku nejlépe?

Správná pozice jezírka v rámci zahrady je důležitá, ale nalézt to správné místo není nic lehkého. Předpokladem bohatého a rozmanitého vodního porostu je alespoň čtyřhodinový sluneční svit. Na druhou stranu je ale nutné počítat s ostrým poledním sluncem v letních měsících, které není pro jezírko ideální a vodě by spíše vyhovoval stín nebo polostín. Další komplikací je uhnívaní spadaného listí a jeho neustálé lovení z hladiny jezírka během podzimu. Jezírko se tedy nedoporučuje budovat v těsné blízkosti stromů nebo keřů. Jelikož se tyto rady vzájemně trochu rozporují, je zkrátka potřeba najít kompromis a především - umístit jezírko na místě, kde se z něj budete co nejvíce těšit.

Útočiště pro vodní flóru i faunu, ale i koupaliště!

Při realizaci vašeho nového jezírka máte na výběr již hotová jezírka neboli nádrže, dále pak foliová jezírka nebo velká koupací jezírka.

  • Hotové rybníčkové nádrže

Hodí se zvláště pro menší a střední biotopy až do velikosti 8 m². Jejich výhodou je jednoduchá a rychlá realizace a vysoká odolnost proti proražení. Řada hotových jezírek nabízí speciálně upravené zóny mokřadů, břehy pro biotopy a úseky pro osázení, které jsou vhodné pro různé typy rostlin. Nevýhodou těchto nádrží jsou omezené velikosti a tvary.

  • Fóliová jezírka

jezírkoU foliového jezírka máte absolutní tvůrčí volnost a můžete realizovat vlastní představu o tvaru a hloubce jezírka. Foliové jezírko poskytuje větší životní prostor pro rostliny i ryby, jeho realizace je ovšem náročnější. Při hloubení místa pro foliová jezírka musíte přesně vymodelovat terén pro bahnité části, mělčiny a hlubokou vodu. Kolem rybníčku dále musíte vykopat příkop, do kterého se posléze založí ochranná geotextilie a rybníčková folie. Folie je dokonce k dostání s potisky, které vytváří dojem přirozeného dna.

  • Koupací jezírkajezírko

Koupací jezírka pomalu šlapou na paty klasickým bazénům. Nejen, že vypadají daleko lépe a přirozeněji, ale navíc jejich čistotu není nutné udržovat nezdravými chemickými přípravky, protože jezírko se pročišťuje samovolnými přírodními procesy pomocí rostlin a živočichů. Jeho vybudování není tak složité, jak by se mohlo zdát, a neutratíte za něj více než za stejně velký bazén.

Ženská vášeň - doplňky!

Co by bylo jezírko bez vhodných dekorací? Letních večerů u zahradního jezírka si užijete, když bude jezírko vhodně osvětlené. Celá řada produktů třpytivý efekt světla a vody ještě zdůrazní, jako například světelné LED dlaždice určené přímo k osvětlení jezírka. Na výběr je také řada chrličů nebo tvarovaných prvků pro vodopády, potůčky i vodotrysky, které se mohou používat jednotlivě, ale také ve vzájemné kombinaci.

Tip odborníka:
jezírko„Přestože se zdravé jezírko dokáže zbavovat nečistot samo díky čistícím schopnostem vodních rostlin a živočichů, uměle vytvořené jezírko se nikdy neobejde bez silného filtračního čerpadla! Existují i další přídavné přístroje, které čištění vody napomáhají. Jsou to například provzdušňovací čerpadla, vysavače kalu nebo takzvané UV-C přístroje, které zářením likvidují zárodky řas,“ popisuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama