persil

Skvrny jsou nečistoty, které jsou nerozpustné nebo špatně rozpustné ve vodě. Jak je správně odstranit?

Při odstraňování skvrn platí důležitá pravidla:  

 1. Skvrnu čistíme co nejdříve po jejím vzniku. Staré nebo zaprané skvrny se odstraňují hůře.
 2. Skvrnu je nutné ihned po jejím vzniku namočit studenou vodou (nikdy nepoužívejte horkou vodu).
 3. Pokud máte možnost, naneste na skvrnu na cca 5 minut gelový prací prostředek. Gel se dobře vsákne do tkaniny a bude působit přímo na skvrnu. Tak nedojde k jejímu zaschnutí a pevnému spojení s tkaninou a váš boj s jejím odstraněním byl úspěšně zahájen.
 4. Po nanesení gelu na skvrnu nikdy části látky o sebe netřete - jen byste dostali špínu hlouběji do tkaniny!

K tomu, abychom skvrnu mohli dokonale odstranit, bychom měli znát její původ. Znalost původu (druhu) skvrny umožní vhodnou volbou čisticího postupu a výběrem pracího prostředku skvrnu nejlépe odstranit.

Na rozdílné typy skvrn působí rozdílné složky pracího prostředku. Ten kromě standardních složek (tenzidů) obsahuje ještě tzv. speciální složky (např. bělící látky, enzymy, aktivátory, atd.), které dodávají pracímu prostředku „vlastnosti navíc". Jejich poměr a přítomnost je dána kvalitou a cenou daného pracího prostředku. Čím je prací prostředek dražší, tím obsahuje více kvalitních složek, které jsou schopné odstraňovat skvrny již při nižších teplotách. Zapomeňte na to, že levné a neznačkové prací prostředky budou obsahovat dostatečné množství účinných látek. Levné prášky ve svém složení mají místo drahých složek levné stavební látky a plnidla. Výsledek praní tedy zpravidla nepředčí praní v čisté vodě, což bylo mnohokrát dokázáno v testech v ČR.

Druhy skvrn

Vzniklé skvrny se dají rozdělit do několika skupin, a tudíž se liší i možnostmi odstranění.

Skvrny dle původu:

 • Bělitelné:
 • Nebělitelné:
  Pigmentové
  Pigmentovo-mastné skvrny
  Mastné, tukové skvrny
  Bílkovinové skvrny a uhlovodany

Bělitelné skvrny

Jsou to skvrny pocházející z přírody, respektive ty, které mají rostlinný původ, jako např. veškeré ovoce, zelenina, tráva, káva, kakao, čaj, kečup, banány, sójová omáčka, džusy nebo ovocné šťávy, sekt a med. Bělitelné skvrny jsou problémové skvrny. Lze je však odstranit vhodným prostředkem, vhodnou teplotou a pracím programem s dávkováním pro velmi špinavé prádlo. Pokud tedy budete mít skvrnu např. od marmelády, čokolády nebo červeného vína, použijte např. Persil Gold Plus, který za pomoci bělicích látek při teplotě 60 °C skvrnu odstraní. Skvrna bude pryč a vaše prádlo bude zářivě bílé.

Při bělitelných skvrnách můžete dávkovat více pracího prášku, neboť se tím zvyšuje i koncentrace aktivních složek a umožňuje silnější prací efekt.

Nebělitelné skvrny

Pigmentové skvrny

Jsou skvrny přírodního charakteru, které jsou ve vodě těžko rozpustné (pigmentové skvrny jako např. prach, saze, hlína, rez, antuka, dětská strava) až nerozpustné (mastné, tukové, bílkovinné a uhlovodany jako např. make-up, antiperspirant, svíčkový vosk, máslo, krém, parfém, zašpiněné límce a manžety). Pro jejich odstranění je nutné zvolit dávkování pro silně zašpiněné prádlo - viz instrukce o dávkování na obalu pracího prostředku v kombinaci s dlouhým pracím programem a střední teplotou 60 °C.

persil

Skvrny pigmentovo-mastné, tukové, bílkovinné, uhlovodany

Jsou skvrny ve vodě nerozpustné, a z toho důvodu je někdy nutné kromě vyprání zvolit ještě jiné přípravky vhodné k jejich odstranění.

Příklady:

Make-up

persil Na skvrnu nejprve namočte do studené vody a pak naneste Persil Gel nebo Palmex Intensive Gel. Prádlo následně vyperte v univerzálním prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo variantě Color (podle typu prádla) a dávkujte jako pro silné zašpinění. Jednodušší je použít rovnou  Persil Gold Plus Nature Fresh, přičemž doporučujeme zvýšit prací dávku ze 100 g na 150 g. Žádný další odstraňovač skvrn pak není v tomto případě nutné použít.

Inkoust/propiska

Tampon namočte do etylalkoholu a ošetřete jím skvrnu, pod níž jste položili savý papír nebo bílou papírovou utěrku k zachycení přebytečného množství rozpouštědla. Nově a velice jednoduše nyní skvrnu odstraníte také vypráním v prostředku Persil Gold Plus, Persil Gold Plus Nature Fresh, přičemž doporučujeme zvýšit prací dávku ze 100 g na 150 g. Žádný další speciální odstraňovač skvrn pak v tomto případě není nutné použít.

Parfém

Použijte čistý alkohol. Aplikujte chomáčkem vaty nebo tamponem na savém podkladu. Pozor u málo odolných barev, např. u hedvábí. Následně na skvrnu naneste tekutý prací prostředek Persil nebo Palmex Intensive Gel. Prádlo následně vyperte v univerzálním pracím prostředku pro bílé nebo stálobarevné prádlo nebo ve variantě color (podle typu prádla). Dávkujte jako pro silné zašpinění.

Krém na boty

Část látky se skvrnou vložte mezi dva savé papíry nebo dvě bílé papírové utěrky a ošetřete tamponem amočeným do rozpouštědla (trichloretylen nebo benzinový čistič skvrn). Můžete použítPersil Gold Plus, Persil Gold Plus Nature Fresh – doporučujeme zvýšit prací dávku ze 100 g na 150 g a nemusíte použít žádný speciální odstraňovač skvrn!

Více o Persilu najdete na www.persil.cz