Odmítáním léků si můžete uškodit
Léky jsou pro vás nemyslitelné, protože jste přesvědčená, že to zvládnete sama – že prostě začnete víc relaxovat, nepřipouštět si starosti k tělu a tak dále. Ve skutečnosti si jen prodloužíte trápení, protože překonat úzkost bez vnější pomoci je někdy až nemožné. Odhoďte předsudky a do psychiatrické ordinace se zajděte poradit hlavně tehdy, když nedocházíte ani na psychoterapii. V péči psychiatra jsou ve většině případů lidi jako vy a stejně jako vy mají prostě jen pochroumanou psychiku. O co je to jiné, než zlomená noha?
Léky nejsou samospásné
Je omyl myslet si, že když si tedy nechám něco předepsat, bude to tím vyřešeno. O antidepresivech se říká, že jsou při léčbě jen berličkou, a je to pravda. Pomůžou vám dostat se z nejhorších úzkostí, které vás paralyzují a tím zabraňují cokoli se sebou dělat. Už nebudete tolik podléhat svým obavám a bude pro vás jednodušší podnikat pozitivní změny ve svém životě. Co za vás ale léky nevyřeší, jsou příčiny, které vám poruchu přivodily: nejčastěji je to nízké sebevědomí, vztahové problémy, nezpracovaná traumata a podobně. Na těch musíte pracovat vy!
Antidepresiva a anxiolytika: Která jsou pro vás?
Psychiatr často využívá kombinaci obou typů léčiv, a to hlavně ze začátku.
- Antidepresiva jsou vhodná pro dlouhodobou léčbu úzkostí a jsou nenávyková. Zabírají asi po 3 týdnech užívání a někdy musíte vystřídat více preparátů, než objevíte ten pravý. Jakmile vám ale sednou, je dobré v užívání pokračovat minimálně 12 až 18 měsíců. Poté vám lékař pravděpodobně navrhne snížit dávku, a pokud nedojde k psychickému propadu, bude s vámi pokračovat dále až do úplného vysazení. Naopak když úzkosti zesílí, nasazuje se zpět plná dávka.
- Anxiolytika (nejčastěji benzodiazepaminy, jako je Neurol a Lexaurin) nemusíte nutně potřebovat. Ale pokud ano, užívají se v době, kdy čekáte na nástup účinku antidepresiv, a jsou použitelná i při akutních úzkostných stavech. Jejich účinek je krátkodobý a v delším horizontu spíš škodí, navíc jsou návyková. Proto bezvýhradně následujte pokyny psychiatra.
Pozor! Pokud začnete brát léky, nevysazujte je sama a už vůbec ne dřív, než byste měla. Antidepresiva potřebují svůj čas, a pokud je přestanete brát při první známce úlevy, s největší pravděpodobností vás čeká návrat úzkostí.
Jak z toho ven co nejrychleji? Kombinujte léky s psychoterapií
Každý správný psychiatr vám jako ideální léčbu navrhne kombinaci léků a psychoterapie. Úzkostní pacienti mají v sobě spoustu nezpracovaných témat a zautomatizované špatné vzorce myšlení i chování. Právě psychoterapie jim pomůže si je uvědomit, zpracovat a změnit. Věřte nebo ne, ale správně vedená terapie vám skokově změní život k lepšímu a to žádné léky samy o sobě nedokážou. I tady proto zaplašte myšlenky, že nebudete cizímu člověku vykládat o svých soukromých problémech – akorát se tím ochuzujete o možnost být v pohodě rychleji.
Dvě možnosti, co dělat, když psycholog není po ruce
Pokud ale žádného vhodného psychologa v okolí nemáte, další možností je vyhledat si nějakého, který poskytuje terapie online (například přes Skype), nebo si pořídit některou z publikací o úzkosti, například Úzkost a obavy. Ján Praško je uznávaný psychiatr a ve svých knihách popisuje konkrétní kroky a cvičení pro řešení úzkosti. Zvlášť uklidňující mohou být kapitoly o tělesných příznacích, díky kterým pochopíte, že bušení srdce, třes rukou nebo problémy s dýcháním nejsou projevem nemoci, ale právě úzkosti.
Foto: Shutterstock
Další tipy, jak řešit úzkost, najdete v dalších článcích této série.
Nový komentář
Komentáře
Úplně nevím, co to je za trend poslední doby, ale zdá se mi, že se léky předepisují už jen při pozdravu při vstupu do ordinace. S tímto postojem nesouhlasím a proto hledám alternativní cesty. Byl na tom někdo podobně? A jak jste to řešili?
Dobrý den holky, často trpím úzkostí, doktorka mi na to předepisovala antidepresiva, teď bych se chtěla s manželem začít snažit o dítě, takže je přestanu brát, nemáte některá zkušenosti, jak jste to potom zvládala?
Na úzkost jsem taky trpěla, v lékárně mi doporučili Persen. Je to přírodní doplněk stravy, který není návykový. Moc mi pomohl, teď mám klid.
Souhlas, skvěle napsané. Já osobně jsem toho názoru, že k lékům by měl člověk přistupovat až v momentě, kdy všechno ostatní selže. Sama jsem dřív úzkostí trpěla a z vlastní zkušenosti můžu říct, že dobrý psychoterapeut dokáže člověku pomoct daleko lépe, než jakékoliv léky.
Jasně a skvěle sepsané. Bohužel nevím ve svém okolí o nějakém psychoterapeutovi, který by se člověku tak věnoval. Všichni mají plno a nebo dlouhé objednací lhůty.
Začínám mít pocit, že žiju v permanentním strachu. Strachu ze všeho. Aby děti byly v pořádku, aby se manžel nenaštval, aby to v práci klapalo a plynulo, abych já někoho nenaštvala......a přitom bych se rozdala. Musím něco začít dělat.
Netušila jsem, jak může duše bolet.
Léky nejsou samospásné, hledat pomoc u přátel, nenechávat si to pro sebe. Důležitý je pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, určitě jóga. Vyhledávat info na internetu ...
I když se mě to netýká, tak se to čte stejně dobře jako články p. Ládyové.
Vyhledat odbornou pomoc.