Pálí vás žáha, žaludek máte jako na vodě a do toho ještě to zvracení! Pokud jste předchozí večer neproflámovala, asi není o čem pochybovat. Jde o těhotenskou nevolnost, a to je důvod k radosti. Jenže ta vás nejspíš po pár dnech neustálého odbíhání na toaletu přejde. Jak těmto nepříjemným průvodním znakům těhotenství zabránit?

Těhotenská nevolnost postihuje většinu maminek, ale rozhodně ne všechny. Některé ženy prožijí krásných devět měsíců, aniž by se s žaludečními potížemi musely potýkat. Čím to je? Odborníci dodnes krčí rameny. Jedno je ale jisté. Za špatné zažívání je zodpovědný takzvaný těhotenský hormon HCG, který se v těle začíná tvořit po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

Nejvíce jej v krvi koluje kolem osmého a devátého týdne těhotenství, pak jeho hladina pozvolna klesá. To ukazuje i na období, kdy nastávajícím maminkám bývá nejhůře. Jde o první tři měsíce, po nichž by se mělo vše obrátit k lepšímu. Není to ale pravidlem..

nevolnost

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Bylo mi špatně od začátku až do konce těhotenství. Měsíc co měsíc mě každý ujišťoval, že už to jistě brzy přejde, ale nestalo se tak. Dostala jsem do sebe jen pár osvědčených jídel a doufala, že bude malá v pořádku. Naštěstí ano! No a s porodem jako když utne. Zase jím normálně,“ svěřuje se Magda, která je ale v množství těhotných spíše výjimkou.

Někdy jsou nevolnosti zase natolik silné, že těhotná žena skončí v nemocnici. To v případě, že zvrací častěji než třikrát denně a vyvolá jej třeba i pouhé napití se. Pak je nasnadě vyhledat lékaře. V ohrožení je nejen plod, ale ve vzácných případech také ona sama.

Jak s těhotenskými nevolnostmi bojovat?

Rad existuje nepřeberné množství, ale ani jedna z nich není zaručená. Na každou ženu totiž působí něco jiného a vy musíte přijít na to, co dělá dobře právě vám. Třeba to bude některé z následujících doporučení:

  • Jezte! I když máte pocit, že nemůžete nic pozřít, jak je vám špatně, často je to přesně naopak. Je vám zle proto, že máte hlad. Mějte proto vždy po ruce nějakou malou svačinku.
  • Vynechte těžká, tučná a kořeněná jídla, vyhněte se rychlému občerstvení. „To je sice dobrá rada, ale já to měla přesně naopak,“ směje se Tereza a pokračuje: „První dva měsíce jsem nemohla jíst nic jiného než párky, chlebíčky a řízky.“
  • Jezte často, ale malé porce. To samé platí i o nápojích. Jejich velké množství naráz je náporem na žaludek.
  • Až si půjdete lehnout (ne s plným žaludkem), nezapomeňte na polštář. Hlava by měla být ve vyšší úrovni. A pozor i na vstávání. To by mělo být hodně pozvolné.
  • Nechte si donést snídani do postele. Některým ženám se osvědčilo, když se najedly dřív, než vstaly. Nemusí jít o opulentní hody. Pokud nemáte čas vylehávat v posteli, stačí pro začátek dne třeba sušenka. Ta vám zvedne hladinu cukru v krvi. „Na mě vždycky zabíral studený jogurt. Bez něj jsem první měsíce z postele raději ani nevylézala,“ směje se Pavla.
  • Na žaludeční nevolnosti pozitivně působí zázvor. Ale pozor! Volte raději čaje s jeho příměsí. Silný čaj z čerstvě nastrouhaného zázvoru není pro nastávající maminky vhodný.
  • V lékárnách jsou k dostání speciální lízátka pro těhotné.
  • Máte žaludek na vodě a je to už k nevydržení? Vydejte se třeba na procházku, nebo jeďte na výlet. Změna prostředí vám půjde k duhu.
  • Pokud můžete, vyhněte se hromadným dopravním prostředkům a vydýchaným prostorům.
  • Vaření přenechte na partnerovi, nebo si alespoň dejte kolíček na nos.

A důležitá rada na závěr. Pro většinu těhotných přestavuje horor čištění zubů, které často bývá spouštěčem zvracení. Je to sice nepříjemné, ale za žádných okolností se od každodenní hygieny dutiny ústní nenechte odradit. V těhotenství je váš chrup v ohrožení i kvůli častému zvracení, které negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Zkuste používat dětský kartáček, který je menší a tolik nedráždí.

Čtěte také:

Reklama