Možná již v dospívání jste si všimla, že se na kůži na některých partiích těla objevily úzké, protáhlé slonově bílé až růžové čárky. Tenkrát jste tomu určitě nevěnovala takovou pozornost jako později. Již v době dospívání se u žen objevují strie neboli pajizévky, jež jsou vlastně projevem potrhání pojivové vrstvy kůže.

Kdy strie vznikají
Strie jsou důsledek několika procesů v těle. Dlouho a neprávem se jejich výskyt přisuzoval pouze těhotenství, z toho pak u mnoha žen vznikal strach ze „zkažení postavy“. Těhotenství samo o sobě však není příčinou vzniku strií – je jím mechanické namáhání kůže.

Kůže s námi roste – jak jinak. V důsledku růstu dochází k zatížení podkoží. To má za následek potrhání kožních vláken i potrhání kožních kapilár. A strie jsou vlastně projevem potrhaných kolagenních a elastických vláken kůže. Jak jsme již uvedli, strie nejsou pouze výsadou těhotných žen. Strie mohou vznikat u osob, které trpí hormonální poruchou, u dětí, u kterých dochází k prudkému růstu, u kulturistů či sportovců v důsledku nárustu svalů (svalové hmoty), u osob, u kterých došlo k náhlým výkyvům tělesné hmotnosti (zhubnutí i přibrání).

Kde se nacházejí
Strie se nejčastěji nacházejí na bocích, hýždích, vnitřních stranách stehen, na prsou (u žen a dívek) a u sportovců velmi často mezi ramenem a prsními svaly.

Jak na ně
Jakmile strie jednou vzniknou, již se jich nezbavíte. V podstatě jediná účinná prevence je: zabránit jejich vzniku. A to podpořením hydratace a elasticity kůže. Schopnost vázat vodu v podkoží má kyselina hyaluronová, jež je důležitou a přirozenou složkou kůže.

Mazat, mastit, masírovat – tak by se dala stručně vyjádřit prostá rada, jak na strie. Těhotné ženy by měly začít s masáží namáhaných partií (prsa, břicho, stehna), dříve než dojde k jejich růstu v důsledku hormonálních změn a růstu plodu.
Masáží podpoříte mikrocirkulaci a napomůžete tak ve spojení s přípravky proti striím k zpětnému získání pevnosti, pružnosti a elasticity kůže.

Na trhu je opravdu z čeho vybírat – najdete zde krémy, gely, oleje – již od 100 Kč.

Do boje se striemi se můžete pustit i za pomoci laseru. Svěřte se pouze do rukou odborníků a vyžadujte po nich certifikát způsobilosti manipulace s laserem.

Jakmile se strie jednou vyskytnou, prostě již nezmizí, ale můžeme jejich „vzhled“ alespoň potlačit.

Příjemnou péči o vaši pokožku Vám přeje redakce vašeho oblíbeného magazínu Žena-in.cz  

 
Reklama