Příjemný den na slunci se může snadno změnit v bezesnou noc. A ne jednu. Spáleniny kůže totiž dokáží pěkně potrápit. Poradíme vám, jak pokožku co nejvíce zklidnit a bolest alespoň částečně utišit.

Spoustu účinných pomocníků pro boj se zarudlou a rozbolavělou pokožkou naleznete doma, třeba v chladničce, nebo spižírně. Máme pro vás pár tipů.

spal

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

  • První, co vás po příchodu domů nejspíš napadne, je vlézt pod chladivou sprchu. Ano, udělá vám dobře. Ale lékaři varují, že právě máčením spálené pokožky si zaděláváte na brzkou tvorbu puchýřků.   
  • Když už musíte do vody, napusťte si vanu a přidejte jedlou sodu. Ta má na podrážděnou pokožku blahodárný vliv. Máte jen sprchu? Rozpusťte sodu v troše vody a dělejte si obklady.
  • Výrobky mléčné jsou blahodárné, a to nejen když je sníte. Na spálenou kůži působí jako chladivý a léčivý balzám. Vyzkoušejte masku z dobře vychlazené zakysané smetany, jogurtu či tvarohu. Pomohou také obklady z mléka, kefíru či syrovátky. Ale jednou nestačí. Aplikujte je tak často, jak jen to jde. A vytrvejte alespoň dva dny.
  • Pokud doma máte aloe vera, vaše pokožka zaplesá. Gel této rostliny má totiž přímo zázračné účinky. Stačí utrhnout list a aplikovat.
  • Spálené kůži udělají dobře i obklady ze zeleného či heřmánkového čaje. Silný výluh ale nejprve dobře vychlaďte.
  • I když to zní podivně, vyzkoušejte i octový roztok (1:10). Kyselina octová totiž zmírňuje zánět, a tím i bolest a svědění. Ideálním způsobem nanášení je rozprašovač.
  • Chladivou klasikou je okurka, pomáhají prý i plátky brambory.
  • Zázraky umí i levandule, která působí antisepticky a jen tak mimochodem, dokáže prý předejít i tvorbě jizev. Olej z ní přidávejte do koupele, nebo pár kapek smíchejte s mandlovým olejem a rovnou si jím postižená místa potřete.

I když pomoc spálené pokožce poskytnou tyto ingredience z vaší kuchyně, nezapomínejte na osvědčené chladivé krémy a pěny s obsahem panthenolu a vitaminu E. Nečekejte, až je budete potřebovat, měly by tvořit základní výbavu vaší lékárničky.

Regenerovat poškozenou pokožku je třeba i zevnitř. Proto pijte dostatečné množství tekutin, po kterých tělo prahne. Hojení podporuje i užívání rybího tuku, a to díky jeho obsahu omega - 3 mastných kyselin.

Spálenou pokožku znovu nevystavujte slunci. Už takhle jste jí dali dost zabrat, tudíž její stres ještě neprohlubujte.

Čeho je moc, toho je příliš

Někdy může být poškození kůže natolik vážné a hojení komplikované, že není radno ostýchat se zajít k lékaři. I když se vám mohou zdát popáleniny od slunce jako zcela banální součást letních radovánek, zaděláváte si jimi na problémy. V tom lepším případě s předčasným a radikálním stárnutím pokožky. V tom horším už si zahráváte s vyšším rizikem onemocnění rakovinou kůže. Proto nikdy nezapomínejte na adekvátní ochranu před UV zářením. Problémům je totiž vždy lepší předcházet, než je řešit. Jak na to, se dozvíte ZDE.

Čtěte také:

Reklama