Odmítáním léků si můžete uškodit

Léky jsou pro vás nemyslitelné, protože jste přesvědčená, že to zvládnete sama – že prostě začnete víc relaxovat, nepřipouštět si starosti k tělu a tak dále. Ve skutečnosti si jen prodloužíte trápení, protože překonat úzkost bez vnější pomoci je někdy až nemožné. Odhoďte předsudky a do psychiatrické ordinace se zajděte poradit hlavně tehdy, když nedocházíte ani na psychoterapii. V péči psychiatra jsou ve většině případů lidi jako vy a stejně jako vy mají prostě jen pochroumanou psychiku. O co je to jiné, než zlomená noha?

Léky nejsou samospásné

Je omyl myslet si, že když si tedy nechám něco předepsat, bude to tím vyřešeno. O antidepresivech se říká, že jsou při léčbě jen berličkou, a je to pravda. Pomůžou vám dostat se z nejhorších úzkostí, které vás paralyzují a tím zabraňují cokoli se sebou dělat. Už nebudete tolik podléhat svým obavám a bude pro vás jednodušší podnikat pozitivní změny ve svém životě. Co za vás ale léky nevyřeší, jsou příčiny, které vám poruchu přivodily: nejčastěji je to nízké sebevědomí, vztahové problémy, nezpracovaná traumata a podobně. Na těch musíte pracovat vy!

5ab22fff81a69obrazek.png

Antidepresiva a anxiolytika: Která jsou pro vás?

Psychiatr často využívá kombinaci obou typů léčiv, a to hlavně ze začátku.

  • Antidepresiva jsou vhodná pro dlouhodobou léčbu úzkostí a jsou nenávyková. Zabírají asi po 3 týdnech užívání a někdy musíte vystřídat více preparátů, než objevíte ten pravý. Jakmile vám ale sednou, je dobré v užívání pokračovat minimálně 12 až 18 měsíců. Poté vám lékař pravděpodobně navrhne snížit dávku, a pokud nedojde k psychickému propadu, bude s vámi pokračovat dále až do úplného vysazení. Naopak když úzkosti zesílí, nasazuje se zpět plná dávka.
  • Anxiolytika (nejčastěji benzodiazepaminy, jako je Neurol a Lexaurin) nemusíte nutně potřebovat. Ale pokud ano, užívají se v době, kdy čekáte na nástup účinku antidepresiv, a jsou použitelná i při akutních úzkostných stavech. Jejich účinek je krátkodobý a v delším horizontu spíš škodí, navíc jsou návyková. Proto bezvýhradně následujte pokyny psychiatra.
    Pozor! Pokud začnete brát léky, nevysazujte je sama a už vůbec ne dřív, než byste měla. Antidepresiva potřebují svůj čas, a pokud je přestanete brát při první známce úlevy, s největší pravděpodobností vás čeká návrat úzkostí.

Jak z toho ven co nejrychleji? Kombinujte léky s psychoterapií

Každý správný psychiatr vám jako ideální léčbu navrhne kombinaci léků a psychoterapie. Úzkostní pacienti mají v sobě spoustu nezpracovaných témat a zautomatizované špatné vzorce myšlení i chování. Právě psychoterapie jim pomůže si je uvědomit, zpracovat a změnit. Věřte nebo ne, ale správně vedená terapie vám skokově změní život k lepšímu a to žádné léky samy o sobě nedokážou. I tady proto zaplašte myšlenky, že nebudete cizímu člověku vykládat o svých soukromých problémech – akorát se tím ochuzujete o možnost být v pohodě rychleji.

Dvě možnosti, co dělat, když psycholog není po ruce

Pokud ale žádného vhodného psychologa v okolí nemáte, další možností je vyhledat si nějakého, který poskytuje terapie online (například přes Skype), nebo si pořídit některou z publikací o úzkosti, například Úzkost a obavy. Ján Praško je uznávaný psychiatr a ve svých knihách popisuje konkrétní kroky a cvičení pro řešení úzkosti. Zvlášť uklidňující mohou být kapitoly o tělesných příznacích, díky kterým pochopíte, že bušení srdce, třes rukou nebo problémy s dýcháním nejsou projevem nemoci, ale právě úzkosti.

Foto: Shutterstock

Další tipy, jak řešit úzkost, najdete v dalších článcích této série.

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama