obi1Představte si, že sedíte v létě na zahradě, sledujete západ slunce a pak najednou nastane tma. Začíná vám být zima, nic nevidíte a malá lampička na stole již nestačí. Nezbývá vám nic jiného než se vrátit do domu a to byste nejraději zůstaly venku a užívaly si nadále příjemný večer. Světlo je to jediné co vám chybí k pohodovému grilování a povídání s přáteli. Jak vybrat to správné zahradní osvětlení, zdůraznit kouzelná místa na zahradě a zajistit větší bezpečí?

Odolnost a praktičnost světel

Tip odborníka:

Popis: G:\OgilvyPR\!!!! Team 208\2012\DAVYT\OBI\Produktová komunikace\FOTO\FOTO - odborníci OBI\Göpfertová\Milena Göpfertová, ředitelka OBI Karlovy Vary.jpg„Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ světel, vždy by měla být splněna následující kritéria: odolnost vůči vodě, prachu a postříkání. Zahradní svítidla označená jako nízko napěťová využívají jen 12 nebo 24 Voltů a není nutné je zakopávat hluboko do země. Této skutečnosti můžete využít, pokud chcete osvětlit jezírka, bazény a jiné vodní plochy. Běžná světla mají napětí 220 Voltů a jejich instalaci na zahradě raději přenechte odborníkům,“ upozorňuje Milena Göpfertová, ředitelka OBI Karlovy Vary.

V současnosti je na trhu velmi pestrá nabídka zahradního osvětlení. Dělí se do tří základních skupin a to podle použití na světla užitková, která se uplatňují na místech, kde se pracuje nebo třeba ve volných chvílích griluje. Dále na světla orientační, jež osvětlují popisná čísla nebo příjezdové cesty. A samozřejmě osvětlení dekorační, které dokresluje romantickou atmosféru, osvěcuje vodní plochy a upozorňuje na skulptury na zahradě.

Při výběru neposuzujte pouze cenu, ale především kvalitu. Materiály odolné vůči venkovním vlivům, jako jsou například teplotní výkyvy, prodlužují životnost lamp. Až dozraje čas na výměnu a čištění světel oceníte také snadnou manipulaci s tělesy.

Jak zjistit, zda lampa splňuje požadavky pro venkovní použití?  Jednoduše podle IP značky. Ta je složena právě ze zkratky IP a číslovky, která by podle mezinárodních norem měla být dvouciferná. Lampa pro venkovní použití by proto měla mít alespoň hodnotu IP 43, nejlépe však IP 44. Chcete-li připojit lampu v zahradním jezírku, měla by mít ohodnocení dokonce IP 68. Takto bude zajištěno, že je lampa vodotěsná i při trvalém ponoření.

obi3Nástěnná svítidla

Jak už název napovídá, osvětlení se umisťuje na stěnu domu či garáže. Máte dojem, že jsou světla v závětří nebo pod přístřeškem uchráněna povětrnostním vlivům? To by byl omyl, i nástěnná svítidla by měla vždy splňovat technické parametry pro venkovní použití. Plastové lampy se mohou na první pohled zdát levnější, ale obi4v porovnání s kovovými rychle zastarávají a křehnou vlivem mrazů i vysokých letních teplot. Zahradní kovové lampy také působí přirozeněji a mohou vydržet až desítky let.

Sloupková a bodová svítidla

Přejete si mít efektní příjezdovou cestu? Sloupková svítidla mají mírný světelný rozptyl, který neomračuje, a lampy se mohou umístit v řadě za sebou. Světla mají jednoduchý přístup a výměnu nefunkčního světelného zdroje tak zvládnete bez problému. Jedná se o velmi častý druh zahradního osvětlení, který je u nás populární hlavně díky tomu, že je možné jej umístit téměř kamkoliv.

Chtěly byste zahradu osvítit, ale zároveň nenarušit její celkový vzhled? Bodová svítidla se zapouštějí nebo pokládají do trávníků, skalek i příjezdových cest. Decentně se vám tak podaří vykouzlit na zahradě příjemnou atmosféru spojenou s užitkovou funkcí svítidel.

Solární zahradní osvětlení

obi5Hlavní výhodou solárních světel je nulová potřeba příkonu elektrické energie, protože ji čerpají ze slunečního záření. Skládají se pouze ze solárního článku, nabíjecí baterie, která je součástí balení a zapichovacího podstavce, takže je můžete přemisťovat po zahradě. Světelné senzory se automaticky rozsvěcují, jakmile se setmí. Na zimu je můžete schovat do kůlny a ušetřit před nepříznivými klimatickými podmínkami, takže se jejich životnost prodlužuje.

LED lampy

Na rozdíl od solárních světel se LED lampy výborně hodí jako osvětlení příjezdové cesty.  Jsou velmi odolné, mají nízký příkon a přitahují mnohem méně hmyzu než běžné halogenové žárovky. Mohou vydržet až 100 tisíc hodin, protože jsou vysoce energeticky účinné. Novinkou na trhu jsou LED dlaždice k dostání například v hobbymarketu OBI, které můžete použít jak do bazénu nebo jezírka, tak i zapustit do betonu.

Hrátky s ohněm

obi6Romantiku, ale i skvělou oslavu vykouzlíte na zahradě pomocí bambusových pochodní. Moderní a oblíbené jsou také pochodně z nerezové oceli v kombinaci s tmavým dřevem. Uplatníte je především za bezvětří nebo mírného vánku, stejně jako speciální venkovní svíčky se silnějším knotem. Trendy keramické lampy a lucerny s klasickou čajovou svíčkou se mohou pověsit i na větve stromů. Olejové lampy jsou známy již po staletí a dnes se vyrábějí z porcelánu, hliníku i plastu. Takovéto osvětlení má navíc specifickou vůni, která odpuzuje komáry a jiný dotěrný hmyz.

Používáte stále klasické elektrické osvětlení nebo máte zkušenosti se solární energií? Věděly jste, že do boje s nepříjemným hmyzem můžete vyrazit s LED osvětlením i svíčkami, či olejovými lampami? Vyberte si ta správná venkovní světla a zahradní oslava může začít.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama