Povlečení do pračky a jdeme vysávat
Jestli chcete zvládnout vše skutečně rychle ale pořádně, začněte tím, že sundáte všechno povlečení, záclony a závěsy, protože při manipulaci víří prach. Než se povlečení řádně vypere, stihnete vysát nejen matrace, ale rovnou celý byt, sáhnout do všech rohů, pod všechny postele a jiná těžko dostupná místa. Stačí využít různých nástavců, kterými disponuje dnes už každý lux nebo si pořídit bezdrátový vysavač. Je lehký, výkonný a manipulaci s ním zvládnou bez problému i děti, jež tímto můžete zapojit do vytváření čistého domova. Důvěřujte jejich schopnostem, hezké prostředí přeci chcete všichni, nejen vy. Peřiny můžete mezitím pověsit na balkon, aby se hezky profoukly a přidat k nim poté i vyprané povlečení.

 
S mytím oken pomohou moderní vysavače
Hned co vy nebo děti vyluxují místnost, využijte toho, že v pračce rotuje povlečení nebo už záclony a mate tedy čas vrhnout se na okna. Nejprve pečlivě otřete okenní rámy, garnyže a samotné žaluzie vlhkým hadříkem a poté pokračujte k proskleným plochám. Mytí oken nemusí být zdlouhavé a nepohodlné, ani nemusíte chvátat, abyste to stihli, než vypne pračka. Vysavače na okna jsou dnes už běžnou součástí domácností a na trhu je seženete za dobré ceny. Stačí vlhkým mopem a saponátem okno umýt a poté za pomocí vysavače jednoduchými tahy shora dolů špinavou vodu odsát. Čas si ušetříte i různými násadkami a nástavnou tyčí, díky níž nemusíte pořád lézt na židli a dolů.  Voňavé záclony tak můžete dát na čistá okna hned, co se doperou, aby se prověsily a nezmuchlaly se.

Zdroj: Leifheit

 
Podlaha, ze které se dá jíst
Pokud máte plovoucí podlahu, parkety nebo lino, pověste záclony a sáhněte po mopech a čisticích přípravcích, které jsou k tomu určené. V kuchyni a v koupelně jsou plochy ke stírání malé, proto se zde lépe uklízí s třásňovým mopem s nímž se dostanete v pohodě i za sporák nebo pračku. Výborně poslouží i ke stírání schodů. V domácnostech s většími plochami ke stírání se uplatní spíše klasické ploché mopy. Jejich velikost může být různá a vždy zvažte, jestli chcete na jeden tah vytřít velký kus podlahy a drobné plochy mezi nábytkem vzít ručně hadrem nebo si pořídíte rovnou mop s menšími rozměry, který se vejde všude, ale velké plochy půjdou pomaleji.
 
Ať už třásňový nebo plochý, čas a záda šetří i ždímací systém. Ohýbat se budete v průběhu celého úklidu ještě mockrát, tak proč se tomu nevyhnout tam, kde je to možné. Před vytíráním si podlahu zameťte, ať ji zbavíte nejen drobků, ale hlavně vlasů, které se z mokré podlahy a mopu velmi těžko sundávají. Pak postupujte vždy od nejzazší části ke dveřím, jinak si budete při přebíhání šlapat po čerstvě vytřené podlaze.
 

Zdroj: Leifheit


Síla horké páry
Zbavit se nečistot na zemi však můžete pomocí parního mopu, který funguje na bázi horké páry. Právě ta spolu se savým vláknem pro absorpci špíny pomůže zbavit váš domov škodlivých bakterií bez použití chemie. Úklid s ním je překvapivě rychlý účinný a také ekologický. S některými parními mopy navíc uklidíte všechny typy podlah v domě, aniž byste je poničili. Stačí v koupelně otočit kohoutek a nechat parní mop, ať vodu zahřeje a udělá svoji práci. Rovnoměrné rozvedení páry zajišťuje šest trysek a jejich výkon lze individuálně nastavit. Přístroj je tak vhodný pro všechny typy dlaždic, kamenných či dřevěných podlah a použít jej můžete i na osvěžení koberců. 

Kuchyň až nakonec
Kromě úklidu patří k vánočním svátkům i cukroví. Při pečení se zcela přirozené udělá nepořádek, tu a tam občas ukápne kousek těsta, proto je dobré nechat kuchyň, až budete mít všechno cukroví hotové a nazdobené.

Reklama