Nepropásněte všechny důležité okamžiky

5c17a8fb658c2obrazek.pngBěhem vánočních svátků zkrátka foťte vše, co vás zaujme, od příprav jídla v kuchyni a zdobení stromku přes rodinnou večeři až po rozbalování dárků. Podobné události se fotí reportážním způsobem. Ideální je proto střídat celky, polocelky a detaily.  Při focení detailů pracujte s menší hloubkou ostrosti, tedy s nastavením nižšího clonového čísla. Díky tomu vypíchnete klíčový prvek a pozadí, případně popředí zůstane rozostřené. Právě takové detaily podtrhují tu pravou vánoční atmosféru a ve fotoalbu se budou skvěle vyjímat. Můžete se zaměřit například na  cukroví vyrovnané na talíři, vánoční ozdoby se svými kouzelnými odlesky, adventní věnec, zapálené svíčky, žárovičky a prskavky, nebo spícího pejska pod stromečkem. Určitě ale nezapomeňte na emoce zosobněné skupinovými fotkami u stromečku.

Zapnout blesk, nebo ne?

5c17a8ab47614obrazek.pngPro vánoční focení, zejména při omezeném množství světla, se vyplatí fotoaparát se světelným objektivem a také externí blesk. Čím světelnější objektiv, tím lépe. Jednak pouští více světla na snímač a také lze nastavit nižší clonové číslo při již zmiňované práci s hloubkou ostrosti. Naopak blesk se hodí hlavně v případě, kdy chcete projasnit celou scénu, na což mnohdy nestačí ani světelný objektiv, ani vyšší citlivost ISO. Každý zkušenější fotograf ale doporučuje rozhodně neblýskat napřímo. „Takové světlo blesku je velmi ploché, vytváří stíny na pozadí a především sebere snímku přirozenou světelnou atmosféru. Mnohem lepší je používat rozptýlené a měkčí světlo. Toho lze dosáhnout tak, že hlavu blesku namíříte do stropu. Světlo se od něj rovnoměrně odrazí po celé místnosti a je tak mnohem rovnoměrnější a přirozenější. I stíny jsou mnohem měkčí a nejsou tak rušivé,“ říká Martin Lukeš, lektor fotografických kurzů a šéfeditor online Galerie Megapixel s tím, že fotografovaným bude krásně vidět do tváře a budou vypadat mnohem přirozeněji a lépe, než při nasvícení přímým světlem. Blesk se naopak nedoporučuje používat třeba při focení zátiší se svíčkami. Ten by tuto jedinečnou a romantickou atmosféru spíše narušil. U focení při svíčkách nebo rozsvíceném stromečku nezapomeňte zhasnout všechna ostatní osvětlení. Světelná atmosféra bude díky tomu ještě mnohem zajímavější a intimnější.

Nezapomeňte na  stativ

V případě statických záběrů, jako jsou hořící svíčky, rozsvícený stromeček nebo zátiší s vánočními dárky, je nejlepším pomocníkem stativ. S ním budete mít vždy jistotu, že na fotkách bude vše, co se nepohne, ostré. „Navíc díky stativu můžete pracovat s delším časem expozice, zaclonit na vyšší clonové číslo a prodloužit tak hloubku ostrosti, a to vše při minimální citlivosti, takže na fotografii nevzroste šum a zůstane zachována výborná obrazová kvalita,“ vyjmenovává Lukeš. Při použití stativu nezapomeňte, na objektivu, nebo ve fotoaparátu, vypnout stabilizátor obrazu. Ten by mohl fungovat kontraproduktivně a rozechvět výslednou fotografii.
5c17a8be0bcafobrazek.png

Pár vychytávek na závěr

5c17a8cf0c903obrazek.pngPokud vlastníte objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností, tedy širším úhlem záběru, určitě vsaďte na něj. Do snímku tak dostanete nejen více prostředí, ale i více atmosféry, a ozvláštnit s ním můžete i fotky detailů, například vánočních ozdob. Až budete rozbalovat dárky, zkuste zachytit emoce při jejich vybalování. Velice vám to usnadní sekvenční snímání, kdy foťák seká jeden snímek za druhým, takže stihnete zachytit prchavý úsměv nebo překvapením rozšířené oči, zajisté nejen u dětí. Jestli se vám nechce příliš experimentovat, zkuste funkci automatické citlivosti v kombinaci s manuálním režimem, při focení bez blesku. Ručně si nastavíte čas kolem 1/200s, takže fotografie nebudou rozmazané ani vaším chvěním, ani pohybem fotografovaných lidí. Clonu nastavte spíše nižší, abyste alespoň trochu odpíchli pozadí, a ISO se podle světelných podmínek dopočítává automaticky. Nemusíte se tak soustředit na nastavení fotoaparátu a nepropásnete žádný okamžik, který stojí za to zachytit.

Vytvořte si fotoalbum

Po vánočních svátcích fotky nezapomeňte protřídit, případně prohnat nějakým programem pro jejich úpravu a následně je darovat svým blízkým jako milou upomínku. Pošlete jim vzpomínku třeba e-mailem, zcela určitě jim tak zlepšíte den. Fotografie můžete také sdílet přes webové úložiště nebo klasicky nechat vytisknout. Originálním řešením a jednou z dalších možností je vytvoření fotoobrazu nebo vybrané fotografie nechat zarámovat.

Zdroj fotografií : www.megapixel.cz

Reklama