Syndrom bílého pláště je označován jako stav podmíněný úzkostí z návštěvy lékaře, který se projevuje stresovou reakcí. V takovém případě si organismus myslí, že je ve stresu, zvýší se tak krevní tlak, dojde ke zrychlení srdečního tepu, zvýšení frekvence dechu a mnohému dalšímu. Někteří jedinci jsou si plně vědomi, že syndromem trpí, ale navenek vypadají uvolněně. To může lékaře zmást a po změření krevního tlaku, který bude v tomto případě vyšší, snadno zamění syndrom bílého pláště za arteriální hypertenzi neboli vysoký krevní tlak.

Pokud u sebe pozorujete známky tohoto syndromu, neostýchejte se s tím svému lékaři svěřit. Před měřením krevního tlaku musí o vašich pocitech napětí, úzkosti a nervozity vědět, aby vám mohl pomoci se jich zbavit. A jak se v těchto situacích chová lékař? „V takovém případě je základem poučení pacienta a vysvětlení faktu, že jde o jev poměrně běžný, který lze zmírnit. Uklidnění nemocného má pochopitelně zásadní význam. Krevní tlak měříme vždy opakovaně, fenomén bílého pláště může pomoci zmírnit sestra, která provádí měření místo lékaře,“ vysvětluje kardiolog prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Se syndromem bílého pláště je nutné bojovat. Nenechejte nic náhodě a vyhledejte pomoc přímo u svého lékaře. Pacienti, kteří tímto jevem trpí, jsou více ohroženi srdečními potížemi než ti, u kterých se hypertenze nevyskytuje vůbec. Před strachem z lékařského vyšetření se můžete bránit například domácím měřením, které vám lékař pravděpodobně také doporučí. Budete v naprostém klidu v prostředí domova, sami si změříte tlak a lékaři pak můžete donést papírek, na který si hodnotu svého tlaku pravidelně zaznamenáte. V případě, že si nebudete jisti, jak máte své hodnoty zapisovat, můžete si z webu www.krevnitlak.cz ze záložky Zákaznická podpora stáhnout elektronický záznamník, který vznikl ve spolupráci s MUDr. Janem Peleškou, CSc., specialistou působícím v České společnosti pro hypertenzi.

Domácí měření tlaku dnes není ničím výjimečným. V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Ale pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření (např. tlakoměr Omron M6 Comfort),“ dodává kardiolog prof. Vráblík.

Jaké další kroky podniknout, aby se návštěvy u lékaře staly příjemnějšími?

  1. Poproste osobu, která vám je blízká a ve kterou máte důvěru, aby vás zpočátku k lékaři doprovázela. Budete se tak cítit klidněji.
  2. Před návštěvou lékaře si nahrajte do svého telefonu relaxační hudbu, projděte se na čerstvém vzduchu nebo vyzkoušejte dechové cvičení.
  3. Jděte na lékařské vyšetření s dostatečným předstihem. Díky stresu z nedochvilnosti se vám ještě více přitíží.
  4. Abyste se před vstupem do ordinace rozptýlili, vezměte si s sebou do čekárny svou oblíbenou knihu či časopis.
  5. Hlavně si uvědomte, že vám lékař nikdy nechce ublížit, ale naopak pomoci.

www.krevnitlak.cz

Reklama