ryma-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Zvlhčujte vzduch
Výborně při „zadní rýmě“ zafunguje zvlhčovač vzduchu. Pomůže zvlhčit sliznice nosní dutiny. A tím podpoří uvolnění dýchacích cest. Pokud nevlastníte zvlhčovač, pomoc vám mohou mokré ručníky na topení, které vytvoří vlhkost ve vaší ložnici. Rovněž může pomoci mokrý ručník namočený do teplé vody jako obklad. Přiložte ho na oblast kořene nosu a spodní čelo a klidně dýchejte. Na principu uvolnění vedlejších dutin pomocí páry může zafungovat také horká sprcha či koupel.

Pijte dostatek tekutin
Za ucpaný nos může nosní hlen a ten je třeba „ředit“. Využijte bylinné čaje s vysokým obsahem vitamínu C. Nejvíce se pro tyto účely hodí čaj ze šípků, které obsahují 740 mg vitamínu C na 100 gramů, což je skoro 15× víc než ve stejném množství pomerančů. I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a v boji proti nachlazení. Pomůže i například heřmánkový čaj. Heřmánek má protizánětlivé účinky a osladíme-li ho po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale i na inhalování k uvolnění ucpaného nosu.

Uvařte si vývar
Silný vývar je téměř univerzální lék, mnoho lidí ho používá k léčbě kocoviny a v boji s nachlazením je neméně dobrým pomocníkem.  Posílí vás, protože obsahuje jak vitamíny, tak nasycené a nenasycené mastné kyseliny. Různé druhy vývarů jsou vhodné pro různé příležitosti. Vývar ze slepice nebo kuřete obsahuje větší množství látek napomáhajících v boji proti rýmě, nachlazení nebo při rekonvalescenci po fyzickém vyčerpání, například po porodu nebo úrazu.

SUROVINY:

 • 12 kuřecích křídel nebo 1 celý skelet a pár krků
 • 1 malý celer
 • 2–4 mrkve
 • 2 petržele i s natí
 • 2 cibule
 • 5 stroužků česneku
 • 14 kuliček černého pepře
 • 3 kuličky nového koření
 • hrst vlasových nudlí (dle chuti)
 • sůl a pepř
 • čerstvá petrželová nať na dozdobení

vyvar-do-textu-pekne.jpg
Foto: Shutterstock

POSTUP:
1. Maso si opláchněte a očistěte. Mezitím si orestujte cibuli, petržel, mrkev a celer. Poté vložíme maso a zalijeme vodou. Vsypeme koření mimo soli (jinak se nám tekutina zakalí). Přiveďte k varu a poté plamen stáhněte.
2. Nechte pomalu táhnout v hrnci až 2 hodiny. Odstraňte z povrchu šlem bílkovin a opatrně dovařte. Jakmile je maso i zelenina krásně měkká, slijte přes cedník.
3. Maso a zeleninu, která nám vychladla, opatrně zpracujte a nakrájejte na kousky. Spolu s masem vsypte do vývaru, přidejte sůl a krátce provařte.
4. Přidejte v době varu vlasové nudle nebo kapání. A dle potřeby dovařte. Na závěr už jen nechte dojít, dozdobte čerstvou petrželí a můžete podávat.

Vyzkoušejte tejpování
I když se to zdá zvláštní, také kineziologické pásky mohou pomoci při zánětu dutin. Použít lze mřížkový tejp i klasickou pásku. Na přiloženém videu ukazuje postup MUDr. Radka Mairichová, rehabilitační lékařka.


 

Zdroje: How to Treat Nasal Congestion and Sinus PressureHow to Clear a Stuffy NoseUcpaný nos: Jak si ulevit bez lékůMáte ucpaný nos? Víme, jak ho uvolnit i bez kapek z lékárny7 Natural Remedies for Congestion ReliefTip: Jak se rychle zbavit rýmy a ucpaného nosuBenuBabské rady, jak se zbavit rýmyKlub zdravíMoje ambulanceBylinky pro zdraví