5b1e42a7d57cbobrazek.png
Pokud dlouhodobě trpíte nedostatkem vitamínů a minerálů, necháváte tím úzkosti pootevřené dveře. Samy o sobě sice nejsou lékem na psychické potíže, ale jsou základem proto, aby se vám podařilo úzkost porazit.
5b1e42be2d3c5obrazek.png

  • Vitamíny skupiny B zásadně ovlivňují váš psychický stav a jejich nedostatek může uvrhnout do splínu raz dva. Nejdůležitější jsou vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12. Pokud máte v těle nízké hladiny, jste úzkostí, pocity strachy a únavou ohrožená daleko více. Ideální je koupit si pivovarské kvasnice v tabletách, které obsahují všechny vitamíny skupiny B naráz.
  • Vitamín C je nezbytný pro tvorbu serotoninu, hormonu dobré nálady, a jeho nedostatek skutečně může vést ke vzniku psychických potíží dřív, než se nadějete. Nezapomínejte přitom, že doporučená denní dávka 60 mg je pro stresovaného člověka nedostačující. Odborníci se shodují na množství 250 mg, a pokud sportujete, berete antikoncepci nebo kouříte, pak raději 500 mg.
  • Vitamín C je ve veškerém ovoci a zelenině (využijte toho teď v létě!) a krátkodobě jej můžete doplňovat i tabletami. Přírodní zdroje jsou totiž vždycky lepší.
  • Vitamín D a jeho nedostatek je jedním z důvodů, proč se řada z nás cítí v zimě a na začátku jara nejhůř a ve zvýšené míře nám hrozí i panické záchvaty. Největší zásoby si totiž vytváříme pohybem na letním slunci. Nemusíte se ale smažit celé dny, stačí udělat si čas na krátkou procházku (bez opalovacího krému!), posezení na terase nebo si například nezakrývat paže cestou na oběd. V zimě si občas dejte lososa nebo tuňáka. Pokud preferujete doplňování pomocí léků, neordinujte si je sama a poraďte se s lékařem. Je snadné se předávkovat.
  • Zinek má velký vliv na psychickou pohodu – bez něj vám hrozí časté střídání nálad a depresivní projevy. Dopřávejte si pravidelně ryby, hovězí a vepřové maso, vejce, dýňová a slunečnicová semínka, luštěniny a listovou zeleninu. Po zinku se vám dokonce zlepší pleť, nehty a vlasy.
  • Hořčík je důležitý pro zvládání stresu a jeho doplňování by mělo být pro úzkostlivé povinností. Když se o jeho dostatek nepostaráte, vaše úzkostné epizody budou silnější a snadno vás rozhodí i maličkosti, nehledě na to, že úzkostná porucha se prohlubuje. Nedostatek má vliv i na zhoršení PMS. Jezte banány, datle, sušené meruňky, špenát, čočku, hrách, ryby, kuřecí maso a ořechy.
  • Draslík je stejně jako vitamín C důležitý pro uvolňování serotoninu. Pokud pravidelně jíte brambory nebo si občas dáte lososa, případně banány, mrkev, listovou zeleninu nebo slunečnicová semínka, o jeho nedostatek se nemusíte bát. Potravinovým doplňkům se spíše vyhněte nebo je zkonzultujte s lékařem, hlavně pokud máte chronické onemocnění ledvin nebo se léčíte s vysokým tlakem.

Jídlem se nestresujte
5b1e42d4a680cobrazek.png

I když jsou vitamíny důležité, neznamená to, že odteď si musíte hlídat každý miligram. Úzkost spojená s jídlem snadno napáchá víc škody než užitku. Pro začátek bohatě postačí, když uděláte drobné změny. Zkuste si k housce se šunkou dát žlutý meloun nebo na ni položit list ledového salátu. Mějte na pracovním stole mističku s ořechy a občas si kupte minerálku. Odšťavňujte nebo si udělejte smoothie. A až vysvitne slunce a nebude se vám chtít jít ven, jděte si stoupnout aspoň na balkon.

Další tipy, jak řešit úzkost, najdete v dalších článcích této série.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama