Šišák bajkalský

5af403afbca01obrazek.jpg

Pokud trpíte úzkostmi, ale zatím jste se neodhodlala navštívit odborníka, jako první pomoc určitě zkuste šišák. Tablety nebo tinktury šišáku bajkalského jsou na přírodní bázi, nejsou drahé, a přitom mají poměrně výrazné uklidňující účinky. Pomohou i s „obyčejným“ stresem, napětím, nespavostí a jsou fajn podpůrným prostředkem při sklonech k depresi. Jen je nezapomínat brát – musí se dvakrát a později i třikrát denně.

Třezalka tečkovaná

obrazek.jpg

Bylinka, kterou můžete užívat v podobě čaje nebo tinktury, je už dlouhá léta vychvalovaným přírodním antidepresivem. Problém je, že vyvolává citlivost na slunce (snadněji se spálíte a mohou vám vyskákat pigmentové skvrny), a tak je na rozdíl od šišáku použitelná jen přes zimu. Také ženy, které užívají hormonální antikoncepci nebo se občas spoléhají na záchrannou pilulku po, by si měly vybrat jiné alternativy – třezalka ruší antikoncepční účinek.

Hypnox Stress Manager a Hypnox Forte

5af4070f110edobrazek.jpg

Hypnox je potravinový doplněk v tabletách, který není návykový, a na internetu na něj najdete četné pozitivní ohlasy. Podobně jako výše zmíněné bylinky vám pomůže, pokud příliš podléháte stresu, úzkosti, strachu a neklidu. Stress Manager s účinnou látkou Lactium je určený na den, Hypnox Forte s kombinací čtyř bylinek na noc.

Bachovy kapky

5af404a60ecbfobrazek.jpg

Bachovy esence se užívají ve formě kapek, nejsou návykové a nemohou ani uškodit, a dokonce je můžete užívat současně s jakýmikoli léky. Jejich úkolem je celková harmonizace emocí. Dokážou „zaléčit“ i staré rány a z nich plynoucí úzkostné stavy, strach nebo pocity viny. Můžete si koupit již namíchanou lahvičku Rescue Remedy, ale daleko lepší je nechat si kapky namíchat na míru – přímo pro váš problém. Proškoleného „míchače“ snadno najdete na internetu, stejně jako mnoho nadšených ohlasů od těch, kteří kapky vyzkoušeli.

Bylinkové čaje

5af40407d649bobrazek.jpg

Zklidňujícím bylinkovým čajem nikdy nic nezkazíte. Kupte si jakýkoli, který obsahuje ty správné bylinky: kozlík, meduňku, heřmánek, levanduli nebo i chmel. Můžete zkusit každou zvlášť, ale mně i mému okolí se nejvíc osvědčil čaj Spánek, nervy od Leros Natur, ve kterém je kombinace všech těchto bylin. Při takovém tom všedním stresu uklidňuje na počkání.

Ovoce a zelenina

5af4043838323obrazek.jpg

Nevěřila byste, jak důležité jsou vitamíny při léčbě jakýchkoli psychických potíží. Nejsou samospásné, ale rozhodně jsou nepostradatelné. Ať už jste kdekoli na stupnici od blbé nálady po depresi, dbejte na dostatečný přísun vitamínu C (bez něj se nevyplavuje serotonin), vitamínů skupiny B, dále minerálů jako je zinek, hořčík, kyselina listová, mangan, železo a draslík. Jezte nebo odšťavňujte hodně ovoce a zeleniny, jezte banány, ořechy a semena, a uvidíte, že svět bude o něco růžovější. Všechny vitamíny B skvěle doplní pivovarské kvasnice v tabletách (koupíte v lékárně).

Máte vyzkoušenou nějakou bylinku nebo přípravek, který vám opravdu pomohl?

Další tipy, jak řešit úzkost, najdete v dalších článcích této série.